میهن نما
میهن نما
سخنی از دانندگان

امیر صادقی

شاهنامه از آن روی مهم است که ایران مهم است که بشر مهم است.

استاد امیر صادقی

کاربردی
تبلیغات
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
تبلیغات
برگ نخست یادگارهای فرهنگی شگفتیهای شهر سوخته
میانگین امتیار کاربران: / 482
بسیار بدبسیار خوب 

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهر سوخته

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد.  در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری،انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگو قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:

نخستین چشم مصنوعی جهان

چشم مصنوعی

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.

چشم مصنوعی

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.سرپرست گروه باستان شناسي شهرسوخته سيد منصور سيد سجادي  :براي نخستين بار در شهر سوخته يک چشم مصنوعي پيدا شد . مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بودهاست . همين مطالعات نشان مي دهند که زير طاق ابروي زن مذکور آثار آبسه ديده مي شود. به علت طول زمان زيادي که بخش زيرين اين چشم مصنوعي با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانيکي پلک چشم نيز در روي آن مشهوداست . جنس و ماده اي که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخيص آن به آزمايشهاي بعدي موکول شده است اما به نظر مي رسد که چشم مزبور از جنس قير طبيعي که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده است ساخته شده است . در روي اين چشم مصنوعي ريز ترين مويرگهاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميلي متر طراحي شده اند مردمک چشم در وسط طراحي شده و جز از آن تعدادي خطوط موازي که  تقریباً يک لوزي را تشکيل مي دهدند درپيرامون مردمک ديده مي شود از دو سوراخ جانبي واقع در دو سوي اين چشم مصنوعي جهت نگهداري و اتصال آن به حدقه چشم استفاده مي شده است . بررسي هاي انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسيار زياد زن مزبور داراي سني بين 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سياه و سفيد) بوده است . اشياء پيدا شده در اين قبر دو قسمتي عبارت بوده اند از ظرفهاي سفالي ، مهرهاي تزييني ، يک کيسه جرمي و يک آينه مفرقي . قدمت اين قبر و چشم مصنوعي به حدود 2800 سال بيش ازميلاد و 4800 سال پيش از اين مي رسد . مطالعه جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

جراحی مغز

یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سالپیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.
جراحی مغز شهرسوخته
اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر 14 ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است...چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصوير فوق باز سازي شده است.
جراحی مغز شهرسوخته
محل كشف اسكلتهاي مورد جراحي قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چندکوزه


خط کش 5 هزار ساله

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

تاس های بازی كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته

تخته نرد شهرسوخته

این تخته نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روی این تخته نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است. این تخته نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.


نخستین انیمیشن جهان

نخستین انیمیشن جهان

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

نخستین انیمیشن جهان

باستان‌شناسان با نزدیک كردن این تصاویر به یكدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیك تصویر متحرك را در قالب یك فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.
سرپرست تیم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخیر خود گفت: «حركت بز به سوی درخت و تغذیه او از برگ درختان در 5 حركت مصور شده است. در این تصاویر نه تنها بز به سمت درخت حركت می‌كند، بلكه جهش وی و پریدن بز روی برگ درختان كاملا دیده می‌شود.»
به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است كه در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یك حركت جهشی به سمت بالا حركت كند. هنرمن دنقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر كردن جهش این بزشده است.
از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10 سانتی‌متر است و روی یك پایه استوار شده است «سجادی» درباره منحصر به فرد بودن این تصاویر در دنیای باستانی گفت: «تاكنون در دوره‌های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار به این تصویر در شهر سوخته برخورد كرده‌ایم. در بسیاری از ظروف، اشكالی را می‌بینیم كه تنها تكرار شده‌اند، اما حركتی در آنها دیده نمی‌شود. تحقیقات ما نشان داده  است كه این نقش، قدیمی‌ترین ایده مردمان باستان برای ارایه «تصویر متحرك» و به تعبیر امروزی «انیمیشن» است.»
از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

جواهرسازی شهر سوخته

گورستان شهر سوخته

گورستان

گورستان

 

::: برای دیدن عکس های شهرسوخته اینجا را بفشارید :::

pdf

::: برای دریافت پژوهشی کامل (51 رویه ای + تصاویر) درباره ی شهرسوخته اینجا را بفشارید ( تهیه و ارسال برای مهرمیهن : دکتر محمدعلی رئوفی) ::::

  • بازدید: 72685
 

نظرات  

 
+15 #1 Babak 23 اسفند 1389 ساعت 18:04
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture
نقل قول
 
 
+22 #2 بنده خدا 23 اسفند 1389 ساعت 18:23
خیلی زیباست
نقل قول
 
 
+27 #3 kayvan 23 اسفند 1389 ساعت 18:55
خیلی جالب بود مرسی
نقل قول
 
 
+25 #4 niloofar 27 اسفند 1389 ساعت 17:51
خیلی عالی بود ممنونم.
نقل قول
 
 
+17 #5 افشین 01 فروردین 1390 ساعت 23:35
besyar ziba. sepaas
نقل قول
 
 
+25 #6 مهدی 07 اردیبهشت 1390 ساعت 19:52
:eek: درود بر یگانه تمدن پر اقتخار و پر غرور ایران باستان
نقل قول
 
 
+30 #7 padman 11 اردیبهشت 1390 ساعت 07:51
بسيار زيبا بود اي کاش اينترنت 100 سال پيش اختراع و به ايران آمده بود تا تاثير ايران آگاهي بر مردم را گذاشته بود
با سپاس
نقل قول
 
 
+13 #8 علی 04 خرداد 1390 ساعت 07:30
عالی بود. ممنون
نقل قول
 
 
+34 #9 سحر 13 خرداد 1390 ساعت 17:37
با خوندن و دیدن این مطالب واقعا به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم :D کاش بیشتر در مورد افتخارات ایرانی اطلاع رسانی بشه :sad:
نقل قول
 
 
+36 #10 دل سوخته 21 خرداد 1390 ساعت 14:25
بله ولی دارم دارم حسابه نه داشتم داشتم
تازه فعلا که اکثر اثار باستانی ها عمدا داره خراب می شه که مردم یادشون بره کی بودن!!حتی تاریخ هم داره حذف و تحریف می شه!!حیف این تمدن نیست که حالا دارن یه مشت ادم بی فکر خرابش می کنن؟
لطفا نظرم رو ثبت کنین
نقل قول
 
 
+14 #11 سحرازُآذربایجان 16 شهریور 1390 ساعت 20:06
خیلی جالب بود.خیلی ممنون
نقل قول
 
 
+15 #12 داود 17 شهریور 1390 ساعت 20:16
واقعا ازتون ممنونم جالب بود
نقل قول
 
 
+15 #13 آیدا 27 شهریور 1390 ساعت 20:23
مرسی عالی بود
نقل قول
 
 
+34 #14 طاها 10 مهر 1390 ساعت 16:11
خیلی عالی بود.
واقعا باعث افتخار ماست.
ولی اونا گذشته ما هستتند. ما الان چی داریم؟
نقل قول
 
 
+10 #15 محمد 13 مهر 1390 ساعت 09:43
بسیار عالی
نقل قول
 
 
+13 #16 محمود 25 مهر 1390 ساعت 14:30
سلام
خسته نباشیدم.بسیارعالی بوداگه میشه منابعی درباره شهرسوخته به من معرفی کنید.
نقل قول
 
 
+16 #17 کیمیا 29 مهر 1390 ساعت 15:05
خیلی خوب بود به ایرانی بودنم افتخار میکنم
نقل قول
 
 
-17 #18 سارا 30 مهر 1390 ساعت 18:36
سلام بچه ها شهر سوخته کجاست
نقل قول
 
 
+8 #19 کرمانشاه-تکیه معاون الملک 07 آبان 1390 ساعت 17:13
ممنون/عالیه
نقل قول
 
 
+10 #20 کیوان از فومن 08 آبان 1390 ساعت 10:18
خیلی جالب بود منون
نقل قول
 
 
+5 #21 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was great
نقل قول
 
 
+5 #22 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was nice
نقل قول
 
 
+11 #23 امیر 26 آبان 1390 ساعت 20:17
عالی مرسی
نقل قول
 
 
+3 #24 بهنود 28 آبان 1390 ساعت 11:11
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.
نقل قول
 
 
-5 #25 مهرمیهن 28 آبان 1390 ساعت 13:28
نقل قول بهنود:
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.

