میهن نما
میهن نما
سخنی از نامداران

چگونه ممکن است خون ایرانی در رگ های کسی جاری باشد و مداخله اجنبی را در کشور تحمل نماید ؟

دکتر محمد مصدق

کاربردی
تبلیغات
شاهنامه ی فردوسی
تبلیغات
تبلیغات
برگ نخست یادگارهای فرهنگی شگفتیهای شهر سوخته
میانگین امتیار کاربران: / 699
بسیار بدبسیار خوب 

در روزگاران دور که بشر تازه یک‌جا نشین شده بود، شهری در سیستان پدید آمد که به گفته‌ی باستان‌شناسان به لحاظ بافت شهری، جمعیت، برنامه ریزی شهری و ... اولین شهر جهان بود. شهر سوخته و تمدن هوشمند و خلاق آن با بیش ازپنج‌هزار سال قدمت، به‌عنوان بزرگ‌ترین استقرار شهرنشینی در نیمه‌ی شرقی فلات ایران، نمونه‌ای منحصر به ‌فرد و حکایت‌گر واقعی علم، صنعت و فرهنگ گذشته‌های دور این مرز و بوم می‌باشد.

شهر سوخته

شهر سوخته در ۵۶ کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر در ۳۲۰۰ سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های ۳۲۰۰ تا ۱۸۰۰ قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند. محوطه باستانی شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از میلاد، توسط مهاجرانی كه از چهار گوشه به ‌آن مهاجرت كرده‌اند، بنا شده است.سند یا کتیبه ای که نام واقعی و قدیمی این شهر را مشخص کند هنوز به دست نیامده و به دلیل آتش سوزی در دو دوره زمانی بین سال های 3200 تا 2750 قبل از میلاد «شهر سوخته» نامیده می شود.«کلنل بیت» یکی از ماموران نظامی بریتانیا از نخستین کسانی است که در دوره قاجار و پس از بازدید از سیستان به این محوطه اشاره کرده و نخستین کسی است که در خاطراتش این محوطه را شهر سوخته نامیده و آثار باقیمانده از آتش سوزی را دیده است. پس از او «سر اورل- اشتین» با بازدید از این محوطه در اوایل سده حاضر، اطلاعات مفیدی در خصوص این محوطه بیان کرده است. بعد از او شهر سوخته توسط باستان‌شناسان ایتالیایی به سرپرستی«مارتیسو توزی» از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ مورد بررسی و کاوش قرار گرفت.شهر سوخته دارای تشکیلات مرتب و منظمی بوده و از بعد سازمان‌دهی اجتماعی نیز جزو شهر‌های پیشرفته‌ی زمان خود بوده است. وجود نظام مرتب و منظم آب‌رسانی و تخلیه‌ی فاضلاب، دانش پزشکی پیشرفته و صدها عامل دیگر بر اهمیت این منطقه افزوده است.

شهر سوخته

این شهر از نادرترین شهرهای باستانی است که در آن، زنان عهده دار امور مالی خانواده‌شان بوده‌اند.بر مبنای یافته‌های باستان شناسان شهر سوخته ۱۵۱ هکتار وسعت دارد و بقایای آن نشان می‌‌دهد که این شهر دارای پنج بخش مسکونی واقع در شمال شرقی شهر سوخته، بخش‌های مرکزی، منطقه صنعتی، بناهای یادمانی و گورستان است که به صورت تپه‌های متوالی و چسبیده به هم واقع شده اند. هشتاد هکتار شهر سوخته بخش مسکونی بوده است.شهر سوخته مرکز بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و هنری بوده، در فصل ششم کاوش در شهر سوخته نمونه‌های جالب و بدیعی از زیورآلات به دست آمد.  در جریان حفاری‌های فصل های گذشته در شهر سوخته مشخص شد که با توجه به صنعتی بودن شهر سوخته و وجود کارگاه‌های صنعتی ساخت سفال و جواهرات در این منطقه، ساکنان شهر سوخته از درختان موجود در طبیعت محوطه برای سوخت استفاده می‌‌کرده اند. در شهر سوخته انواع سفالینه‌ها و ظروف سنگی، معرق کاری،انواع پارچه و حصیر یافت شده که معرف وجود چندین نوع صنعت، به ویژه صنعت پیشرفته پارچه بافی در آنجاست. تاکنون ۱۲ نوع بافت پارچه یکرنگ و چند رنگو قلاب ماهیگیری در شهر سوخته به دست آمده و مشخص شده مردم این شهر با استفاده از نیزارهای باتلاق‌های اطراف هامون سبد و حصیر می‌‌بافتند و از این نی‌ها برای درست کردن سقف هم استفاده می‌‌کردند. صید ماهی و بافت تورهای ماهیگیری نیز از دیگر مشاغل مردمان شهر سوخته بوده است. شهر سوخته بدون شک جز شهرهای بسیار پیشرفته زمان خود بوده است. اینک به برخی از این پیشرفت های شگفت انگیز اشاره می کنیم:

نخستین چشم مصنوعی جهان

چشم مصنوعی

برای نخستین بار در شهر سوخته یك چشم مصنوعی متعلق به 4800 سال پیش كشف شد. این چشم مصنوعی متعلق به زنی 25 تا 30ساله بوده که در یکی از گور های شهر سوخته مدفون شده بوده است.جمجمه زن صاحب چشم مصنوعی شهر سوخته چشم مصنوعی روی جمجمه او دیده می‏شود.

