میهن نما
میهن نما
سخنی از نامداران

هر که عیب دگران پیش تو آورد و شمرد / بیگمان عیب تو نزد دگران خواهد برد

سعدی شیرازی

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
تبلیغات
برگ نخست یادگارهای فرهنگی شگفتیهای شهر سوخته
میانگین امتیار کاربران: / 691
بسیار بدبسیار خوب 

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

شهر سوخته

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهر سوخته

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد.  در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری،انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگو قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:

نخستین چشم مصنوعی جهان

چشم مصنوعی

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.

چشم مصنوعی

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.سرپرست گروه باستان شناسي شهرسوخته سيد منصور سيد سجادي  :براي نخستين بار در شهر سوخته يک چشم مصنوعي پيدا شد . مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بودهاست . همين مطالعات نشان مي دهند که زير طاق ابروي زن مذکور آثار آبسه ديده مي شود. به علت طول زمان زيادي که بخش زيرين اين چشم مصنوعي با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانيکي پلک چشم نيز در روي آن مشهوداست . جنس و ماده اي که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخيص آن به آزمايشهاي بعدي موکول شده است اما به نظر مي رسد که چشم مزبور از جنس قير طبيعي که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده است ساخته شده است . در روي اين چشم مصنوعي ريز ترين مويرگهاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميلي متر طراحي شده اند مردمک چشم در وسط طراحي شده و جز از آن تعدادي خطوط موازي که  تقریباً يک لوزي را تشکيل مي دهدند درپيرامون مردمک ديده مي شود از دو سوراخ جانبي واقع در دو سوي اين چشم مصنوعي جهت نگهداري و اتصال آن به حدقه چشم استفاده مي شده است . بررسي هاي انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسيار زياد زن مزبور داراي سني بين 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سياه و سفيد) بوده است . اشياء پيدا شده در اين قبر دو قسمتي عبارت بوده اند از ظرفهاي سفالي ، مهرهاي تزييني ، يک کيسه جرمي و يک آينه مفرقي . قدمت اين قبر و چشم مصنوعي به حدود 2800 سال بيش ازميلاد و 4800 سال پيش از اين مي رسد . مطالعه جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

جراحی مغز

یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سالپیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.
جراحی مغز شهرسوخته
اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر 14 ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است...چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصوير فوق باز سازي شده است.
جراحی مغز شهرسوخته
محل كشف اسكلتهاي مورد جراحي قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چندکوزه


خط کش 5 هزار ساله

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

تاس های بازی كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته

تخته نرد شهرسوخته

این تخته نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روی این تخته نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است. این تخته نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.


نخستین انیمیشن جهان

نخستین انیمیشن جهان

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

نخستین انیمیشن جهان

باستان‌شناسان با نزدیک كردن این تصاویر به یكدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیك تصویر متحرك را در قالب یك فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.
سرپرست تیم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخیر خود گفت: «حركت بز به سوی درخت و تغذیه او از برگ درختان در 5 حركت مصور شده است. در این تصاویر نه تنها بز به سمت درخت حركت می‌كند، بلكه جهش وی و پریدن بز روی برگ درختان كاملا دیده می‌شود.»
به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است كه در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یك حركت جهشی به سمت بالا حركت كند. هنرمن دنقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر كردن جهش این بزشده است.
از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10 سانتی‌متر است و روی یك پایه استوار شده است «سجادی» درباره منحصر به فرد بودن این تصاویر در دنیای باستانی گفت: «تاكنون در دوره‌های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار به این تصویر در شهر سوخته برخورد كرده‌ایم. در بسیاری از ظروف، اشكالی را می‌بینیم كه تنها تكرار شده‌اند، اما حركتی در آنها دیده نمی‌شود. تحقیقات ما نشان داده  است كه این نقش، قدیمی‌ترین ایده مردمان باستان برای ارایه «تصویر متحرك» و به تعبیر امروزی «انیمیشن» است.»
از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

جواهرسازی شهر سوخته

گورستان شهر سوخته

گورستان

گورستان

 

::: برای دیدن عکس های شهرسوخته اینجا را بفشارید :::

pdf

::: برای دریافت پژوهشی کامل (51 رویه ای + تصاویر) درباره ی شهرسوخته اینجا را بفشارید ( تهیه و ارسال برای مهرمیهن : دکتر محمدعلی رئوفی) ::::

 

  • بازدید: 116319
 

دیدگاه ها  

 
+17 #1 Babak 23 اسفند 1389 ساعت 18:04
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture
گفتاورد
 