نقل قول Babak:
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture


با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .
نقل قول
 
 
+1 #26 ققنوس 04 آذر 1390 ساعت 19:01
خيلي خوب و جالب بود،فقط نميشه اطلاعاتتونو جديد تر كنيد،ولي به حر حال ممنون :-)
نقل قول
 
 
+7 #27 hobab 06 آذر 1390 ساعت 10:27
خيلي عالي بود ممنون از درد فرهنگي . ايكاش قدر تاريخ ايران گذشته و اثارش را زير پاي جهالتها و تعصبات نمي داديم .
نقل قول
 
 
+14 #28 ستایش 06 آذر 1390 ساعت 15:28
خیلی عالی بود منهم ایرانی هستم واین بزرگترین افتخارم است
نقل قول
 
 
+5 #29 مریم 08 آذر 1390 ساعت 18:59
من با دیدن و خوندن این مطالب خیلی ترسیدم.از اینکه 4800 سال دیکه کی می خواد من رو پیدا کنه :(
نقل قول
 
 
+4 #30 صادق 09 آذر 1390 ساعت 15:34
ممنون اززحمات شما
نقل قول
 
 
+6 #31 نيما 11 آذر 1390 ساعت 08:08
خيلي آموزنده بود، ممنون
نقل قول
 
 
+7 #32 آرش 12 آذر 1390 ساعت 07:45
خیلی جالب بود لطفا در مورد تمامی نقاط باستانی ایران عزیزمون توضیح بدبد متشکرم
نقل قول
 
 
+13 #33 سیاوش از قائمشهر 12 آذر 1390 ساعت 16:09
خیلی خیلی متشکرم از شما دلسوخته های بناهای تاریخی.خواهشی که از عزیزان بازذید کننده دارم این است که روی بناهای تاریخی یادگاری ننویسید!اینها خودشان یادگاری از گذشتگان هستند که دیگر مانندی نخواهند داشت.بیایید بناهای تاریخی را حفظ نه نابود.با تشکر.
نقل قول
 
 
+10 #34 MMB 12 آذر 1390 ساعت 16:40
چی بودبم چی شدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 
 
-10 #35 BMW 14 آذر 1390 ساعت 21:16
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی
نقل قول
 
 
+14 #36 ارسلان 16 آذر 1390 ساعت 09:35
به سرزمینم افتخارمیکنم
نقل قول
 
 
+8 #37 ایلا 16 آذر 1390 ساعت 13:41
عالی بازم بنویسید
نقل قول
 
 
+4 #38 pouya 18 آذر 1390 ساعت 13:31
شهر سوخته در حدود 70 کیلومتری شهر زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان است ;-)
نقل قول
 
 
+7 #39 مرتضی 19 آذر 1390 ساعت 20:45
:-? مطالبتون خوب بود!!!
ولی حیف که دیگه اثاری از اون فرهنگ تمدن تو جامعمون نمونده.....
نقل قول
 
 
+8 #40 fuzul yab!!!! 21 آذر 1390 ساعت 16:55
ایول به ایران :-)
نقل قول
 
 
+7 #41 نا معلوم 22 آذر 1390 ساعت 14:33
بابا خیلی عالی بود.
نقل قول
 
 
+12 #42 نگین 22 آذر 1390 ساعت 16:44
ایران در قدیم بهترین کشور بوده :lol: :roll: ;-) عالی عالی عالی
نقل قول
 
 
+11 #43 پرفسور0 ا نیشتن 22 آذر 1390 ساعت 17:49
بااین تحقیقتون چراهنوزعلت سوختن شهرو پیدانکردید :P :zzz
نقل قول
 
 
+11 #44 mohamad 23 آذر 1390 ساعت 12:18
امید وارم از بین نبرنش ;-)
نقل قول
 
 
+3 #45 ناشناس 25 آذر 1390 ساعت 17:41
:P عالي عالي بالاترازعالي ;-)
نقل قول
 
 
+4 #46 رها 27 آذر 1390 ساعت 17:33
قشنگ بود 11سالمه
نقل قول
 
 
+4 #47 ناشناس 30 آذر 1390 ساعت 17:10
:lol: مرسی خیلی خوب بود
نقل قول
 
 
+11 #48 رسول 01 دی 1390 ساعت 10:26
خیلی عالی بود متشکرم. با دیدن چنین مواردی در مورد تمدن کهن این سرزمین بیشتر به ایرانی بودن افتخار می کنم
نقل قول
 
 
+5 #49 ناشناس 05 دی 1390 ساعت 13:05
عالی بود مرسی :lol:
نقل قول
 
 
0 #50 مهشاد 07 دی 1390 ساعت 08:54
انتظاربیشتری داشتم :-? ولی بازم خوب بود :P ;-)
نقل قول
 
 
+5 #51 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 16:59
خیلی نکات جالب وخوبی داشت :P
نقل قول
 
 
+5 #52 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 17:00
خیلی خوب بود
نقل قول
 
 
+9 #53 عسل 10 دی 1390 ساعت 16:41
درود بر ایران زمین و اجدادمون
نقل قول
 
 
+9 #54 ناگفته های یک ناشناس 10 دی 1390 ساعت 18:50
سلام بسیار جالب بود بنده این تاریخ کهن ایران زمین می بالم چنین پیشرفتی آنهم در آن زمان واقعا که خیلی کار شاقی است!!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 
 
+8 #55 از پارسی فیس 10 دی 1390 ساعت 19:33
سلام ،بسیار خوب ...سپاسگذارم
نقل قول
 
 
+9 #56 سعید 11 دی 1390 ساعت 10:40
:eek: سلام بسیار دیدنی وجالب از زحمتتان متشکرم :eek:
نقل قول
 
 
-47 #57 alpa 11 دی 1390 ساعت 11:23
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae
نقل قول
 
 
+15 #58 جی جی 12 دی 1390 ساعت 04:52
سلام فقط حیف که تمام علم ایرانیهاروبه غارت بردن والا ایران الان کجابود خدامیدونه
نقل قول
 
 
+6 #59 احمد جعفری لمراسکی 12 دی 1390 ساعت 12:27
سلام بر مدیریت محترم سایت وکاربران عزیز
این سایت بسیار آموزنده وپر محتواست ممنون از تلاشتون
www.fafacebook.ir
نقل قول
 
 
+7 #60 مصطفی 13 دی 1390 ساعت 20:38
این خیلی زیباست که انسان بداند در سرزمینی زندگی می کند که تاریخ 5000 ساله دارد ولی مسئولیتش هم زایاد تر می شود
نقل قول
 
 
+9 #61 علی 19 دی 1390 ساعت 19:34
دیروز رفتیم شهرسوخته، خیلی عالی بود....
ولی حیف که روی دیوارهاش یادگاری نوشتن!
نقل قول
 
 
+11 #62 امیر 22 دی 1390 ساعت 12:04
ایران سر افرازم آرزوست
نقل قول
 
 
+10 #63 حسین سلیمانی 23 دی 1390 ساعت 15:25
باتشکرازاطلاعات خوبه شما.اگرامکانش باشددرباری چشم مصنوعی بشتراطلاعات بنویسیدوجنس ان ازچه جیزی ساخته شده است.باتشکرازشماوخدمات ارزشمدندی که بای کشورخودومردمان خوبه ماانجام میدهید.موفق وپیروزباشید.
نقل قول
 
 
+10 #64 غزاله 25 دی 1390 ساعت 04:47
به امید ثبت جهانی شهرسوخته و کشف حقایق جدیدتر و شگفت انگیزتر از این سایت پیش از تاریخ و معرفی به جهانیان
نقل قول
 
 
+4 #65 مارال 29 دی 1390 ساعت 15:52
:eek: very nice!
نقل قول
 
 
-3 #66 romina 29 دی 1390 ساعت 15:58
I saw last pictuer and it's in italy.it isn't in iran country!
نقل قول
 
 
+2 #67 یک شهروند 01 بهمن 1390 ساعت 11:03
الحمدلله
نقل قول
 
 
+6 #68 مهدی-آتنا 20 بهمن 1390 ساعت 18:26
ایران افتخار ماست
نقل قول
 
 
+6 #69 علی عباسی 21 بهمن 1390 ساعت 16:36
با تشکر از مطالب ارزشمندتان
نقل قول
 
 
+6 #70 ع . ا 23 بهمن 1390 ساعت 20:17
شهر سوخته که سوخت بیایم خودمون آتیش نسوزونیم
نقل قول
 
 
+5 #71 فری 29 بهمن 1390 ساعت 18:37
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود
نقل قول
 
 
+5 #72 م ف 05 اسفند 1390 ساعت 10:34
مرسی از زحمتی که کشیدی
نقل قول
 
 
+5 #73 مسعود 08 اسفند 1390 ساعت 16:38
واقعا بايد به ايراني بودنم افتخار كنم. :-)
نقل قول
 
 
+6 #74 masoud8 08 اسفند 1390 ساعت 16:45
آرزو دارم شهر سوخته رو از نزديك ببينم.آخه من عاشق تاريخ تمدن ايرانم :-?
نقل قول
 
 
+4 #75 Masoud8 15 اسفند 1390 ساعت 12:53
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟ :roll:
نقل قول
 
 
+2 #76 Masoud8 17 اسفند 1390 ساعت 11:21
حمله مغول ها به شهر سوخته ربط داره؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم :lol:
نقل قول
 
 
+5 #77 ف د 17 اسفند 1390 ساعت 19:13
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?
نقل قول
 
 
+4 #78 Masoud8 22 اسفند 1390 ساعت 14:11
نقل قول ف د:
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?