چشم مصنوعی

چشم مصنوعی یافت شده در چشم چپ او کار گذاشته شده و با وجود گذشت زمان نزدیک به 4500 سال از ساخته شدن آن هنوز سالم است.جنس این چشم مصنوعی یافت شده هنوز بطور کامل مشخص نشده است اما به نظر می رسد در ساخت آن از قیر طبیعی مخلوط به نوعی چربی جانوری استفاده شده است.در روی این چشم مصنوعی ریزترین مویرگ‌های داخل چشم توسط مفتول‌‌های طلایی به قطر كمتر از نیم میلی‌متری طراحی شده‌اند. مردمك این چشم در وسط طراحی شده و تعدادی خطوط موازی كه تقریباً یك لوزی را تشكیل می‌دهند در پیرامون مردمك دیده می‌شود.سرپرست گروه باستان شناسي شهرسوخته سيد منصور سيد سجادي  :براي نخستين بار در شهر سوخته يک چشم مصنوعي پيدا شد . مطالعات اوليه نشان داده اند که چشم چپ زن تنومند مدفون در قبر شماره 6705 مصنوعي بودهاست . همين مطالعات نشان مي دهند که زير طاق ابروي زن مذکور آثار آبسه ديده مي شود. به علت طول زمان زيادي که بخش زيرين اين چشم مصنوعي با پلک چشم در تماس بوده است آثار ارگانيکي پلک چشم نيز در روي آن مشهوداست . جنس و ماده اي که چشم مذکور با آن ساخته شده است هنوز به دقت روشن نشده و تشخيص آن به آزمايشهاي بعدي موکول شده است اما به نظر مي رسد که چشم مزبور از جنس قير طبيعي که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده است ساخته شده است . در روي اين چشم مصنوعي ريز ترين مويرگهاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميلي متر طراحي شده اند مردمک چشم در وسط طراحي شده و جز از آن تعدادي خطوط موازي که  تقریباً يک لوزي را تشکيل مي دهدند درپيرامون مردمک ديده مي شود از دو سوراخ جانبي واقع در دو سوي اين چشم مصنوعي جهت نگهداري و اتصال آن به حدقه چشم استفاده مي شده است . بررسي هاي انسان شناسانه نشانداده که به احتمال بسيار زياد زن مزبور داراي سني بين 25 تا 30 سال بوده و دو رگه (سياه و سفيد) بوده است . اشياء پيدا شده در اين قبر دو قسمتي عبارت بوده اند از ظرفهاي سفالي ، مهرهاي تزييني ، يک کيسه جرمي و يک آينه مفرقي . قدمت اين قبر و چشم مصنوعي به حدود 2800 سال بيش ازميلاد و 4800 سال پيش از اين مي رسد . مطالعه جهت دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد چشم و اسکلت ادامه دارد.

جراحی مغز

یکی شگفت‌انگیزترین یافته‌‌های این شهر، پیدایی نشانه‌های کهن‌ترین جراحی مغز درشهر سوخته است. جمجمه‌ای از دختر دوازده یا سیزده ساله که در 4800 سالپیش، پزشکان آن دیار برای درمان بیماری هیدروسفالی (جمع شدن مایع درجمجمه) بخشی از استخوان جمجمه او را برداشته و جراحی کردند که مدت‌ها بعد از این عمل زنده مانده است.
جراحی مغز شهرسوخته
اسكلت كامل پيدا شده از يك دختر 14 ساله كه مورد جراحي مغز قرار گرقته است...چهره اين دختر توسط اندام شناسان باستان شناس در تصوير فوق باز سازي شده است.
جراحی مغز شهرسوخته
محل كشف اسكلتهاي مورد جراحي قرار گرفته به همراه وسایل زینتی و چندکوزه


خط کش 5 هزار ساله

در طی کاوش های انجام گرفته در شهر سوخته یک خط کش ساخته شده از چوب آبنوس کشف شد. دکتر سید منصور سید سجادی، سرپرست هیات باستان‏شناسی شهر سوخته درباره خط کش کشف شده گفت: این خط کش به طول 10 سانتیمتر با دقت نیم میلیمتری و از جنس چوب آبنوس است. کشف خط کش در شهر سوخته زابل نشانگر این است که ساکنان این شهر باستانی دارای پیشرفت های زیادی در زمینه علم ریاضیات بوده اند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان

از گور باستانی موسوم به شماره 761 کهن ترین تخته نرد جهان به همراه 60مهره ی آن در شهر سوخته پیدا شد. این تخته نرد بسیار قدیمی تر از تخته نردی است که در گورستان سلطنتی «اور» در بین النهرین پیدا شده بود.