 
+38 #2 بنده خدا 23 اسفند 1389 ساعت 18:23
خیلی زیباست
گفتاورد
 
 
+40 #3 kayvan 23 اسفند 1389 ساعت 18:55
خیلی جالب بود مرسی
گفتاورد
 
 
+35 #4 niloofar 27 اسفند 1389 ساعت 17:51
خیلی عالی بود ممنونم.
گفتاورد
 
 
+24 #5 افشین 01 فروردین 1390 ساعت 23:35
besyar ziba. sepaas
گفتاورد
 
 
+39 #6 مهدی 07 اردیبهشت 1390 ساعت 19:52
:eek: درود بر یگانه تمدن پر اقتخار و پر غرور ایران باستان
گفتاورد
 
 
+43 #7 padman 11 اردیبهشت 1390 ساعت 07:51
بسيار زيبا بود اي کاش اينترنت 100 سال پيش اختراع و به ايران آمده بود تا تاثير ايران آگاهي بر مردم را گذاشته بود
با سپاس
گفتاورد
 
 
+25 #8 علی 04 خرداد 1390 ساعت 07:30
عالی بود. ممنون
گفتاورد
 
 
+62 #9 سحر 13 خرداد 1390 ساعت 17:37
با خوندن و دیدن این مطالب واقعا به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم :D کاش بیشتر در مورد افتخارات ایرانی اطلاع رسانی بشه :sad:
گفتاورد
 
 
+61 #10 دل سوخته 21 خرداد 1390 ساعت 14:25
بله ولی دارم دارم حسابه نه داشتم داشتم
تازه فعلا که اکثر اثار باستانی ها عمدا داره خراب می شه که مردم یادشون بره کی بودن!!حتی تاریخ هم داره حذف و تحریف می شه!!حیف این تمدن نیست که حالا دارن یه مشت ادم بی فکر خرابش می کنن؟
لطفا نظرم رو ثبت کنین
گفتاورد
 
 
+21 #11 سحرازُآذربایجان 16 شهریور 1390 ساعت 20:06
خیلی جالب بود.خیلی ممنون
گفتاورد
 
 
+24 #12 داود 17 شهریور 1390 ساعت 20:16
واقعا ازتون ممنونم جالب بود
گفتاورد
 
 
+22 #13 آیدا 27 شهریور 1390 ساعت 20:23
مرسی عالی بود
گفتاورد
 
 
+49 #14 طاها 10 مهر 1390 ساعت 16:11
خیلی عالی بود.
واقعا باعث افتخار ماست.
ولی اونا گذشته ما هستتند. ما الان چی داریم؟
گفتاورد
 
 
+20 #15 محمد 13 مهر 1390 ساعت 09:43
بسیار عالی
گفتاورد
 
 
+22 #16 محمود 25 مهر 1390 ساعت 14:30
سلام
خسته نباشیدم.بسیارعالی بوداگه میشه منابعی درباره شهرسوخته به من معرفی کنید.
گفتاورد
 
 
+32 #17 کیمیا 29 مهر 1390 ساعت 15:05
خیلی خوب بود به ایرانی بودنم افتخار میکنم
گفتاورد
 
 
-23 #18 سارا 30 مهر 1390 ساعت 18:36
سلام بچه ها شهر سوخته کجاست
گفتاورد
 
 
+18 #19 کرمانشاه-تکیه معاون الملک 07 آبان 1390 ساعت 17:13
ممنون/عالیه
گفتاورد
 
 
+18 #20 کیوان از فومن 08 آبان 1390 ساعت 10:18
خیلی جالب بود منون
گفتاورد
 
 
+8 #21 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was great
گفتاورد
 
 
+10 #22 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was nice
گفتاورد
 
 
+15 #23 امیر 26 آبان 1390 ساعت 20:17
عالی مرسی
گفتاورد
 
 
+2 #24 بهنود 28 آبان 1390 ساعت 11:11
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.
گفتاورد
 
 
-13 #25 مهرمیهن 28 آبان 1390 ساعت 13:28
گفتاورد بهنود:
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.