پ ن پ می خوای افتخار نکنن
نقل قول
 
 
+1 #79 amir 29 اسفند 1390 ساعت 12:13
shahre soukhteh dar asare bi abi soukhteh
نقل قول
 
 
+8 #80 محمد مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان 03 فروردین 1391 ساعت 20:44
افتخار میکنم که ایرانی هستم ...ایرانی با تمدنی چند هزار ساله و پر رمز وراز....بیاید کاری کنیم که ایندگان هم به ما افتخار کنند همانگونه که ما به گذشتگانمان افتخار میکنیم ...مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان
نقل قول
 
 
+3 #81 حمزه 04 فروردین 1391 ساعت 19:35
اطلاعات کاملی بود .ممنون :lol:
نقل قول
 
 
+4 #82 یک شهروند 05 فروردین 1391 ساعت 12:36
من باخواندن این اطلاعات بسیلر شگفت زده شدم. ممنون از این که این اطلاعات را در اختیار ما قراردادید
نقل قول
 
 
+5 #83 مهسا 06 فروردین 1391 ساعت 09:17
خیلی جالب بود
متشکرم
نقل قول
 
 
+6 #84 راحله 08 فروردین 1391 ساعت 06:32
من خودم سیستانی هستم و به این تمدن افتخارمیکنم :-)
نقل قول
 
 
+4 #85 پیوند 10 فروردین 1391 ساعت 11:03
درود برایران و ایرانی
دوران شکوه ایران قابل بازگشت است هرگاه که ایرانی اراده کند...
نقل قول
 
 
+4 #86 ارام 10 فروردین 1391 ساعت 14:16
تاریخ شهر سوخته منحصر به فرد در جهان میباشد . ما به این یم . تاریخ می بالیم و شاکر خدا هستیم .
نقل قول
 
 
+5 #87 احمد 10 فروردین 1391 ساعت 20:53
لازم است برنامه های خاصی در صدا و سیما با اعلام قبلی برای معرفی این تمدن بزرگ پخش شود.
نقل قول
 
 
+4 #88 رضا 13 فروردین 1391 ساعت 04:15
با سپاس فراوان از مدیریت سایت که فرهنگ ایران و ایرانی رو زنده نگه می دارد ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم.
نقل قول
 
 
+4 #89 تهمينه 14 فروردین 1391 ساعت 07:43
سلام بابت همه اطلاعات تشكر ميكنم به خودم ميبالم يه ايراني هستم اميدوارم اين احساس مسووليت در همه ايرانيان به وجود بياد تا از تمدنشون پاسداري كنند واونو به نحو احسن بشناسن
نقل قول
 
 
+4 #90 ناشناس 14 فروردین 1391 ساعت 09:36
با سلام و خسته نیاشید
خیلی خوب بود مرسی از اطلاعات که در اختیار ما قرار دادین.
نقل قول
 
 
+3 #91 محمد مچکرم 18 فروردین 1391 ساعت 15:26
مچکرم
نقل قول
 
 
+3 #92 بهنام 19 فروردین 1391 ساعت 05:49
عالی هستید.ممنون از اطلاعات جامع تان
نقل قول
 
 
+4 #93 سحر 20 فروردین 1391 ساعت 04:53
سلام ممنون خیلی قشنگ بود
نقل قول
 
 
+2 #94 دانیال 20 فروردین 1391 ساعت 19:42
ببخشید هالا این شهر چطور شده . ازش نگهاری میشه یا مثل تخته جمشید داقون شد
نقل قول
 
 
+3 #95 mehdi 21 فروردین 1391 ساعت 20:47
agha kheili zahmat keshidin
نقل قول
 
 
+3 #96 امین 23 فروردین 1391 ساعت 10:13
فوق العاده بود اولین بارب بود که همین چیزایی رو در مورد اولین انیمیشن خوندم خیلی ممنون
نقل قول
 
 
+4 #97 fari 27 فروردین 1391 ساعت 15:36
پیشتر درباره شهر سوخته خونده بودم.داده هام یه کم بیشتر شد ولی دوس دارم بیشتر بدونم درباره ش.سپاسگذارم از شما.سایتتون خیلی خیلی خوبه....
نقل قول
 
 
-2 #98 متین 06 اردیبهشت 1391 ساعت 07:53
اوی دخترم خیلی دلم به حالش سوخت
نقل قول
 
 
+4 #99 مهربد 07 اردیبهشت 1391 ساعت 04:52
درووود و سپاس از شما ....زیبا وغرورانگیزه تاریخ سرزمینمان
نقل قول
 
 
0 #100 سمانه 13 اردیبهشت 1391 ساعت 19:17
خوبه ولی ناقصه
نقل قول
 
 
+2 #101 سارا 16 اردیبهشت 1391 ساعت 16:43
ظاهرا اطلاعات جدیدی کشف شده که این شهر مربوط به هفت هزار سال پیش است
نقل قول
 
 
+3 #102 محمد 19 اردیبهشت 1391 ساعت 16:04
بخدا این شهر خیلی مدرنه
نقل قول
 
 
+3 #103 شفق 21 اردیبهشت 1391 ساعت 07:25
باعثه افتخار بود.از جمع آوریتون ممنون.
نقل قول
 
 
+3 #104 رضا 24 اردیبهشت 1391 ساعت 19:56
خیلی زیبا بود.این باعث افتخاره.از زحمت و جمع اوری اطلاعات کمال تشکر را دارم
نقل قول
 
 
+1 #105 وحید 28 اردیبهشت 1391 ساعت 10:00
عجب بدنای ترکه ای و خوشگلی دارن اصلا چربی نداره .
نقل قول
 
 
+3 #106 بهار 29 اردیبهشت 1391 ساعت 07:21
خیلی زیباوجذاب بود.باعث افتخاره که پیشرفته ترین شهرآن زمان درایران است سایتتون واقعا عااااااااالیه
نقل قول
 
 
+4 #107 هی هی شی شی 06 خرداد 1391 ساعت 20:37
اینو میدونید چرا شهر سوخته باقی مونده؟برای اینکه:ما ز خاکیمو-بر خاکیم.یادمون نره کویر کجاست؟و چی ها در دلش نهفته؟ضمنا خوب بود.(جغرافیدان phdبیکار)ولی پر کار و جستجوگر.
نقل قول
 
 
+4 #108 نسیم 08 خرداد 1391 ساعت 16:51
بسیار جالب بود. : 8)
نقل قول
 
 
+3 #109 ali rahimi 10 خرداد 1391 ساعت 19:19
این نشون میده قبلا تمدنی از تمدن امروزپیشرفته تر وجودداشته ودراثرحادپه ای از بین رفته شاید یه جنگ مثل جنگ هسته ای و این اتفاق دوباره ممکن تکرار بشه
نقل قول
 
 
+3 #110 مینا 11 خرداد 1391 ساعت 14:24
خیلی خوب بود لذت بردم از زحمات شما عزیزان سپاسگذاری می کنم
نقل قول
 
 
+3 #111 سوشيانت 19 خرداد 1391 ساعت 19:42
نقل قول alpa:
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae

شايد هم از افريقا اومده تا چشمش رو معالجه كنه و بعد هم به دلايلي ماندگار شده.
نقل قول
 
 
+2 #112 سحر 09 تیر 1391 ساعت 08:03
:-) ممنون از تلاش های بسیار شما خوب بود
نقل قول
 
 
+1 #113 سوری 09 تیر 1391 ساعت 08:08
دیدن این تصاویر نشانگر چیست؟؟ ایابعد از مرگ فانی هستیم؟؟؟ یاتولدی دیگر وجود دارد؟؟؟
نقل قول
 
 
+3 #114 هه ژار 10 تیر 1391 ساعت 11:41
از مومیایی های منطقه کرمانشاه وکردستان هم بگید همینطور ادم کوتوله هاش که همه رو از دست نژاد کرد گرفتن وبردن
نقل قول
 
 
+3 #115 نفیسه32 13 تیر 1391 ساعت 06:49
من همیشه راجع به این شهر شنیده بودم.اما هیچوقت فرصتی نبود تا اینقدر اطلاعاتو یکجا ازش کسب کنم.واقعا ممنونم.عالی بود
نقل قول
 
 
+4 #116 شیما 24 تیر 1391 ساعت 04:51
خیلی عالی بود حتی اگر یک روز از عمرم مونده باشه میرم این شهر و از نزدیک میبینم.
:lol:
نقل قول
 