تاس های بازی كشف شده به همراه تخته نرد در شهر سوخته

تخته نرد شهرسوخته

این تخته نرد از چوب آبنوس و به شکل مستطیل است. روی این تخته نرد، ماری که ۲۰ بار به دور خود حلقه زده و دمش را در دهان گرفته، نقش بسته است. این تخته نرد ۲۰ خانه بازی و ۶۰ مهره دارد. مهره ها که در یک ظرف سفالی در کنار تخت نرد قرار داشتند از سنگ های رایج در شهر سوخته یعنی از لاجورد، عقیق و فیروزه است.


نخستین انیمیشن جهان

نخستین انیمیشن جهان

باستان شناسان هنگام کاوش در گوری 5 هزار ساله جامی را پیدا کردند که نقش یک بز همراه با یک درخت روی آن دیده می شود. آن ها پس از بررسی این شی دریافتند نقش موجود بر آن برخلاف دیگر آثار به دست آمده از محوطه‌های تاریخی شهر سوخته، تکراری هدفمند دارد، به گونه‌ای که حرکت بز به سوی درخت را نشان می دهد. هنرمندی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در 5 حرکت، بزی را طراحی كند كه به سمت درخت حركتو از برگ آن تغذیه می کند.

نخستین انیمیشن جهان

باستان‌شناسان با نزدیک كردن این تصاویر به یكدیگر موفق شدند نمونه‌ای ازیك تصویر متحرك را در قالب یك فیلم 20 ثانیه‌ای به دست آورند.
سرپرست تیم كاوش در شهر سوخته درباره كشف اخیر خود گفت: «حركت بز به سوی درخت و تغذیه او از برگ درختان در 5 حركت مصور شده است. در این تصاویر نه تنها بز به سمت درخت حركت می‌كند، بلكه جهش وی و پریدن بز روی برگ درختان كاملا دیده می‌شود.»
به گفته این باستان‌شناس، بز از جمله حیواناتی است كه در رسیدن به ارتفاعات تبحر داشته و می‌تواند با یك حركت جهشی به سمت بالا حركت كند. هنرمن دنقاش شهر سوخته‌ای، با دقت و زبردستی موفق به تصویر كردن جهش این بزشده است.
از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شده است. ارتفاع این جام 10 سانتی‌متر است و روی یك پایه استوار شده است «سجادی» درباره منحصر به فرد بودن این تصاویر در دنیای باستانی گفت: «تاكنون در دوره‌های پیش از تاریخی چنین تصاویری دیده نشده و ما برای اولین بار به این تصویر در شهر سوخته برخورد كرده‌ایم. در بسیاری از ظروف، اشكالی را می‌بینیم كه تنها تكرار شده‌اند، اما حركتی در آنها دیده نمی‌شود. تحقیقات ما نشان داده  است كه این نقش، قدیمی‌ترین ایده مردمان باستان برای ارایه «تصویر متحرك» و به تعبیر امروزی «انیمیشن» است.»
از دیگر اشیای مهم از میان هزاران شی یافت شده، می‌توان از سفال با امضای سفال‌گر بر روی آن، چکش، سوزن، شهرک‌های مسکونی و ساختمان‌های همه‌گانی هم‌چون آپارتمان، بذر خربزه، حبوبات، ماهی خشک کرده، برنج، زیره، کوره‌های سفالگری، کوره‌های ذوب فلزات، دکمه، تبر، بندکفش، قلاب، شانه سر، طناب، سبد، گل مو، قاب‌های چوبی، کفش، کمربند و ... نام برد.

جواهرسازی شهر سوخته

گورستان شهر سوخته

گورستان

گورستان

 

::: برای دیدن عکس های شهرسوخته اینجا را بفشارید :::

pdf

::: برای دریافت پژوهشی کامل (51 رویه ای + تصاویر) درباره ی شهرسوخته اینجا را بفشارید ( تهیه و ارسال برای مهرمیهن : دکتر محمدعلی رئوفی) ::::

 

  • بازدید: 120166
 

دیدگاه ها  

 
+18 #1 Babak 23 اسفند 1389 ساعت 18:04
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture
گفتاورد
 