گفتاورد Babak:
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture


با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .
گفتاورد
 
 
-2 #26 ققنوس 04 آذر 1390 ساعت 19:01
خيلي خوب و جالب بود،فقط نميشه اطلاعاتتونو جديد تر كنيد،ولي به حر حال ممنون :-)
گفتاورد
 
 
+16 #27 hobab 06 آذر 1390 ساعت 10:27
خيلي عالي بود ممنون از درد فرهنگي . ايكاش قدر تاريخ ايران گذشته و اثارش را زير پاي جهالتها و تعصبات نمي داديم .
گفتاورد
 
 
+23 #28 ستایش 06 آذر 1390 ساعت 15:28
خیلی عالی بود منهم ایرانی هستم واین بزرگترین افتخارم است
گفتاورد
 
 
+10 #29 مریم 08 آذر 1390 ساعت 18:59
من با دیدن و خوندن این مطالب خیلی ترسیدم.از اینکه 4800 سال دیکه کی می خواد من رو پیدا کنه :(
گفتاورد
 
 
+8 #30 صادق 09 آذر 1390 ساعت 15:34
ممنون اززحمات شما
گفتاورد
 
 
+12 #31 نيما 11 آذر 1390 ساعت 08:08
خيلي آموزنده بود، ممنون
گفتاورد
 
 
+14 #32 آرش 12 آذر 1390 ساعت 07:45
خیلی جالب بود لطفا در مورد تمامی نقاط باستانی ایران عزیزمون توضیح بدبد متشکرم
گفتاورد
 
 
+23 #33 سیاوش از قائمشهر 12 آذر 1390 ساعت 16:09
خیلی خیلی متشکرم از شما دلسوخته های بناهای تاریخی.خواهشی که از عزیزان بازذید کننده دارم این است که روی بناهای تاریخی یادگاری ننویسید!اینها خودشان یادگاری از گذشتگان هستند که دیگر مانندی نخواهند داشت.بیایید بناهای تاریخی را حفظ نه نابود.با تشکر.
گفتاورد
 
 
+21 #34 MMB 12 آذر 1390 ساعت 16:40
چی بودبم چی شدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
-12 #35 BMW 14 آذر 1390 ساعت 21:16
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی
گفتاورد
 
 
+25 #36 ارسلان 16 آذر 1390 ساعت 09:35
به سرزمینم افتخارمیکنم
گفتاورد
 
 
+16 #37 ایلا 16 آذر 1390 ساعت 13:41
عالی بازم بنویسید
گفتاورد
 
 
+12 #38 pouya 18 آذر 1390 ساعت 13:31
شهر سوخته در حدود 70 کیلومتری شهر زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان است ;-)
گفتاورد
 
 
+18 #39 مرتضی 19 آذر 1390 ساعت 20:45
:-? مطالبتون خوب بود!!!
ولی حیف که دیگه اثاری از اون فرهنگ تمدن تو جامعمون نمونده.....
گفتاورد
 
 
+18 #40 fuzul yab!!!! 21 آذر 1390 ساعت 16:55
ایول به ایران :-)
گفتاورد
 
 
+13 #41 نا معلوم 22 آذر 1390 ساعت 14:33
بابا خیلی عالی بود.
گفتاورد
 
 
+24 #42 نگین 22 آذر 1390 ساعت 16:44
ایران در قدیم بهترین کشور بوده :lol: :roll: ;-) عالی عالی عالی
گفتاورد
 
 
+16 #43 پرفسور0 ا نیشتن 22 آذر 1390 ساعت 17:49
بااین تحقیقتون چراهنوزعلت سوختن شهرو پیدانکردید :P :zzz
گفتاورد
 
 
+21 #44 mohamad 23 آذر 1390 ساعت 12:18
امید وارم از بین نبرنش ;-)
گفتاورد
 
 
+5 #45 ناشناس 25 آذر 1390 ساعت 17:41
:P عالي عالي بالاترازعالي ;-)
گفتاورد
 
 
+9 #46 رها 27 آذر 1390 ساعت 17:33
قشنگ بود 11سالمه
گفتاورد
 
 
+10 #47 ناشناس 30 آذر 1390 ساعت 17:10
:lol: مرسی خیلی خوب بود
گفتاورد
 
 
+16 #48 رسول 01 دی 1390 ساعت 10:26
خیلی عالی بود متشکرم. با دیدن چنین مواردی در مورد تمدن کهن این سرزمین بیشتر به ایرانی بودن افتخار می کنم
گفتاورد
 
 
+10 #49 ناشناس 05 دی 1390 ساعت 13:05
عالی بود مرسی :lol:
گفتاورد
 
 
+3 #50 مهشاد 07 دی 1390 ساعت 08:54
انتظاربیشتری داشتم :-? ولی بازم خوب بود :P ;-)
گفتاورد
 
 
+10 #51 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 16:59
خیلی نکات جالب وخوبی داشت :P
گفتاورد
 
 
+9 #52 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 17:00
خیلی خوب بود
گفتاورد
 