 
+3 #117 matin # az tehran 24 تیر 1391 ساعت 13:19
جالب بود و شايد اگه اون تمدن باقي ميموند چه بسا ايران بهترين وقدرتمند ترين كشور دنيا بود و همه دنيا به ايران افتخار ميكرد..
نقل قول
 
 
+5 #118 hadi # 24 تیر 1391 ساعت 13:23
mamnun az in hame eftekhar ama chera alan aghab oftadim ..
نقل قول
 
 
+3 #119 سودا 30 تیر 1391 ساعت 20:26
خيلي خوبه كه گذشتگان ما قبلا اينقدر تمدن داشتند واقعا باعث افتخاره.ولي اميدوارم از بين نبرنش
نقل قول
 
 
+3 #120 farhang 04 امرداد 1391 ساعت 19:26
متشکرم. خیلی شگفت آور بود.
نقل قول
 
 
+3 #121 ممد 08 امرداد 1391 ساعت 19:03
سلام. ایران هروقت زیر سلطه کشوری بوده ننگهای زیادی رو تحمل کرده تو پنج هزار سال پیش کشورمون مستقل بوده برای همین اینطور پیشرفتای داشتن الان هم مملکت دست مردمه ببینید کشورمون چقد پیشرفته شده . من افتخار میکنم که ایرانیم
نقل قول
 
 
+1 #122 کبه 14 امرداد 1391 ساعت 22:11
با حال بوذ ای ولللل!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 
 
+2 #123 هادی از شهر میاندواب 17 امرداد 1391 ساعت 20:28
واقعا تاریخ یه چیز دیگست .
این نوع تاریخ نشون می ده که ما در گذشته های خیلی دور پیشرفته بودیم.
من در مورد شهر میستایا اطلاعات می خوام. کی چیزی می دونه
نقل قول
 
 
+2 #124 erfan 18 امرداد 1391 ساعت 13:00
میبخشین.ولی قابل ذکر است که نمی تونیم بگیم اونجا جزوایران بود.یعنی اصلا اون زمان چیزی به نام ایران وجود نداشت...حتی در زمان هخوامنشیان اسم این سرزمین { پارس }بود.این تمدن قبل از ورود اریایی ها به ایران بود.
نقل قول
 
 
+5 #125 مریم 03 شهریور 1391 ساعت 16:52
سلام خیلی دوست داشتم یه جوری برگردم به اون زمان بفهمم چی شده چه اتفاقاتی افتاده چه بلایی سرشون اومده خیلی با حاله یه ذره هم وحشتناک
نقل قول
 
 
+68 #126 dastan 06 مهر 1391 ساعت 00:02
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.
نقل قول
 
 
+6 #127 الناز 13 مهر 1391 ساعت 20:53
جای بسی شگفت هست....چی بودیم و چی شدیم و به کجا رسیدیم!!!
نقل قول
 
 
+4 #128 1234 16 مهر 1391 ساعت 17:42
این بهترین سایتیه تا الان در مورد این مطالب دیدم! واقعا ممنون!!
نقل قول
 
 
+6 #129 مهران 17 مهر 1391 ساعت 07:45
اول از همه باعث افتخار و غرور هر ایرانی که از این تمدنه ولی ادم بادیدن این تاریخ و تمدن حس شرمندگی بهش دست میده که از اون تمدن و امپراطوری فقط باید اسمش مونده باشه ووحشی های غربی که کل تاریخشون 500 ساله بشن الگو جوان های ایران زمین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 
 
+4 #130 ماهرخ 17 مهر 1391 ساعت 19:31
ممنونم ازاین تاریخچتون ولی ای کاش بیشتر درمورد این مطلب می نوشتیدبازم ممنونم حد اقل کار من راه افتاد.
نقل قول
 
 
+67 #131 yaghub.leyse.saffar 23 مهر 1391 ساعت 21:07
dar javabe sarbaze kurosh: jalebeke afradi mesle shoma asare tarikhie sistano male khodetun midunid ama mardomeshuno na.moteasefam vase hamchintarze fekri.pishnehad mikonam tarikhe sistano bekhoni ta yekam etelaat bedast biari dar morede in sarzamine ziba.dar avesta barha be name sarzamine moghadas nam borde shode.afrade namdaram kam nadashte az jomle taj bakhsh(rostam ) va yaghube leyse saffar ke zabane parsiro az oo darim.
نقل قول
 
 
+3 #132 محمد اکبری 01 آبان 1391 ساعت 03:58
ایران را دریابید که عظمتمان پایمال نشود
نقل قول
 
 
+3 #133 صالحی 02 آبان 1391 ساعت 02:55
سلام.مرسی عالیییییییییییییی بود
نقل قول
 
 
+58 #134 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:10
besyar moshtagham manbae harfetun darmorede yaghubo bedunam duste aziz.dar akhar ye soal.agar torko,balucho,torkamano,loro,arabo,zabolio,mazandio,gilanio,kordo az iran hazf konim va az khodemoon nadunim be nazaret az iran chizi mimune? iran yani hameye ina. behtar nist jaye bartar dunestane nejademun be digari be fekre etehade iran bashim?
نقل قول
 
 
+53 #135 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:46
yagub az nasle shahzadegane sasani bud.yaghub pesare leys oo pesare moaddal,oo pesare hatam,oo pesare keykhosro.oo pesare ghobad.oo pesare khosro parviz,oo pesare hormoz va oo pesare anushiravan boode va dar akhar be tahmures az salatine pishdadi miresad. manba safheye 136 ketabe yaghube leyse saffar neveshteye mohammad ebrahime bastanie parizi.
نقل قول
 
 
+1 #136 نسیم 09 آبان 1391 ساعت 01:19
مرسی واقعا جالب بوداشکم در اومد :cry:
نقل قول
 
 
+5 #137 mohammad 11 آبان 1391 ساعت 11:21
بسیارعالی
نقل قول
 
 
+4 #138 tara 15 آبان 1391 ساعت 15:50
:eek: kheiliiiii shegeft angiz boooood.hanoozam bavar nakardam.animeishen ounam 4000 sale pish?!kheiliiiiiiiiiii...
نقل قول
 
 
-7 #139 رحمان 17 آبان 1391 ساعت 09:01
کاش تاریخ نداشتیم.
نقل قول
 
 
+4 #140 حسن حسین خانی 18 آبان 1391 ساعت 19:48
خیلی جالب بود و همچنین شگفت انگیز
و تکان دهنده
:roll:
نقل قول
 
 
+46 #141 dariush 22 آبان 1391 ساعت 11:16
man ham alaghemandam be onwane yek irani az shahre sukhte didan konam,az kamkari ,wa bitawajohi masuline emruz har chi begim kam goftim,wali khodemun ham khali az eshkal nistim,makhsusan ezharate kasani mesle in kurosh ke sistaniha ,wa zabol shahre rostam abarmande irani ra az iran joda mibine,dar morede osture bayad be gofte bahram moshiri eshare kard ke goftand,Arzesh osture az tarikh bishtare,osture kholase shode yek tarikhe deraz hast,ke jaye kheili tafasir ra baz migozarad ,wa ba ajin shodan dar in ekteshafate bastani,mishwad be raze tarikhi an pei bord ,be omide fardaye behtar wa residane be ghole piruzi baraye har irani.
نقل قول
 
 
+5 #142 امیر 27 آبان 1391 ساعت 12:50
ما ایرانیان بایستی که فرهنگ و تمدن کهن خومان را دوباره احیائ کنیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم
نقل قول
 
 
+5 #143 عالمه 01 آذر 1391 ساعت 19:40
ما ایرانیا فقط همون گذشته خوب برامون مونده الان که هیچی نداریم جز ابروریزی
نقل قول
 
 
+3 #144 نعمت از بهارلو 03 آذر 1391 ساعت 09:35
خیلی جالب بود کاش باستان شناسان یک سری هم به بهارلو بزنند.گویور تپه آثارباستانی زیادی دارد.
نقل قول
 
 
+5 #145 پانیذ 04 آذر 1391 ساعت 11:24
افتخار میکنم که تو همچین کشوری مثل ایران هستم
نقل قول
 
 
+4 #146 akbar 07 آذر 1391 ساعت 18:41
مرسی از اطلاعات جامع وکامل
نقل قول
 
 
+6 #147 فرشته 09 آذر 1391 ساعت 08:21
واقعا اگر ميگذاشتند ما الان قدرتمندترين كشور جهان بوديم ..افسوس
نقل قول
 
 
+6 #148 شكوفه 09 آذر 1391 ساعت 10:16
از عالي هم بالاتر بود. كاش همه دنيا بدانند كه ايرانيان چقدر بافرهنگ بودند. متمدن.
نقل قول
 
 
+4 #149 سعید 12 آذر 1391 ساعت 06:27
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com
نقل قول
 