 
+40 #2 بنده خدا 23 اسفند 1389 ساعت 18:23
خیلی زیباست
گفتاورد
 
 
+42 #3 kayvan 23 اسفند 1389 ساعت 18:55
خیلی جالب بود مرسی
گفتاورد
 
 
+35 #4 niloofar 27 اسفند 1389 ساعت 17:51
خیلی عالی بود ممنونم.
گفتاورد
 
 
+24 #5 افشین 01 فروردین 1390 ساعت 23:35
besyar ziba. sepaas
گفتاورد
 
 
+43 #6 مهدی 07 اردیبهشت 1390 ساعت 19:52
:eek: درود بر یگانه تمدن پر اقتخار و پر غرور ایران باستان
گفتاورد
 
 
+46 #7 padman 11 اردیبهشت 1390 ساعت 07:51
بسيار زيبا بود اي کاش اينترنت 100 سال پيش اختراع و به ايران آمده بود تا تاثير ايران آگاهي بر مردم را گذاشته بود
با سپاس
گفتاورد
 
 
+26 #8 علی 04 خرداد 1390 ساعت 07:30
عالی بود. ممنون
گفتاورد
 
 
+63 #9 سحر 13 خرداد 1390 ساعت 17:37
با خوندن و دیدن این مطالب واقعا به ایرانی بودن خودم افتخار میکنم :D کاش بیشتر در مورد افتخارات ایرانی اطلاع رسانی بشه :sad:
گفتاورد
 
 
+65 #10 دل سوخته 21 خرداد 1390 ساعت 14:25
بله ولی دارم دارم حسابه نه داشتم داشتم
تازه فعلا که اکثر اثار باستانی ها عمدا داره خراب می شه که مردم یادشون بره کی بودن!!حتی تاریخ هم داره حذف و تحریف می شه!!حیف این تمدن نیست که حالا دارن یه مشت ادم بی فکر خرابش می کنن؟
لطفا نظرم رو ثبت کنین
گفتاورد
 
 
+20 #11 سحرازُآذربایجان 16 شهریور 1390 ساعت 20:06
خیلی جالب بود.خیلی ممنون
گفتاورد
 
 
+23 #12 داود 17 شهریور 1390 ساعت 20:16
واقعا ازتون ممنونم جالب بود
گفتاورد
 
 
+21 #13 آیدا 27 شهریور 1390 ساعت 20:23
مرسی عالی بود
گفتاورد
 
 
+51 #14 طاها 10 مهر 1390 ساعت 16:11
خیلی عالی بود.
واقعا باعث افتخار ماست.
ولی اونا گذشته ما هستتند. ما الان چی داریم؟
گفتاورد
 
 
+19 #15 محمد 13 مهر 1390 ساعت 09:43
بسیار عالی
گفتاورد
 
 
+22 #16 محمود 25 مهر 1390 ساعت 14:30
سلام
خسته نباشیدم.بسیارعالی بوداگه میشه منابعی درباره شهرسوخته به من معرفی کنید.
گفتاورد
 
 
+32 #17 کیمیا 29 مهر 1390 ساعت 15:05
خیلی خوب بود به ایرانی بودنم افتخار میکنم
گفتاورد
 
 
-27 #18 سارا 30 مهر 1390 ساعت 18:36
سلام بچه ها شهر سوخته کجاست
گفتاورد
 
 
+18 #19 کرمانشاه-تکیه معاون الملک 07 آبان 1390 ساعت 17:13
ممنون/عالیه
گفتاورد
 
 
+18 #20 کیوان از فومن 08 آبان 1390 ساعت 10:18
خیلی جالب بود منون
گفتاورد
 
 
+9 #21 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was great
گفتاورد
 
 
+9 #22 mohammad 21 آبان 1390 ساعت 06:09
it was nice
گفتاورد
 
 
+15 #23 امیر 26 آبان 1390 ساعت 20:17
عالی مرسی
گفتاورد
 
 
+2 #24 بهنود 28 آبان 1390 ساعت 11:11
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.
گفتاورد
 
 
-14 #25 مهرمیهن 28 آبان 1390 ساعت 13:28
گفتاورد بهنود:
عکس آخر از شهر پومپی هست. بابک درست میگه لطفا اصلاح کنید.

گفتاورد Babak:
Sorry I do not have persian keyboard

The last picture is from Pompei, Italy. The credibility of the whole document will be questionable when you add irrelevant photos.