 
+15 #53 عسل 10 دی 1390 ساعت 16:41
درود بر ایران زمین و اجدادمون
گفتاورد
 
 
+13 #54 ناگفته های یک ناشناس 10 دی 1390 ساعت 18:50
سلام بسیار جالب بود بنده این تاریخ کهن ایران زمین می بالم چنین پیشرفتی آنهم در آن زمان واقعا که خیلی کار شاقی است!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+11 #55 از پارسی فیس 10 دی 1390 ساعت 19:33
سلام ،بسیار خوب ...سپاسگذارم
گفتاورد
 
 
+14 #56 سعید 11 دی 1390 ساعت 10:40
:eek: سلام بسیار دیدنی وجالب از زحمتتان متشکرم :eek:
گفتاورد
 
 
-59 #57 alpa 11 دی 1390 ساعت 11:23
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae
گفتاورد
 
 
+17 #58 جی جی 12 دی 1390 ساعت 04:52
سلام فقط حیف که تمام علم ایرانیهاروبه غارت بردن والا ایران الان کجابود خدامیدونه
گفتاورد
 
 
+7 #59 احمد جعفری لمراسکی 12 دی 1390 ساعت 12:27
سلام بر مدیریت محترم سایت وکاربران عزیز
این سایت بسیار آموزنده وپر محتواست ممنون از تلاشتون
www.fafacebook.ir
گفتاورد
 
 
+12 #60 مصطفی 13 دی 1390 ساعت 20:38
این خیلی زیباست که انسان بداند در سرزمینی زندگی می کند که تاریخ 5000 ساله دارد ولی مسئولیتش هم زایاد تر می شود
گفتاورد
 
 
+12 #61 علی 19 دی 1390 ساعت 19:34
دیروز رفتیم شهرسوخته، خیلی عالی بود....
ولی حیف که روی دیوارهاش یادگاری نوشتن!
گفتاورد
 
 
+13 #62 امیر 22 دی 1390 ساعت 12:04
ایران سر افرازم آرزوست
گفتاورد
 
 
+13 #63 حسین سلیمانی 23 دی 1390 ساعت 15:25
باتشکرازاطلاعات خوبه شما.اگرامکانش باشددرباری چشم مصنوعی بشتراطلاعات بنویسیدوجنس ان ازچه جیزی ساخته شده است.باتشکرازشماوخدمات ارزشمدندی که بای کشورخودومردمان خوبه ماانجام میدهید.موفق وپیروزباشید.
گفتاورد
 
 
+13 #64 غزاله 25 دی 1390 ساعت 04:47
به امید ثبت جهانی شهرسوخته و کشف حقایق جدیدتر و شگفت انگیزتر از این سایت پیش از تاریخ و معرفی به جهانیان
گفتاورد
 
 
+8 #65 مارال 29 دی 1390 ساعت 15:52
:eek: very nice!
گفتاورد
 
 
-11 #66 romina 29 دی 1390 ساعت 15:58
I saw last pictuer and it's in italy.it isn't in iran country!
گفتاورد
 
 
+6 #67 یک شهروند 01 بهمن 1390 ساعت 11:03
الحمدلله
گفتاورد
 
 
+11 #68 مهدی-آتنا 20 بهمن 1390 ساعت 18:26
ایران افتخار ماست
گفتاورد
 
 
+8 #69 علی عباسی 21 بهمن 1390 ساعت 16:36
با تشکر از مطالب ارزشمندتان
گفتاورد
 
 
+10 #70 ع . ا 23 بهمن 1390 ساعت 20:17
شهر سوخته که سوخت بیایم خودمون آتیش نسوزونیم
گفتاورد
 
 
+7 #71 فری 29 بهمن 1390 ساعت 18:37
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود
گفتاورد
 
 
+7 #72 م ف 05 اسفند 1390 ساعت 10:34
مرسی از زحمتی که کشیدی
گفتاورد
 
 
+8 #73 مسعود 08 اسفند 1390 ساعت 16:38
واقعا بايد به ايراني بودنم افتخار كنم. :-)
گفتاورد
 
 
+8 #74 masoud8 08 اسفند 1390 ساعت 16:45
آرزو دارم شهر سوخته رو از نزديك ببينم.آخه من عاشق تاريخ تمدن ايرانم :-?
گفتاورد
 
 
+7 #75 Masoud8 15 اسفند 1390 ساعت 12:53
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟ :roll:
گفتاورد
 
 
+4 #76 Masoud8 17 اسفند 1390 ساعت 11:21
حمله مغول ها به شهر سوخته ربط داره؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم :lol:
گفتاورد
 
 
+6 #77 ف د 17 اسفند 1390 ساعت 19:13
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?
گفتاورد
 
 
+8 #78 Masoud8 22 اسفند 1390 ساعت 14:11
گفتاورد ف د:
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?