 
+8 #150 ایران 12 آذر 1391 ساعت 18:03
:roll: به ایرانی بودنم افتخار میکنم .از شما هم ممنونم
نقل قول
 
 
+17 #151 مرتضی 12 آذر 1391 ساعت 18:34
من خودم یک سیستانی هستم و از اینکه شما بیشتر از ما به فکر تاریخ ما هستید واقعا سپاسگذارم
نقل قول
 
 
+7 #152 ارمان 15 آذر 1391 ساعت 13:57
تمدن ما افتخار ماست به امید ادامه دادن راه حکومت و ملت غرور افرین شهر سوخته
نقل قول
 
 
+41 #153 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:24
با سلام و تشکر از عزیزانی که این مطالب رو جمع آوری کردن
عالی بود
به امید اونروز که با شناخت تمدنمون و گذشتمون ,آینده ای درخور این مرزوبوم رو رقم بزنیم
سیستان برگ زرینی از تمدن ایرانه امیدوارم برای شناخت اون و تمدنش تلاش بیشتری بشه
دکتر ریچاردفرای باستان شناس آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد که درست 61 سال پیش یعنی آذرماه1330 ازسیستان بازدید داشته اونجا رو بهشت باستان شناسان لقب داده
با سپاس
نقل قول
 
 
+46 #154 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:40
سلام به عزیزان
ممنونم از مطالب جالبتون
در جواب بعضی دوستان باید بگم که طبق تحقیقات اخیر در دانشگاه انگلستان بر روی DNAخیلی از ایرانیها ,نشان داده که اینطور نیست که همه ما از نژاد آریایی باشیم بلکه قبل از ورود آریائیان نقاط مختلف ایران دارای تمدنها و مردمان بومی بوده که آثار اونهادر نقاط مختلف ایران هویداست از جمله شهرسوخته
وتحقیقات نشون میده که پس از آمیختن با آریائیان تنها در 30 تا 40 درصد از ژنوم اونها نژاد آریائی رخنه کرده و این بدین معنا نیست که بومیان ایران که قبل از آریائیان در ایران بودند ایرانی نیستند بلکه اصالت ایرانی بودن اونها بیشتره
مرسی
نقل قول
 
 
+48 #155 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:59
با سپاس از مدیریت سایت که این نوشته های غرورآفرین رو گذاشتن
در سیستان با مرکزیت شهر زابل آثار باستانی دیکه ای هم هست که به همین اندازه جالبه
از جمله آثار کوه خواجه و دریاچه هامون که در اوستا به کرات ازشون بانام مقدس یاد شده چراکه محل نگهداری نطفه زرتشت و ظهورمجددش بهراه سوشیانتها از اونجا ذکر شده,
همچنین آثار دهانه غلامان(دوران هخامنشی),قله سام(هخامنشی-اشکانی) و آسبادها(سیستان رو زادگاه آسبادها در جهان میدونند)
,آتشکده کرکوی و آتشکده کله کنگ, تپه طالب خان(4500سال پیش) ,قلعه رستم,و...
و بزرگانی چون رستم , سورنا(سردار رشید سپاه ایران در عهد اشکانی که بر رومیان پیروز شد),یعقوب لیث که به سلطه اعراب بر ایران پایان داد و زبان پارسی رو حفظ کردو...
امیدکه سیستان بیشتر شناخته بشه
بهروز باشید
نقل قول
 
 
+10 #156 ali 16 آذر 1391 ساعت 23:06
ضمن سپاس از دوستانیکه این مطالب رو گذاشتن و عزیزان رو بیشتر با شهرسوخته آشنا کردن
ایکاش تصاویر بیشتری از اکتشافاتش نشون میدادین
من تصاویر زیادی از یافته های شهرسوخته بشکل پوتر طراحی کردم و کتابی هم نوشتم
دوستانی که تمایل دارن به من ایمیل کنن تا براشون بفرستم
بازم ممنون از لطف همه
آباد باد ایران
دکتر رئوفی
نقل قول
 
 
+38 #157 saba 17 آذر 1391 ساعت 08:43
مرسی واقعا عالی بوداز مدیریت عزیز سایت تشکر میکنم که فرهنگ وتمدن ایران باستان رو پاس میداریدواز نماد ایران باستان(فروهر) استفاده کردید
امیدکه همه رفتارنیک-کردارنیک وگفتار نیک رو سرمشقمون کنیم
وجالبه که بدونیم زرتشت نخستین سروده هاش رو از سیستان شروع کرد وسیستان یازدهمین سرزمینیه که اهورامزدا آفرید وکوه خواجه یا کوه خدا یا همون اوشیدا مکان گفتگو و نیایش زرتشت با ایزد بوده
وآیین زرتشت از سیستان شروع و به نواحی دیگر ایران و دنیای باستان گسترش پیدا کرده
ایزد پاک نگاهبانتان
تانکس
نقل قول
 
 
+40 #158 leila 17 آذر 1391 ساعت 08:59
باسلام وتشکر از شما بخاطر متن فوق العادتون
خدمت اون دوستمون که خودشو سربازکوروش معرفی کرده ومتاسفانه اطلاعات کمی داشته باید بگم که کوروش کبیر به مردم سیستان لقب انصار داده وبهترین سربازان سپاه ایران در زمان هخامنشی و اشکانی وساسانی برای بقای ایران از سیستان بودندکه نمونه بارز اونها سورنا ی که فرمانده امپراطوری ایران در دوره اشکانی وزمان اشک سیزدهم بوده که کراسوس رومی وسپاهش رو شکست داد
ودرکتیبه داریوش درتخت جمشید ونقش رستم و...از سیستانیان یادشده که اونزمان نامش زرنگ بوده
سیستانیان در طول تاریخ پیش از اسلام وپس از اون(یعقوب لیث صفاری) برای دفاع از ایران و زبان پارسی زحمات زیادی کشیدند
گرچه قسمتی ازسیستان درعهدنامه پاریس وتوسط انگلیسیهاازایران جدا وبه افغانستان واگذار شد
مرسی
نقل قول
 
 
+22 #159 ممدک 21 آذر 1391 ساعت 07:55
ماایرانیها ادمهای باتدن وبافرهنگی هستیم من نظرم اینه که اگه میخوای هر کشوری رو بشناسی باید به گذشتش نگاه کنی ما پنج هزار سال پیش همچین فرهنگ وتمدنی داشتیم وتا الان هم با فرهنگ بودیم من افتخار میکنم که ایرانیم و وقتی که این مطالب رو خوندم حس غرور بهم دست داد منون از مطالب با ارزشتون :roll:
نقل قول
 
 
+11 #160 saeed safa 22 آذر 1391 ساعت 18:51
خیلی ممنون من واقعآبهاین مطالب نیاز داشتم
نقل قول
 
 
+24 #161 hooman 23 آذر 1391 ساعت 06:01
merc
jaleb bud
نقل قول
 
 
+23 #162 مینا 24 آذر 1391 ساعت 11:02
ممنون از متن بسیار جالبتون.یکی از بهترین مطالبی بود در این سایت خوندم. واقعیش مطالب پراکنده در مورد آثار باستانی زیاده اما اینکه این موضوع رو مختصر و مفید در یکجا جمع آوری و ارائه کردید اون هم موضوعی که متاسفانه خیلی بهش ساخته و پرداخته نمی شه و علیرغم اهمیتش بهش کم نوجه شده واقعا جای تشکر داره. از آقای دکتر رئوفی هم به خاطر لینک پوستر های زیباشون و هم فایل جامع و کامل شون تشکر می کنم. امیدوارم همه با هم سعی کنیم تا تاریخ واقعی و مخصوصا ناگفته های ایران باستان رو بشناسیم و به دیگران هم معرفی کنیم.
نقل قول
 
 
+26 #163 negar 25 آذر 1391 ساعت 04:47
merc
zende baad iran
dorood bar sistan
man iek sistaniam va be irani budan va sistani budanam mibalam
bazam mamnoon az shoma
نقل قول
 
 
+26 #164 leila 26 آذر 1391 ساعت 04:30
سلام به دوستان عزیز
مطالب در رابطه با شهر سوخته زیاد مطرح شده ولی هیچ جا مطلبی کاملتر و مستندتر از این مطالب ندیدم. مخصوصا از آقای دکتر رئوفی که در این زمینه فعالیت بسیاری داشتند ممنونم. و امیدوارم حالا که شهرسوخته در سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شده بازدید کننده های زیادی داشته باشه.و جایگاه خودش رو به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی منطقه سیستان پیدا کنه.به امید آنروز
نقل قول
 
 
+19 #165 leila 26 آذر 1391 ساعت 04:38
در ضمن می خواستم بگم دوستانی که نمی توانند فایل pdf رو از روی سایت دانلود کنند با راست کلیک کردن و زدن گزینه save target as می توانند فایل رو دانلود کنند.
موفق باشید
نقل قول
 