Please remove the picture


با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .
گفتاورد
 
 
-3 #26 ققنوس 04 آذر 1390 ساعت 19:01
خيلي خوب و جالب بود،فقط نميشه اطلاعاتتونو جديد تر كنيد،ولي به حر حال ممنون :-)
گفتاورد
 
 
+16 #27 hobab 06 آذر 1390 ساعت 10:27
خيلي عالي بود ممنون از درد فرهنگي . ايكاش قدر تاريخ ايران گذشته و اثارش را زير پاي جهالتها و تعصبات نمي داديم .
گفتاورد
 
 
+23 #28 ستایش 06 آذر 1390 ساعت 15:28
خیلی عالی بود منهم ایرانی هستم واین بزرگترین افتخارم است
گفتاورد
 
 
+10 #29 مریم 08 آذر 1390 ساعت 18:59
من با دیدن و خوندن این مطالب خیلی ترسیدم.از اینکه 4800 سال دیکه کی می خواد من رو پیدا کنه :(
گفتاورد
 
 
+8 #30 صادق 09 آذر 1390 ساعت 15:34
ممنون اززحمات شما
گفتاورد
 
 
+12 #31 نيما 11 آذر 1390 ساعت 08:08
خيلي آموزنده بود، ممنون
گفتاورد
 
 
+14 #32 آرش 12 آذر 1390 ساعت 07:45
خیلی جالب بود لطفا در مورد تمامی نقاط باستانی ایران عزیزمون توضیح بدبد متشکرم
گفتاورد
 
 
+23 #33 سیاوش از قائمشهر 12 آذر 1390 ساعت 16:09
خیلی خیلی متشکرم از شما دلسوخته های بناهای تاریخی.خواهشی که از عزیزان بازذید کننده دارم این است که روی بناهای تاریخی یادگاری ننویسید!اینها خودشان یادگاری از گذشتگان هستند که دیگر مانندی نخواهند داشت.بیایید بناهای تاریخی را حفظ نه نابود.با تشکر.
گفتاورد
 
 
+21 #34 MMB 12 آذر 1390 ساعت 16:40
چی بودبم چی شدیم!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
-13 #35 BMW 14 آذر 1390 ساعت 21:16
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی
گفتاورد
 
 
+25 #36 ارسلان 16 آذر 1390 ساعت 09:35
به سرزمینم افتخارمیکنم
گفتاورد
 
 
+16 #37 ایلا 16 آذر 1390 ساعت 13:41
عالی بازم بنویسید
گفتاورد
 
 
+12 #38 pouya 18 آذر 1390 ساعت 13:31
شهر سوخته در حدود 70 کیلومتری شهر زابل واقع در استان سیستان و بلوچستان است ;-)
گفتاورد
 
 
+18 #39 مرتضی 19 آذر 1390 ساعت 20:45
:-? مطالبتون خوب بود!!!
ولی حیف که دیگه اثاری از اون فرهنگ تمدن تو جامعمون نمونده.....
گفتاورد
 
 
+18 #40 fuzul yab!!!! 21 آذر 1390 ساعت 16:55
ایول به ایران :-)
گفتاورد
 
 
+13 #41 نا معلوم 22 آذر 1390 ساعت 14:33
بابا خیلی عالی بود.
گفتاورد
 
 
+24 #42 نگین 22 آذر 1390 ساعت 16:44
ایران در قدیم بهترین کشور بوده :lol: :roll: ;-) عالی عالی عالی
گفتاورد
 
 
+16 #43 پرفسور0 ا نیشتن 22 آذر 1390 ساعت 17:49
بااین تحقیقتون چراهنوزعلت سوختن شهرو پیدانکردید :P :zzz
گفتاورد
 
 
+21 #44 mohamad 23 آذر 1390 ساعت 12:18
امید وارم از بین نبرنش ;-)
گفتاورد
 
 
+5 #45 ناشناس 25 آذر 1390 ساعت 17:41
:P عالي عالي بالاترازعالي ;-)
گفتاورد
 
 
+9 #46 رها 27 آذر 1390 ساعت 17:33
قشنگ بود 11سالمه
گفتاورد
 
 
+10 #47 ناشناس 30 آذر 1390 ساعت 17:10
:lol: مرسی خیلی خوب بود
گفتاورد
 
 
+16 #48 رسول 01 دی 1390 ساعت 10:26
خیلی عالی بود متشکرم. با دیدن چنین مواردی در مورد تمدن کهن این سرزمین بیشتر به ایرانی بودن افتخار می کنم
گفتاورد
 
 
+10 #49 ناشناس 05 دی 1390 ساعت 13:05
عالی بود مرسی :lol:
گفتاورد
 
 
+2 #50 مهشاد 07 دی 1390 ساعت 08:54
انتظاربیشتری داشتم :-? ولی بازم خوب بود :P ;-)
گفتاورد
 
 
+10 #51 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 16:59
خیلی نکات جالب وخوبی داشت :P
گفتاورد
 
 
+9 #52 نگین همدانی 07 دی 1390 ساعت 17:00
خیلی خوب بود
گفتاورد
 
 
+15 #53 عسل 10 دی 1390 ساعت 16:41
درود بر ایران زمین و اجدادمون
گفتاورد
 
 
+13 #54 ناگفته های یک ناشناس 10 دی 1390 ساعت 18:50
سلام بسیار جالب بود بنده این تاریخ کهن ایران زمین می بالم چنین پیشرفتی آنهم در آن زمان واقعا که خیلی کار شاقی است!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+11 #55 از پارسی فیس 10 دی 1390 ساعت 19:33
سلام ،بسیار خوب ...سپاسگذارم
گفتاورد
 