پ ن پ می خوای افتخار نکنن
گفتاورد
 
 
+1 #79 amir 29 اسفند 1390 ساعت 12:13
shahre soukhteh dar asare bi abi soukhteh
گفتاورد
 
 
+10 #80 محمد مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان 03 فروردین 1391 ساعت 20:44
افتخار میکنم که ایرانی هستم ...ایرانی با تمدنی چند هزار ساله و پر رمز وراز....بیاید کاری کنیم که ایندگان هم به ما افتخار کنند همانگونه که ما به گذشتگانمان افتخار میکنیم ...مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان
گفتاورد
 
 
+4 #81 حمزه 04 فروردین 1391 ساعت 19:35
اطلاعات کاملی بود .ممنون :lol:
گفتاورد
 
 
+5 #82 یک شهروند 05 فروردین 1391 ساعت 12:36
من باخواندن این اطلاعات بسیلر شگفت زده شدم. ممنون از این که این اطلاعات را در اختیار ما قراردادید
گفتاورد
 
 
+6 #83 مهسا 06 فروردین 1391 ساعت 09:17
خیلی جالب بود
متشکرم
گفتاورد
 
 
+9 #84 راحله 08 فروردین 1391 ساعت 06:32
من خودم سیستانی هستم و به این تمدن افتخارمیکنم :-)
گفتاورد
 
 
+6 #85 پیوند 10 فروردین 1391 ساعت 11:03
درود برایران و ایرانی
دوران شکوه ایران قابل بازگشت است هرگاه که ایرانی اراده کند...
گفتاورد
 
 
+7 #86 ارام 10 فروردین 1391 ساعت 14:16
تاریخ شهر سوخته منحصر به فرد در جهان میباشد . ما به این یم . تاریخ می بالیم و شاکر خدا هستیم .
گفتاورد
 
 
+5 #87 احمد 10 فروردین 1391 ساعت 20:53
لازم است برنامه های خاصی در صدا و سیما با اعلام قبلی برای معرفی این تمدن بزرگ پخش شود.
گفتاورد
 
 
+5 #88 رضا 13 فروردین 1391 ساعت 04:15
با سپاس فراوان از مدیریت سایت که فرهنگ ایران و ایرانی رو زنده نگه می دارد ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم.
گفتاورد
 
 
+7 #89 تهمينه 14 فروردین 1391 ساعت 07:43
سلام بابت همه اطلاعات تشكر ميكنم به خودم ميبالم يه ايراني هستم اميدوارم اين احساس مسووليت در همه ايرانيان به وجود بياد تا از تمدنشون پاسداري كنند واونو به نحو احسن بشناسن
گفتاورد
 
 
+4 #90 ناشناس 14 فروردین 1391 ساعت 09:36
با سلام و خسته نیاشید
خیلی خوب بود مرسی از اطلاعات که در اختیار ما قرار دادین.
گفتاورد
 
 
+3 #91 محمد مچکرم 18 فروردین 1391 ساعت 15:26
مچکرم
گفتاورد
 
 
+3 #92 بهنام 19 فروردین 1391 ساعت 05:49
عالی هستید.ممنون از اطلاعات جامع تان
گفتاورد
 
 
+8 #93 سحر 20 فروردین 1391 ساعت 04:53
سلام ممنون خیلی قشنگ بود
گفتاورد
 
 
+3 #94 دانیال 20 فروردین 1391 ساعت 19:42
ببخشید هالا این شهر چطور شده . ازش نگهاری میشه یا مثل تخته جمشید داقون شد
گفتاورد
 
 
+4 #95 mehdi 21 فروردین 1391 ساعت 20:47
agha kheili zahmat keshidin
گفتاورد
 
 
+5 #96 امین 23 فروردین 1391 ساعت 10:13
فوق العاده بود اولین بارب بود که همین چیزایی رو در مورد اولین انیمیشن خوندم خیلی ممنون
گفتاورد
 
 
+5 #97 fari 27 فروردین 1391 ساعت 15:36
پیشتر درباره شهر سوخته خونده بودم.داده هام یه کم بیشتر شد ولی دوس دارم بیشتر بدونم درباره ش.سپاسگذارم از شما.سایتتون خیلی خیلی خوبه....
گفتاورد
 
 
+2 #98 متین 06 اردیبهشت 1391 ساعت 07:53
اوی دخترم خیلی دلم به حالش سوخت
گفتاورد
 
 
+7 #99 مهربد 07 اردیبهشت 1391 ساعت 04:52
درووود و سپاس از شما ....زیبا وغرورانگیزه تاریخ سرزمینمان
گفتاورد
 