 
+25 #166 سیستانا 26 آذر 1391 ساعت 05:27
سپاس از شما بی نظیر بود
چقدر خوبه که هموطنامون بجای اینکه از تمدن مصر و چین مثال بزنن و خیلی مواقع اشتباه هم هست به ایران خودمون توجه کنن البته تقصیری ندارن چون خیلی معرفی نشده و افرادی مثل شما این مشکل رو حل میکنید
بعنوان مثال پانته آ (که به شخصیتش هم احترام میذارم) تو برنامه من وتو پلاس داشت از تاریخچه آرایش کردن صحبت میکرد و اونرو به مصریها و 2000 سال قبل میلاد نسبت داد در حالیکه توی شهرسوخته 3200 سال قبل میلاد لوازم آرایش مثل سرمه دان آینه و شانه پیدا کردن یا اینکه توبرنامه فرازمینیها از فیلمهای خارجی کشورهای دیگه استفاده میشه درصورتی که باز خیلیها تمدن شهرسوخته رو هم فرازمینی میدونستن و...
بهرحال سپاس از شما مهرورزان ایراندوست
نقل قول
 
 
+9 #167 رستم 26 آذر 1391 ساعت 06:33
مرسی عالی بود تشکر از شما
نقل قول
 
 
+25 #168 امین 26 آذر 1391 ساعت 06:51
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم
نقل قول
 
 
+16 #169 محمد 27 آذر 1391 ساعت 09:41
واقعا عالی بود امیدوارم روزی برسد که هنر و تمدن ایرانیان که سردمدار علم و تکنولوژی در زمان باستان بوده اند بیش از پیش به گوش جهانیان برسد و باشد که خودمان نیز خودمان را باور کنیم و از گذشتگان درس بگیریم واستفاده کنیم از علم گذشتگان واقعا حیف است اینکه ما در گذشته کجا بوده ایم و الان کجاییم صد افسوس
نقل قول
 
 
+32 #170 رستم 27 آذر 1391 ساعت 09:48
نقل قول امین:
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم

حالا که از طرف آقا امین صحبت از برده ها شد و موضوع اصلی که شهرسوخته سیستان هست و تشکر و تایید صحبتاش ,جالبه که بدونیم اسپارتاکوس که قهرمان نبرد بردگان بود وعلیه برده داری قیام کرد توسط کراسوس کشته شد وبه همراه 6000 نفر دیگه به صلیب کشیده شد ولی کراسوس فرمانده رومی در جنگ حران در دوره اشکانیان از سپاه ایران به فرماندهی سورنا سردار رشید سپاه ایران شکست خورد و سورنا که از خاندان سورن در سیستان بود ضمن شکست رومیان ,انتقام اسپارتاکوس رو هم که برای آزادی برده ها جنگید رو گرفت
با سپاس آباد باد ایران
نقل قول
 
 
+19 #171 بهار 29 آذر 1391 ساعت 15:16
مرسی عالیه عالی
نقل قول
 
 
+24 #172 فرخی سیستانی 30 آذر 1391 ساعت 11:25
درود بر این سرزمین و مردمانی که آن را سالهای سال نکو داشته اند چنانکه زرتشت این سرزمین را هفتمین سرزمین مقدس در اوستا یاد کرده است.
نقل قول
 
 
+18 #173 BENZ 03 دی 1391 ساعت 05:46
نقل قول BMW:
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی

در جواب BMW باید بگم اون منطقه بخاطر رسوب لایه های نمک که حدود 2 تا 3 متر روی استخونها رو گرفته بوده باعث حفظ اونها شده وگرنه زودتر از اینها میپوسید
نقل قول
 
 
+17 #174 هامون 04 دی 1391 ساعت 06:12
نقل قول سرباز کوروش:
کی میگه اونا ایرانی بودن سیستان اسمش برمیگرده به اقوام خودشون یعنی ساکاها که قندهار و هرات وهلمند و نیمروز وزابل جزو این اقوامند به تاریخ نگاه کنید پادشاهان هخامنشی پادشاه ساکاها همونجارو به بند کشیدند که رو نقش بیستون هست . اریای هستند ولی ایرانی نبودن . تو سایت ویکیپدیا برین همه چیز رو نوشته

شما همون منبعی که آدرس میدی و نمی خونی رو بخون http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_peoples
مردم ایرانی بین 130-180 میلیون نفر هستند که ربطی به مرزهای فعلی ایران ندارند چون بعضی از اقوام هموطن مثل عرب ها و ترک و ترکمنهای ایران جزو این لیستند و افراد بسیاری هم در خارج از این مرزها ایرانی هستند. واقعا برای شما و سواد اندکتون متاسفم، گرچه از کسانی که بدخواه ایران وایرانی هستند بیشتر از این انتظار نمیره
نقل قول
 
 
+11 #175 leila 09 دی 1391 ساعت 06:12
سلام دوستان
به قول سعدی:
همت بلند دار که مردان روزگار
از همت بلند به جایی رسیده اند.
و به قول کوروش:
خداوند این کشور را از دشمن (جنگ) از خشکسالی واز دروغ محفوظ دارد

به جای اینکه دنبال مسائلی باشید که بین اقوام ایران تفرقه بندازه همت کنید مردانگری کنید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید و از دروغ پرهیز کنید.سازنده باشید نه مخرب.

اون وقته که ایران تبدیل میشه به ایران.
نقل قول
 
 
+6 #176 پروانه 12 دی 1391 ساعت 21:05
خیییییییییییییییییییییییییییلی محشره
نقل قول
 
 
+9 #177 سمی جون 13 دی 1391 ساعت 17:53
با سلام به ایرانیها
ما همه ایرانی هسیم بیخودی بحث نکنین همه قشرهای ما تو ساختن تمدن ایران باستان دخالت داشتن.کرد ولرو بلوچ نداره. اگه استعمارگرا و فضولا ویه سری ادمای وطن فروش غربزده تو امور داخلی ایران دخالت نمیکردن و باعث این همه جنگ و عقب موندگی نمیشدن ما بازم همون ادمای پیشرفته و مدرن ویا حتی خیلی بهتر از ایران باستان بودیم.شماهم عوض اینکه اینجا دعوا راه بندازین عقلا و فکراتونو رو هم بذارین تا یه ابرایران بسازیم.انقدم به این مسئولین سرکوفت نزنین درسته کمکاری میکنن ولی شما چه کاره این.وایسادین دست رو دست گذاشتین که اونا براتون علم و تکنولوزی بیارن.من که خیلی تو فکر افتخاری برای ایران شدنم.بوس
نقل قول
 
 
+4 #178 شیدا 18 دی 1391 ساعت 16:23
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس
نقل قول
 
 
+7 #179 مهرمیهن 18 دی 1391 ساعت 16:38
نقل قول شیدا:
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس


بانوی گرامی درود بر شما
پیوند اشاره شده بررسی گردید و ایرادی در آن دیده نشد . خواهشمندیم نخست پیوند را دریافت (دانلود) کرده و سپس آن را از درون رایانه باز نمایید.برای اینکار چنانچه نرم افزار ویژه دریافت ( دانلود منجر ) داشته باشید به گونه ی خودکار پس از فشردن پیوند باز می شود و آغاز به دریافت می کند.وگرنه بر روی پیوند pdf راست کلیک کرده و گزینه ی save target as را بفشارید تا فرایند دریافت آغاز گردد.
پیروز باشید
نقل قول
 
 
+6 #180 غزل سروری 9ساله ازشیراز 21 دی 1391 ساعت 07:27
خیلی خوب بود.اطلاعاتم کامل شد.ممنونم.
نقل قول
 
 
+10 #181 حميد 22 دی 1391 ساعت 14:10
لازم بدونيد كه مردم سيستان اولين كساني بودند كه براي خون خواهي امام حسين(ع) قبل از مختار قيام كردند و همه شهيد شدند ......
نقل قول
 
 
+6 #182 مهدی 23 دی 1391 ساعت 20:18
ممنون بسیار زیبا بود
نقل قول
 
 
+5 #183 عارف احسان 26 دی 1391 ساعت 09:11
سلام
عالي بود واقعا دستتون درد نکنه
veeeeeeeeeeeeeeeeeery goooooood
نقل قول
 
 
+5 #184 parveen 29 دی 1391 ساعت 12:58
سلام خیلی عالی بود زنده باد ایران و ایرانی وطنم ای جان و تنم ای مرزو بوم اریایی من تورا ستایش میکنم
نقل قول
 
 
+4 #185 یک ایرانی 29 دی 1391 ساعت 19:34
سلام. از عکسهای جالبی که تو سایت گذاشتین ممنون ولی این بخشی از تاریخ ماست .
نقل قول
 