 
+14 #56 سعید 11 دی 1390 ساعت 10:40
:eek: سلام بسیار دیدنی وجالب از زحمتتان متشکرم :eek:
گفتاورد
 
 
-61 #57 alpa 11 دی 1390 ساعت 11:23
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae
گفتاورد
 
 
+17 #58 جی جی 12 دی 1390 ساعت 04:52
سلام فقط حیف که تمام علم ایرانیهاروبه غارت بردن والا ایران الان کجابود خدامیدونه
گفتاورد
 
 
+7 #59 احمد جعفری لمراسکی 12 دی 1390 ساعت 12:27
سلام بر مدیریت محترم سایت وکاربران عزیز
این سایت بسیار آموزنده وپر محتواست ممنون از تلاشتون
www.fafacebook.ir
گفتاورد
 
 
+12 #60 مصطفی 13 دی 1390 ساعت 20:38
این خیلی زیباست که انسان بداند در سرزمینی زندگی می کند که تاریخ 5000 ساله دارد ولی مسئولیتش هم زایاد تر می شود
گفتاورد
 
 
+12 #61 علی 19 دی 1390 ساعت 19:34
دیروز رفتیم شهرسوخته، خیلی عالی بود....
ولی حیف که روی دیوارهاش یادگاری نوشتن!
گفتاورد
 
 
+13 #62 امیر 22 دی 1390 ساعت 12:04
ایران سر افرازم آرزوست
گفتاورد
 
 
+13 #63 حسین سلیمانی 23 دی 1390 ساعت 15:25
باتشکرازاطلاعات خوبه شما.اگرامکانش باشددرباری چشم مصنوعی بشتراطلاعات بنویسیدوجنس ان ازچه جیزی ساخته شده است.باتشکرازشماوخدمات ارزشمدندی که بای کشورخودومردمان خوبه ماانجام میدهید.موفق وپیروزباشید.
گفتاورد
 
 
+13 #64 غزاله 25 دی 1390 ساعت 04:47
به امید ثبت جهانی شهرسوخته و کشف حقایق جدیدتر و شگفت انگیزتر از این سایت پیش از تاریخ و معرفی به جهانیان
گفتاورد
 
 
+8 #65 مارال 29 دی 1390 ساعت 15:52
:eek: very nice!
گفتاورد
 
 
-11 #66 romina 29 دی 1390 ساعت 15:58
I saw last pictuer and it's in italy.it isn't in iran country!
گفتاورد
 
 
+6 #67 یک شهروند 01 بهمن 1390 ساعت 11:03
الحمدلله
گفتاورد
 
 
+11 #68 مهدی-آتنا 20 بهمن 1390 ساعت 18:26
ایران افتخار ماست
گفتاورد
 
 
+8 #69 علی عباسی 21 بهمن 1390 ساعت 16:36
با تشکر از مطالب ارزشمندتان
گفتاورد
 
 
+10 #70 ع . ا 23 بهمن 1390 ساعت 20:17
شهر سوخته که سوخت بیایم خودمون آتیش نسوزونیم
گفتاورد
 
 
+7 #71 فری 29 بهمن 1390 ساعت 18:37
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود
گفتاورد
 
 
+7 #72 م ف 05 اسفند 1390 ساعت 10:34
مرسی از زحمتی که کشیدی
گفتاورد
 
 
+8 #73 مسعود 08 اسفند 1390 ساعت 16:38
واقعا بايد به ايراني بودنم افتخار كنم. :-)
گفتاورد
 
 
+8 #74 masoud8 08 اسفند 1390 ساعت 16:45
آرزو دارم شهر سوخته رو از نزديك ببينم.آخه من عاشق تاريخ تمدن ايرانم :-?
گفتاورد
 
 
+7 #75 Masoud8 15 اسفند 1390 ساعت 12:53
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟ :roll:
گفتاورد
 
 
+4 #76 Masoud8 17 اسفند 1390 ساعت 11:21
حمله مغول ها به شهر سوخته ربط داره؟اگه جوابم رو بدید ممنون میشم :lol:
گفتاورد
 
 
+6 #77 ف د 17 اسفند 1390 ساعت 19:13
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?
گفتاورد
 
 
+8 #78 Masoud8 22 اسفند 1390 ساعت 14:11
گفتاورد ف د:
واقعا ممنون امید وارم ایرانی ها به ایرانی بودن خود افتخار کنند :roll: :roll :-?