 
+2 #100 سمانه 13 اردیبهشت 1391 ساعت 19:17
خوبه ولی ناقصه
گفتاورد
 
 
+4 #101 سارا 16 اردیبهشت 1391 ساعت 16:43
ظاهرا اطلاعات جدیدی کشف شده که این شهر مربوط به هفت هزار سال پیش است
گفتاورد
 
 
+6 #102 محمد 19 اردیبهشت 1391 ساعت 16:04
بخدا این شهر خیلی مدرنه
گفتاورد
 
 
+6 #103 شفق 21 اردیبهشت 1391 ساعت 07:25
باعثه افتخار بود.از جمع آوریتون ممنون.
گفتاورد
 
 
+5 #104 رضا 24 اردیبهشت 1391 ساعت 19:56
خیلی زیبا بود.این باعث افتخاره.از زحمت و جمع اوری اطلاعات کمال تشکر را دارم
گفتاورد
 
 
+3 #105 وحید 28 اردیبهشت 1391 ساعت 10:00
عجب بدنای ترکه ای و خوشگلی دارن اصلا چربی نداره .
گفتاورد
 
 
+7 #106 بهار 29 اردیبهشت 1391 ساعت 07:21
خیلی زیباوجذاب بود.باعث افتخاره که پیشرفته ترین شهرآن زمان درایران است سایتتون واقعا عااااااااالیه
گفتاورد
 
 
+7 #107 هی هی شی شی 06 خرداد 1391 ساعت 20:37
اینو میدونید چرا شهر سوخته باقی مونده؟برای اینکه:ما ز خاکیمو-بر خاکیم.یادمون نره کویر کجاست؟و چی ها در دلش نهفته؟ضمنا خوب بود.(جغرافیدان phdبیکار)ولی پر کار و جستجوگر.
گفتاورد
 
 
+4 #108 نسیم 08 خرداد 1391 ساعت 16:51
بسیار جالب بود. : 8)
گفتاورد
 
 
+3 #109 ali rahimi 10 خرداد 1391 ساعت 19:19
این نشون میده قبلا تمدنی از تمدن امروزپیشرفته تر وجودداشته ودراثرحادپه ای از بین رفته شاید یه جنگ مثل جنگ هسته ای و این اتفاق دوباره ممکن تکرار بشه
گفتاورد
 
 
+3 #110 مینا 11 خرداد 1391 ساعت 14:24
خیلی خوب بود لذت بردم از زحمات شما عزیزان سپاسگذاری می کنم
گفتاورد
 
 
+7 #111 سوشيانت 19 خرداد 1391 ساعت 19:42
گفتاورد alpa:
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae

شايد هم از افريقا اومده تا چشمش رو معالجه كنه و بعد هم به دلايلي ماندگار شده.
گفتاورد
 
 
+3 #112 سحر 09 تیر 1391 ساعت 08:03
:-) ممنون از تلاش های بسیار شما خوب بود
گفتاورد
 
 
+3 #113 سوری 09 تیر 1391 ساعت 08:08
دیدن این تصاویر نشانگر چیست؟؟ ایابعد از مرگ فانی هستیم؟؟؟ یاتولدی دیگر وجود دارد؟؟؟
گفتاورد
 
 
+4 #114 هه ژار 10 تیر 1391 ساعت 11:41
از مومیایی های منطقه کرمانشاه وکردستان هم بگید همینطور ادم کوتوله هاش که همه رو از دست نژاد کرد گرفتن وبردن
گفتاورد
 
 
+5 #115 نفیسه32 13 تیر 1391 ساعت 06:49
من همیشه راجع به این شهر شنیده بودم.اما هیچوقت فرصتی نبود تا اینقدر اطلاعاتو یکجا ازش کسب کنم.واقعا ممنونم.عالی بود
گفتاورد
 
 
+7 #116 شیما 24 تیر 1391 ساعت 04:51
خیلی عالی بود حتی اگر یک روز از عمرم مونده باشه میرم این شهر و از نزدیک میبینم.
:lol:
گفتاورد
 
 
+5 #117 matin # az tehran 24 تیر 1391 ساعت 13:19
جالب بود و شايد اگه اون تمدن باقي ميموند چه بسا ايران بهترين وقدرتمند ترين كشور دنيا بود و همه دنيا به ايران افتخار ميكرد..
گفتاورد
 
 
+4 #118 hadi # 24 تیر 1391 ساعت 13:23
mamnun az in hame eftekhar ama chera alan aghab oftadim ..
گفتاورد
 