 
+10 #186 محمد 30 دی 1391 ساعت 05:24
سلام من دیروز 29 دی ماه 91 شهر سوخته بودم واقعا تاسف خوردم فقط یک سرباز بدون سلاح مامور حفاظت بود هیچ راهنمایی وجود نداشت چند تا توریست روسی و فرانسوی با ابراز تاسف اونجارو ترک می کردن . واقعا با ایجاد امکانات رفاهی چقدر می توان توریست جذب این منطقه کرد.یا با اطلاع رسانی،شما تا حالا تو تلویزیون اسمی از شهر سوخته شنیدین.....
نقل قول
 
 
+8 #187 هیچکس 30 دی 1391 ساعت 16:07
سلام. این طور که مسولان کشور پیش میرن خوب معلومه هیچی از تاریخ ما سالم نمیمونه خدا میدونه که چقد اثار باستانی از کشور سرقت شده و به کشورهای دیگه فروخته شده
نقل قول
 
 
+3 #188 یسنا 05 بهمن 1391 ساعت 17:57
خیلییییییییییییییییییی خوب و عالی
بود
نقل قول
 
 
+6 #189 sadaf 10 بهمن 1391 ساعت 09:07
واقعا جالب بود مرسی :roll:
نقل قول
 
 
+6 #190 محمد از مشهد 13 بهمن 1391 ساعت 16:36
سلام.عالی بود لطفا عکسهای بیشتری ازکشفیات شهر سوخته به سایت اظافه کنید
نقل قول
 
 
+6 #191 دنیا 14 بهمن 1391 ساعت 11:40
:oops: خیلی اموزنده بودند با تشکر فراوان
نقل قول
 
 
-27 #192 سرباز كوروش 19 بهمن 1391 ساعت 20:38
سلام خيلي وقت بود تو اين سايت نيومده بودم درباره اون دوستمون كه منو بد خواه ايران ميگه خودت اهل هر كجاي ايران هستي تو سرچ گوگل بنويس سيستان به چه معناست واز چه اقوامي هستند
نقل قول
 
 
+6 #193 طاهره 25 بهمن 1391 ساعت 09:25
خیلی جذاب بود
نقل قول
 
 
+4 #194 میلاد 27 بهمن 1391 ساعت 05:35
;-) عالی بود واقعا میلاد اززابل
نقل قول
 
 
+3 #195 مسعود 27 بهمن 1391 ساعت 10:10
سلام بسیار عالی بود من به ایرانی بودن خودم افتخارمیکنم و افسوس می خورم که ما اکنون چقدرازگذشتگانمون ودانسته های انهادوریم وبه قولخودمون اممولیم
نقل قول
 
 
+3 #196 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 12:17
:-| من یک دانش آموز هستم که در کتاب فارسیمان شهر سوخته ی سیستان داشتیم و من آمدم در باره ی آن تحقیق کنم به نظرتان عکس ها کمی خشنانه نیستند؟ :-?
نقل قول
 
 
+3 #197 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 13:28
ممنون :lol: :-) :D
نقل قول
 
 
+3 #198 محمد علی رئوفی 03 اسفند 1391 ساعت 08:06
با درود و سپاس از شما مهرآفرینان ایراندوست تارنما
نقل قول
 
 
+5 #199 حامد 04 اسفند 1391 ساعت 18:06
باسلام به همه دوستان به 2 مورد مربوط به شهر سوخته اشاره میکنم:
1-در اثر قرار یک لایه رسوبی محکم روی این شهر باستانی تقریبا تمام آثار موجود در ان از جمله استخوانها سالم بوده و در نتیجه به این شهر بهشت باستان شناسان می گویند
2-اقوام ساکن در این منطقه در 5 هزار سال پیش ذاتا قوی هیکل بوده اینکه چشم مصنوعی مربوط به فردی افریقایی است صحت ندارد زنده باد ایران
نقل قول
 
 
+9 #200 تنهابی 11 اسفند 1391 ساعت 17:04
ما ایرانی هستیم با پیشینه به این قدمت من به خودموایرانم میبالم .ولی جای بسی تاسف که بسیاری از هموطنان به نام روشنفکری پیشینه ای با این قدمت را زیرسوال میبرن
نقل قول
 
 
+4 #201 رضا استاد 13 اسفند 1391 ساعت 17:41
بسیار جالب بود.
سپاس
نقل قول
 
 
+5 #202 هادی 27 اسفند 1391 ساعت 19:23
باکمال تاسف امروزازسیستان وافتخارات گذشته ی این سرزمین مردخیز چیزی جزاندوه وحسرت برای ساکنانش باقی نمانده است
نقل قول
 
 
+4 #203 yasaman 05 فروردین 1392 ساعت 08:00
واقعا جایی بهتر از شهر سوخته پیدا نمیشه
نقل قول
 
 
+5 #204 مسعود 11 فروردین 1392 ساعت 09:14
سلام بی زحمت این را هم بنویسید که شهر سوخته در6000سال پیش فاضلاب کشی بوده جالب ترازآن این است که در ان زمان دارای شهرک صنعتی جدا از شهر دارای قبرستان جدا از شهر واینکه در قبرتان این شهر چند نمونه قبر متفاوت کشف شده مهم تر از این این است که تا کنون شاید فقط 30% شهرسوخته باستان شناسی شده ما به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم ما مهد تمدن هستیم و نمیذاریم که که دیگران برای ما تصمیم بگیرند
نقل قول
 
 
+7 #205 محمد 13 فروردین 1392 ساعت 17:57
سلام بیشتر شهر سیستان متاسفانه با خیانت رضا شاه ودسیسهای علم خاعن و انگلیسهای روباه به دو قسمت تبدیل شد که قسمت بیشتر و سر سبز ان در افغانستان است انگلیسیها ورضا شاه میدانستند که قدرت مردم سیستان زیاد است به همین دلیل این شهر بزرگ را به دو قسمت تبدیل کردند وبر روی رود هیرمند سدی زدند و مسیر اب را تغیر دادند تا میان مردم سیستان اختلافات بیفتد . الان بیشتر مردم سیستان از روی اجبار وخشک سالی کوچ کرده اند
نقل قول
 
 
+4 #206 رادین 12 امرداد 1392 ساعت 21:53
چنین است رسم سران درشت گهی پشت بر زین گهی زین به پشت
نقل قول
 
 
+9 #207 facebook page 13 امرداد 1392 ساعت 02:42
سلام دوستان برای کمک به معرفی بیشتر شهر سوخته در ایران در فیسبوک از پیج شهر سوخته حمایت کنید.FACEBOOK.COM/burnedcity
نقل قول
 
 
+3 #208 علی 17 امرداد 1392 ساعت 19:00
خیلی جالب بود ممنون واقعا که داخل جهان چه جاهایی پیدا میشه!
نقل قول
 
 
+2 #209 فریبا 20 امرداد 1392 ساعت 06:02
خوندن این مطالب چقدر شیرین و غرور آفرینه
نقل قول
 
 
+5 #210 #210مرتضی 25 امرداد 1392 ساعت 21:02
#210مرتضی 25مرداد92:ممنون ازلطفتون خیلی جالب حیرت آور
نقل قول
 
 
+2 #211 nasim 01 شهریور 1392 ساعت 18:03
عالی و شگفت انگیز بود . ممنون از زحمتی که کشیدید .
نقل قول
 
 
+2 #212 ابوالفضل 02 شهریور 1392 ساعت 07:47
هنر نزد ایرانیان است و بس
نقل قول
 
 
+2 #213 معصومه 16 شهریور 1392 ساعت 15:50
سلام مطالبتون خیلی عالی بود.منم به عشق دیدن این شهر رفتم مسافرت تا از نزدیک ببینمش .خوشحالم که تو کشور تاریخی ایران زندگی می کنم.
نقل قول
 
 
+2 #214 مهرشاد 24 شهریور 1392 ساعت 10:42
عالی بودوچه فایدکه معلوم نیست تاریخ ایران زمین توکدوم موزه ویابه اسم کدوم کشورثبت شد بازم ازاطاعات خوبتون ممنون
نقل قول
 
 
+2 #215 حامیان عدالت 24 شهریور 1392 ساعت 11:39
سلام بسیارزیبابود.بااجازه اتون ازمطلب زیبایتان دروبلاگ خودم استفاده کردم البته با ذکرمنبع یاحق
نقل قول
 
 
0 #216 et 31 شهریور 1392 ساعت 19:02
کاش بیشتر خ خ بهتر در مورد تمدن خودمون کاوش میکردیم من واسه شهر سوخته به بعضیا ک میگم اصلن نمیدونن مال کجاست و چیه کاش ما اطلاعاتمون در اختیار همه میگذاشتیم و اونا رو به دیدن تمدن اثار باستانی تشویق میکردیم واطلاعات بقیه رو بالا میبردیم با دانسته هامون من جایی ک زندگی میکنم خیلی دوست دارم چ اونجا مال خ سال پیشه من ماله پاسارگاد کوروشم
نقل قول
 