پ ن پ می خوای افتخار نکنن
گفتاورد
 
 
+1 #79 amir 29 اسفند 1390 ساعت 12:13
shahre soukhteh dar asare bi abi soukhteh
گفتاورد
 
 
+10 #80 محمد مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان 03 فروردین 1391 ساعت 20:44
افتخار میکنم که ایرانی هستم ...ایرانی با تمدنی چند هزار ساله و پر رمز وراز....بیاید کاری کنیم که ایندگان هم به ما افتخار کنند همانگونه که ما به گذشتگانمان افتخار میکنیم ...مهدی مقدسی 12 ساله از اصفهان
گفتاورد
 
 
+4 #81 حمزه 04 فروردین 1391 ساعت 19:35
اطلاعات کاملی بود .ممنون :lol:
گفتاورد
 
 
+5 #82 یک شهروند 05 فروردین 1391 ساعت 12:36
من باخواندن این اطلاعات بسیلر شگفت زده شدم. ممنون از این که این اطلاعات را در اختیار ما قراردادید
گفتاورد
 
 
+6 #83 مهسا 06 فروردین 1391 ساعت 09:17
خیلی جالب بود
متشکرم
گفتاورد
 
 
+9 #84 راحله 08 فروردین 1391 ساعت 06:32
من خودم سیستانی هستم و به این تمدن افتخارمیکنم :-)
گفتاورد
 
 
+6 #85 پیوند 10 فروردین 1391 ساعت 11:03
درود برایران و ایرانی
دوران شکوه ایران قابل بازگشت است هرگاه که ایرانی اراده کند...
گفتاورد
 
 
+7 #86 ارام 10 فروردین 1391 ساعت 14:16
تاریخ شهر سوخته منحصر به فرد در جهان میباشد . ما به این یم . تاریخ می بالیم و شاکر خدا هستیم .
گفتاورد
 
 
+5 #87 احمد 10 فروردین 1391 ساعت 20:53
لازم است برنامه های خاصی در صدا و سیما با اعلام قبلی برای معرفی این تمدن بزرگ پخش شود.
گفتاورد
 
 
+5 #88 رضا 13 فروردین 1391 ساعت 04:15
با سپاس فراوان از مدیریت سایت که فرهنگ ایران و ایرانی رو زنده نگه می دارد ما باید به ایرانی بودنمان افتخار کنیم.
گفتاورد
 
 
+7 #89 تهمينه 14 فروردین 1391 ساعت 07:43
سلام بابت همه اطلاعات تشكر ميكنم به خودم ميبالم يه ايراني هستم اميدوارم اين احساس مسووليت در همه ايرانيان به وجود بياد تا از تمدنشون پاسداري كنند واونو به نحو احسن بشناسن
گفتاورد
 
 
+4 #90 ناشناس 14 فروردین 1391 ساعت 09:36
با سلام و خسته نیاشید
خیلی خوب بود مرسی از اطلاعات که در اختیار ما قرار دادین.
گفتاورد
 
 
+3 #91 محمد مچکرم 18 فروردین 1391 ساعت 15:26
مچکرم
گفتاورد
 
 
+3 #92 بهنام 19 فروردین 1391 ساعت 05:49
عالی هستید.ممنون از اطلاعات جامع تان
گفتاورد
 
 
+8 #93 سحر 20 فروردین 1391 ساعت 04:53
سلام ممنون خیلی قشنگ بود
گفتاورد
 
 
+3 #94 دانیال 20 فروردین 1391 ساعت 19:42
ببخشید هالا این شهر چطور شده . ازش نگهاری میشه یا مثل تخته جمشید داقون شد
گفتاورد
 
 
+4 #95 mehdi 21 فروردین 1391 ساعت 20:47
agha kheili zahmat keshidin
گفتاورد
 
 
+5 #96 امین 23 فروردین 1391 ساعت 10:13
فوق العاده بود اولین بارب بود که همین چیزایی رو در مورد اولین انیمیشن خوندم خیلی ممنون
گفتاورد
 
 
+5 #97 fari 27 فروردین 1391 ساعت 15:36
پیشتر درباره شهر سوخته خونده بودم.داده هام یه کم بیشتر شد ولی دوس دارم بیشتر بدونم درباره ش.سپاسگذارم از شما.سایتتون خیلی خیلی خوبه....
گفتاورد
 
 
+2 #98 متین 06 اردیبهشت 1391 ساعت 07:53
اوی دخترم خیلی دلم به حالش سوخت
گفتاورد
 
 
+7 #99 مهربد 07 اردیبهشت 1391 ساعت 04:52
درووود و سپاس از شما ....زیبا وغرورانگیزه تاریخ سرزمینمان
گفتاورد
 
 
+2 #100 سمانه 13 اردیبهشت 1391 ساعت 19:17
خوبه ولی ناقصه
گفتاورد
 
 
+4 #101 سارا 16 اردیبهشت 1391 ساعت 16:43
ظاهرا اطلاعات جدیدی کشف شده که این شهر مربوط به هفت هزار سال پیش است
گفتاورد
 
