+1 تراز
421 بازدید
در فرهنگ ایران زمین از سوی (3,641 تراز)
عبدالحسین زرین کوب

من وقتی در باب گذشته ‏ایران تأمل می‌کنم، از این که ایرانی‌ها دنیا را به نام دین یا به نام آزادی، به آتش و خون نکشیده‌اند، از این که مردم سرزمین‌های فتح شده را قتل عام نکرده‌اند و دشمنان خود را گروه گروه به اسارت نبرده‌اند، از این که در روزگار قدیم یونانی‌های مطرود را پناه داده‌اند؛ ارامنه را در داخل خانه ‏خویش پذیرفته‌اند؛ جهودان و پیغمبرانشان را از اسارت بابل نجات داده‌اند؛‌ ازین که در قرنهای گذشته جنگ صلیبی بر ضد دنیا راه نینداخته‌اند و محکمه ‏تفتیش عقاید درست نکرده‌اند؛ ازین که ماجرای سن بارتلمی نداشته‌اند و با گیوتین سرهای مخالفان را درو نکرده‌اند؛ ازین که جنگ گلادیاتورها و بازی‌های خونین با گاو خشم‌آگین را وسیله ‏تفریح نشمرده‌اند؛ ازین که سرخ‌پوست‌ها را ریشه‌کن نکرده‌اند و بوئرها را به نابودی نکشانیده‌اند؛ از این که برای آزار مخالفان، ماشین‌های شیطانی شکنجه اختراع نکرده‌اند و اگر هم بعضی عقوبت‌های هولناک در بین مجازات‌های عهد ساسانیان بوده است، آن را همواره به چشم یک پدیده ‏اهریمنی نگریسته‌‌اند؛ و ازین که روی هم رفته ایرانی‌ها به اندازه ‏سایر اقوام کهنسال دنیا نقطه ‏ضعف اخلاقی نشان نداده‌اند، احساس آرامش و غرور می‌کنم.

گفتمان های پیشنهادی

+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان مارس 6, 2016 در فرهنگ ایران زمین از سوی ورجاوند (926 تراز)
+2 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان ژوئیه 29, 2023 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان اوت 16, 2023 در آیینها و جشنها از سوی بی نام
0 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان نوامبر 28, 2018 در پالایش زبان از سوی مهدی زیدآبادی نژاد (3,641 تراز)
...