 
+2 #217 مریم 09 مهر 1392 ساعت 12:21
خیلی عااااااااااااااالی بود.من خیلی دوست دارم از نزدیک شهر سوخته رو ببینم.
نقل قول
 
 
0 #218 سعید 15 مهر 1392 ساعت 13:27
دمشون گرم
نقل قول
 
 
+1 #219 حسام 20 مهر 1392 ساعت 21:48
خیلی زیبا وجالب بود دمه اجدادمون گرم چه مخهایی بودن ایول
نقل قول
 
 
+1 #220 فرزاد 21 مهر 1392 ساعت 16:27
نقل قول سعید:
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com

دوست گرامی اون شهر تمیشهکه شما میگید ساخته شده در بعد از حمله اعراب بوده و بر گرفته اسم قدیم شهرستان بهشهر بوده هست؛همانطور که در ویکی پدیا و تاریخ طبری گفته شده تمیشه شهری بوده در نزدیکی ساری
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D9%87%D8%B1
نقل قول
 
 
+1 #221 افسانه 22 مهر 1392 ساعت 14:57
مرسی خیلی عالی بود ولی باورم نمیشه که قبل این همه سال این همه علمو اگاهیو بیشرفت باشه منمبه ایرانی بودنم افتخارمیکنم :zzz
نقل قول
 
 
0 #222 raheleh 23 مهر 1392 ساعت 16:41
kheili jaleb bod
نقل قول
 
 
+1 #223 رضا 06 آبان 1392 ساعت 16:52
عالييييييييييييييييييي :P
نقل قول
 
 
+1 #224 محمد 11 آبان 1392 ساعت 05:22
نقل قول مهرمیهن:
با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .

سلام دوست عزیز اون عکس از گورستان شهر سوخته هست که زیز خاک کشف شدهو نمونه اون در موزه شهر زابل هستش پومپی زیر خاکستر بود.
نقل قول
 
 
-1 #225 مسعود 24 آبان 1392 ساعت 20:29
ایرانی همش برتر بوده و میدوارم در آینده هم باشد.
درود بر ایران
نقل قول
 
 
-1 #226 عباس خزایی 02 آذر 1392 ساعت 08:06
خیلی باحاله :P
نقل قول
 
 
-1 #227 مسافر 03 آذر 1392 ساعت 06:14
عالی بود
با اجازه متن رو کپی کردم
البته با ذکر منبع.
با تشکر
نقل قول
 
 
0 #228 سام 09 آذر 1392 ساعت 21:01
خیلی جالبه
نقل قول
 
 
+1 #229 سیما 15 آذر 1392 ساعت 17:08
جالب بود.ممنون استفاده کردم.
نقل قول
 
 
0 #230 mehdi #230 20 آذر 1392 ساعت 22:59
az in ali tar nemishod vali rajebe talaha ee ke roboode shod harfi nazadid tasviri am nabood taklife oona chiye???
نقل قول
 
 
+1 #231 محمود 21 آذر 1392 ساعت 11:04
خیلی خیلی ممنون جالب بود
نقل قول
 
 
-1 #232 کیارش 23 آذر 1392 ساعت 20:52
خیلی خیلی عالی بود مرسی دارین
نقل قول
 
 
-1 #233 الهام20 28 آذر 1392 ساعت 06:27
خیلی خوب بودولی مطالبتون کافی نبود
نقل قول
 
 
+2 #234 tara 30 آذر 1392 ساعت 17:08
خیلی خیلی متشکرم واقعا زیبا و مفید بود.من از نزدیک به این محل رفتم و زیبا ییها و فرهنگ بالای سیستان و سیستانی رو از نزدیک مشاهده کردم.درود درود درود
نقل قول
 
 
-1 #235 مسعود 04 دی 1392 ساعت 10:05
درود.به یرانی بودم افتخارمیکنم.اماافسوس اینو میخورم چرانباید ادامه دهنده رااجدادمون(کورش کبیر....)باشیم.افسوس
نقل قول
 
 
-1 #236 پریسا 13 دی 1392 ساعت 10:18
عکسهایه بیشتری رو برای شناخت این شهربه نمایش بزارید.ممنون
نقل قول
 
 
+1 #237 حسینعلی 21 دی 1392 ساعت 16:47
خیلی عالی بود ممنون
نقل قول
 
 
-2 #238 مهرشاد 05 بهمن 1392 ساعت 21:22
خیلی خوب بودحالا هی برید بگید ما بدیم ماایرانیا قدیمی ترین تمدن روی زمین هستیم
نقل قول
 
 
+2 #239 سپیده 08 بهمن 1392 ساعت 20:45
وقتی راجع به گذشتگان میخونیم با افتخار می گیم ایرانی هستیم اینا گذشته ی ما بوده وما با افتخار ازش یاد می کنیم کاشکی میشد ماهم افتخار ایندگان باشیم .کاش میشد میراث کوروش رو د اریوش و...رو حفظ کرد
نقل قول
 
 
+2 #240 سارا 11 بهمن 1392 ساعت 09:07
ممنون از سایت خوبتون خیلی استفاده های مفید میشه کرد
نقل قول
 
 
+1 #241 anonymous 19 بهمن 1392 ساعت 12:15
تمدن ایران بسیار بسیار کهن و قدیمی است و من آن را دوست دارم. همانطور که عارف قزوینی گفت: "تمام بهشت را با یک وجب از خاک ایران عوض نمی کنم."
نقل قول
 
 
0 #242 محدثه 27 بهمن 1392 ساعت 12:13
با سلام خوب بود اطلاعاتتون رو به روز کنید.
مثلا چرا از بین رفت . ممنون
نقل قول
 
 
+1 #243 هدیه 29 بهمن 1392 ساعت 16:46
واقعا شگفت انگیز بود
نقل قول
 
 
-1 #244 pekh 03 اسفند 1392 ساعت 17:41
عــــــــــــــالی بود
من عاشــــــــــق تاریخم
نقل قول
 
 
+2 #245 درنا 04 اسفند 1392 ساعت 15:25
ایران قدیم بسیار وسیع پیشرفته وقدرتمند بوده
نقل قول
 
 
+1 #246 آيلين 05 اسفند 1392 ساعت 10:15
جلل خالق
نقل قول
 
 
+1 #247 مهدیه 05 اسفند 1392 ساعت 20:25
عالی بود به ایرانی وسیستانی بودن خودم افتخارمیکنم.
نقل قول
 
 
0 #248 جباری پر از ارومیه 07 اسفند 1392 ساعت 05:12
چرا این شهر این قدر نا شناخته مانده و اشیاء کشف شده از آنجارا در موزه های جهانی به نمایش نمی گزارند که ما هم به آن افتخار کنیم
نقل قول
 
 
0 #249 سجادامیری 10 اسفند 1392 ساعت 15:29
ایران همیشه ایرانه وهمیشه اولینه -به تاریخ کهن سرزمینمان میبالیم یاشاسین ایران
نقل قول
 
 
+1 #250 کبری 11 اسفند 1392 ساعت 20:31
خوشم اومد،خیلی جالب بود
نقل قول
 
 
+3 #251 pranses 12 اسفند 1392 ساعت 14:18
نقل قول فری:
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود

خیلی هم خوب می دونند. برای این که به ما تلقین ( ببخشید املای این کلمه رو بلد نبودم )کنند بهترند به روی خودشان نمی آورند
نقل قول
 
 
+1 #252 مهسا 19 اسفند 1392 ساعت 14:12
ممنون از مطالب و تصاویرتون
نقل قول
 
 
-1 #253 حامدشهریاری 19 فروردین 1393 ساعت 21:06
ایکاش توی خود زابل بیشتر شهر سوخته رو توضیح میدادن چرا که اکثر مردمش درست نمیشناسن که دقیقا چه نکات متمایزی داره شهر سوخته70 درصدمردم حتی یکبار نرفتن از نزدیک ببینن بهرحال ممنون از تمام دلسوزان تاریخ ایران وبه خصوص باستانشناسان زحمتکشی که در شهر سوخته خودشون رو بحق وقف تاریخ شهرسوخته کردن
نقل قول
 
 
0 #254 نازنین 20 فروردین 1393 ساعت 07:50
لطفا بیشتر مطلب بگذارید درمورد انسانهایی که آنجا بوده اند.
نقل قول
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید


تبلیغات
درگاه کاربران
ضرب المثل ایرانی

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه است

کار نیک و عمل صالح را هر وقت انجام دهی اجر خود خواهی برد

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
داده های تارنما
شمار هموندان : 255
شمار نوشته ها : 2766
پیوندها : 6
شمار بازدید ها : 2881562
باشندگان در تارنما
ما 39 مهمان آنلاین داریم
تبلیغات


Your SEO optimized title