 
+4 #119 سودا 30 تیر 1391 ساعت 20:26
خيلي خوبه كه گذشتگان ما قبلا اينقدر تمدن داشتند واقعا باعث افتخاره.ولي اميدوارم از بين نبرنش
گفتاورد
 
 
+4 #120 farhang 04 امرداد 1391 ساعت 19:26
متشکرم. خیلی شگفت آور بود.
گفتاورد
 
 
+2 #121 ممد 08 امرداد 1391 ساعت 19:03
سلام. ایران هروقت زیر سلطه کشوری بوده ننگهای زیادی رو تحمل کرده تو پنج هزار سال پیش کشورمون مستقل بوده برای همین اینطور پیشرفتای داشتن الان هم مملکت دست مردمه ببینید کشورمون چقد پیشرفته شده . من افتخار میکنم که ایرانیم
گفتاورد
 
 
+1 #122 کبه 14 امرداد 1391 ساعت 22:11
با حال بوذ ای ولللل!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+5 #123 هادی از شهر میاندواب 17 امرداد 1391 ساعت 20:28
واقعا تاریخ یه چیز دیگست .
این نوع تاریخ نشون می ده که ما در گذشته های خیلی دور پیشرفته بودیم.
من در مورد شهر میستایا اطلاعات می خوام. کی چیزی می دونه
گفتاورد
 
 
+5 #124 erfan 18 امرداد 1391 ساعت 13:00
میبخشین.ولی قابل ذکر است که نمی تونیم بگیم اونجا جزوایران بود.یعنی اصلا اون زمان چیزی به نام ایران وجود نداشت...حتی در زمان هخوامنشیان اسم این سرزمین { پارس }بود.این تمدن قبل از ورود اریایی ها به ایران بود.
گفتاورد
 
 
+11 #125 مریم 03 شهریور 1391 ساعت 16:52
سلام خیلی دوست داشتم یه جوری برگردم به اون زمان بفهمم چی شده چه اتفاقاتی افتاده چه بلایی سرشون اومده خیلی با حاله یه ذره هم وحشتناک
گفتاورد
 
 
+79 #126 dastan 06 مهر 1391 ساعت 00:02
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.
گفتاورد
 
 
+10 #127 الناز 13 مهر 1391 ساعت 20:53
جای بسی شگفت هست....چی بودیم و چی شدیم و به کجا رسیدیم!!!
گفتاورد
 
 
+7 #128 1234 16 مهر 1391 ساعت 17:42
این بهترین سایتیه تا الان در مورد این مطالب دیدم! واقعا ممنون!!
گفتاورد
 
 
+11 #129 مهران 17 مهر 1391 ساعت 07:45
اول از همه باعث افتخار و غرور هر ایرانی که از این تمدنه ولی ادم بادیدن این تاریخ و تمدن حس شرمندگی بهش دست میده که از اون تمدن و امپراطوری فقط باید اسمش مونده باشه ووحشی های غربی که کل تاریخشون 500 ساله بشن الگو جوان های ایران زمین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+8 #130 ماهرخ 17 مهر 1391 ساعت 19:31
ممنونم ازاین تاریخچتون ولی ای کاش بیشتر درمورد این مطلب می نوشتیدبازم ممنونم حد اقل کار من راه افتاد.
گفتاورد
 
 
+72 #131 yaghub.leyse.saffar 23 مهر 1391 ساعت 21:07
dar javabe sarbaze kurosh: jalebeke afradi mesle shoma asare tarikhie sistano male khodetun midunid ama mardomeshuno na.moteasefam vase hamchintarze fekri.pishnehad mikonam tarikhe sistano bekhoni ta yekam etelaat bedast biari dar morede in sarzamine ziba.dar avesta barha be name sarzamine moghadas nam borde shode.afrade namdaram kam nadashte az jomle taj bakhsh(rostam ) va yaghube leyse saffar ke zabane parsiro az oo darim.
گفتاورد
 
 
+7 #132 محمد اکبری 01 آبان 1391 ساعت 03:58
ایران را دریابید که عظمتمان پایمال نشود
گفتاورد
 
 
+7 #133 صالحی 02 آبان 1391 ساعت 02:55
سلام.مرسی عالیییییییییییییی بود
گفتاورد
 
 
+62 #134 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:10
besyar moshtagham manbae harfetun darmorede yaghubo bedunam duste aziz.dar akhar ye soal.agar torko,balucho,torkamano,loro,arabo,zabolio,mazandio,gilanio,kordo az iran hazf konim va az khodemoon nadunim be nazaret az iran chizi mimune? iran yani hameye ina. behtar nist jaye bartar dunestane nejademun be digari be fekre etehade iran bashim?
گفتاورد
 
