خوارداشتی بنام " هزاره ی سوم "

+1 امتیاز
90 بازدید
آغاز گفتمان 10 اسفند 1395 در ایران امروز از سوی فرزند ایران (1,110 امتیاز)
ویرایش شده 14 اسفند 1395 از سویفرزند ایران

"هزاره ی سوم " زبانزدی که کم و بیش همه ی ما شنیده ایم . فروشگاه ها و شرکت ها و سازمان هایی نیز بدین زبانزد ، نامگزاری شده اند . اما آیا می دانند که این زبانزد برای یک ایرانی و یک شرکت ایرانی یک خوارداشت بشمار می رود ؟

زبانزد (اصطلاح) هزاره ی سوم نشان از سومین دوره از دوره های هزار ساله است و با گذشت دوهزار و هفده سال از میلاد مسیح ، روشن است که ما اکنون در هزاره ی سوم بسر می بریم . اما آیا برای ما که بیش از ده هزار سال تاریخ شکوفا و دانشورانه داریم ، ننگ نیست که خود را در کنار اروپاییان بشمار بیاوریم و پیشینه ی خود را به سه هزار سال پیش برسانیم ؟

اگر بنا باشد دوره های زمانی را به دوره های هزار ساله بشماریم ما دست کم می باید زبانزد هزاره ی  دوازدهم یا چهاردهم را بکار ببریم .

این خوارداشتی بزرگ است که چون غربیان سه هزار سال بیشتر تاریخ ندارند ما هم خود را در کنار آنان بنشانیم و همپایه ی آنان بدانیم و پیش از این3 هزار سالی که از تاریخ انان می گذرد را دوره ی پیش از تاریخ بخوانیم !  در حالی که 5 هزار سال پیش در کشور ما عمل جراحی انجام می شده است .

روان نیاکانمان را نیازاریم ...

(مهدی زیدآبادی نژاد)

2 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده 11 اسفند 1395 از سوی محمود (61 امتیاز)

با درود خدمت نگارنده این متن >> با توجه به روندی و رویه ای که هم اکنون جوانان ایرانی یا با دیدی گسترده تر جوانان کشورهای اسلامی که بیشتر با محدودیت هایی روبرو بوده اند در پیش گرفته اند ( یادگرفتن از غربی ها و ... ) چه در گفتار چه در نام گذاری فرزندان چه در لباس پوشیدن و ... بدون اینکه حتی معنی نوشته های روی لباس هایی که می پوشند و یا دانستن معنی نام های که روی فرزندان خود می گذارند و ... استفاده از نام هایی همچون هزاره سوم ، جهان سوم و ... بدون حتی یک لحظه تفکر و تحقیق در مورد معنی آن چیز عجیبی نیست . و این یعنی تقلید کورکورانه

+1 امتیاز
پاسخ داده شده 8 فروردین 1396 از سوی گردآفرید (113 امتیاز)
درود بر شما

آه که از این ناآگاهی ها، دل هر آنکه ایران را بشناسد، به درد می آید.

ما که آگاهیم وظیفه داریم تا مردم را آگاه کنیم.
...