 
+58 #135 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:46
yagub az nasle shahzadegane sasani bud.yaghub pesare leys oo pesare moaddal,oo pesare hatam,oo pesare keykhosro.oo pesare ghobad.oo pesare khosro parviz,oo pesare hormoz va oo pesare anushiravan boode va dar akhar be tahmures az salatine pishdadi miresad. manba safheye 136 ketabe yaghube leyse saffar neveshteye mohammad ebrahime bastanie parizi.
گفتاورد
 
 
+5 #136 نسیم 09 آبان 1391 ساعت 01:19
مرسی واقعا جالب بوداشکم در اومد :cry:
گفتاورد
 
 
+10 #137 mohammad 11 آبان 1391 ساعت 11:21
بسیارعالی
گفتاورد
 
 
+5 #138 tara 15 آبان 1391 ساعت 15:50
:eek: kheiliiiii shegeft angiz boooood.hanoozam bavar nakardam.animeishen ounam 4000 sale pish?!kheiliiiiiiiiiii...
گفتاورد
 
 
-20 #139 رحمان 17 آبان 1391 ساعت 09:01
کاش تاریخ نداشتیم.
گفتاورد
 
 
+8 #140 حسن حسین خانی 18 آبان 1391 ساعت 19:48
خیلی جالب بود و همچنین شگفت انگیز
و تکان دهنده
:roll:
گفتاورد
 
 
+52 #141 dariush 22 آبان 1391 ساعت 11:16
man ham alaghemandam be onwane yek irani az shahre sukhte didan konam,az kamkari ,wa bitawajohi masuline emruz har chi begim kam goftim,wali khodemun ham khali az eshkal nistim,makhsusan ezharate kasani mesle in kurosh ke sistaniha ,wa zabol shahre rostam abarmande irani ra az iran joda mibine,dar morede osture bayad be gofte bahram moshiri eshare kard ke goftand,Arzesh osture az tarikh bishtare,osture kholase shode yek tarikhe deraz hast,ke jaye kheili tafasir ra baz migozarad ,wa ba ajin shodan dar in ekteshafate bastani,mishwad be raze tarikhi an pei bord ,be omide fardaye behtar wa residane be ghole piruzi baraye har irani.
گفتاورد
 
 
+10 #142 امیر 27 آبان 1391 ساعت 12:50
ما ایرانیان بایستی که فرهنگ و تمدن کهن خومان را دوباره احیائ کنیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم
گفتاورد
 
 
+10 #143 عالمه 01 آذر 1391 ساعت 19:40
ما ایرانیا فقط همون گذشته خوب برامون مونده الان که هیچی نداریم جز ابروریزی
گفتاورد
 
 
+3 #144 نعمت از بهارلو 03 آذر 1391 ساعت 09:35
خیلی جالب بود کاش باستان شناسان یک سری هم به بهارلو بزنند.گویور تپه آثارباستانی زیادی دارد.
گفتاورد
 
 
+10 #145 پانیذ 04 آذر 1391 ساعت 11:24
افتخار میکنم که تو همچین کشوری مثل ایران هستم
گفتاورد
 
 
+7 #146 akbar 07 آذر 1391 ساعت 18:41
مرسی از اطلاعات جامع وکامل
گفتاورد
 
 
+10 #147 فرشته 09 آذر 1391 ساعت 08:21
واقعا اگر ميگذاشتند ما الان قدرتمندترين كشور جهان بوديم ..افسوس
گفتاورد
 
 
+12 #148 شكوفه 09 آذر 1391 ساعت 10:16
از عالي هم بالاتر بود. كاش همه دنيا بدانند كه ايرانيان چقدر بافرهنگ بودند. متمدن.
گفتاورد
 
 
+10 #149 سعید 12 آذر 1391 ساعت 06:27
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com
گفتاورد
 
 
+20 #150 ایران 12 آذر 1391 ساعت 18:03
:roll: به ایرانی بودنم افتخار میکنم .از شما هم ممنونم
گفتاورد
 

افزودن دیدگاه

شماره امنیتی
نمایش شماره ای تازه


تبلیغات
داستانزد ایرانی

چون می گذرد غمی نیست

زندگی در حال گذر است و غم خوردن سودی ندارد

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
داده های تارنما
شمار هموندان : 342
شمار جستارها : 3028
پیوندها : 5
شمار بازدید ها : 4668693
باشندگان در تارنما
ما 158 مهمان فرهیخته داریم
تبلیغات


Your SEO optimized title