 
+6 #102 محمد 19 اردیبهشت 1391 ساعت 16:04
بخدا این شهر خیلی مدرنه
گفتاورد
 
 
+6 #103 شفق 21 اردیبهشت 1391 ساعت 07:25
باعثه افتخار بود.از جمع آوریتون ممنون.
گفتاورد
 
 
+5 #104 رضا 24 اردیبهشت 1391 ساعت 19:56
خیلی زیبا بود.این باعث افتخاره.از زحمت و جمع اوری اطلاعات کمال تشکر را دارم
گفتاورد
 
 
+3 #105 وحید 28 اردیبهشت 1391 ساعت 10:00
عجب بدنای ترکه ای و خوشگلی دارن اصلا چربی نداره .
گفتاورد
 
 
+7 #106 بهار 29 اردیبهشت 1391 ساعت 07:21
خیلی زیباوجذاب بود.باعث افتخاره که پیشرفته ترین شهرآن زمان درایران است سایتتون واقعا عااااااااالیه
گفتاورد
 
 
+7 #107 هی هی شی شی 06 خرداد 1391 ساعت 20:37
اینو میدونید چرا شهر سوخته باقی مونده؟برای اینکه:ما ز خاکیمو-بر خاکیم.یادمون نره کویر کجاست؟و چی ها در دلش نهفته؟ضمنا خوب بود.(جغرافیدان phdبیکار)ولی پر کار و جستجوگر.
گفتاورد
 
 
+4 #108 نسیم 08 خرداد 1391 ساعت 16:51
بسیار جالب بود. : 8)
گفتاورد
 
 
+3 #109 ali rahimi 10 خرداد 1391 ساعت 19:19
این نشون میده قبلا تمدنی از تمدن امروزپیشرفته تر وجودداشته ودراثرحادپه ای از بین رفته شاید یه جنگ مثل جنگ هسته ای و این اتفاق دوباره ممکن تکرار بشه
گفتاورد
 
 
+3 #110 مینا 11 خرداد 1391 ساعت 14:24
خیلی خوب بود لذت بردم از زحمات شما عزیزان سپاسگذاری می کنم
گفتاورد
 
 
+7 #111 سوشيانت 19 خرداد 1391 ساعت 19:42
گفتاورد alpa:
albate akhiran sabet shode sahebe in cheshme masnoii,mohajeri bode az afriga..chon bana bar tahgigat nejhade in sahebe in eskelet be ensanhaiie irani shebahat nadarae

شايد هم از افريقا اومده تا چشمش رو معالجه كنه و بعد هم به دلايلي ماندگار شده.
گفتاورد
 
 
+3 #112 سحر 09 تیر 1391 ساعت 08:03
:-) ممنون از تلاش های بسیار شما خوب بود
گفتاورد
 
 
+3 #113 سوری 09 تیر 1391 ساعت 08:08
دیدن این تصاویر نشانگر چیست؟؟ ایابعد از مرگ فانی هستیم؟؟؟ یاتولدی دیگر وجود دارد؟؟؟
گفتاورد
 
 
+4 #114 هه ژار 10 تیر 1391 ساعت 11:41
از مومیایی های منطقه کرمانشاه وکردستان هم بگید همینطور ادم کوتوله هاش که همه رو از دست نژاد کرد گرفتن وبردن
گفتاورد
 
 
+5 #115 نفیسه32 13 تیر 1391 ساعت 06:49
من همیشه راجع به این شهر شنیده بودم.اما هیچوقت فرصتی نبود تا اینقدر اطلاعاتو یکجا ازش کسب کنم.واقعا ممنونم.عالی بود
گفتاورد
 
 
+7 #116 شیما 24 تیر 1391 ساعت 04:51
خیلی عالی بود حتی اگر یک روز از عمرم مونده باشه میرم این شهر و از نزدیک میبینم.
:lol:
گفتاورد
 
 
+5 #117 matin # az tehran 24 تیر 1391 ساعت 13:19
جالب بود و شايد اگه اون تمدن باقي ميموند چه بسا ايران بهترين وقدرتمند ترين كشور دنيا بود و همه دنيا به ايران افتخار ميكرد..
گفتاورد
 
 
+4 #118 hadi # 24 تیر 1391 ساعت 13:23
mamnun az in hame eftekhar ama chera alan aghab oftadim ..
گفتاورد
 
 
+4 #119 سودا 30 تیر 1391 ساعت 20:26
خيلي خوبه كه گذشتگان ما قبلا اينقدر تمدن داشتند واقعا باعث افتخاره.ولي اميدوارم از بين نبرنش
گفتاورد
 
 
+4 #120 farhang 04 امرداد 1391 ساعت 19:26
متشکرم. خیلی شگفت آور بود.
گفتاورد
 
 
+2 #121 ممد 08 امرداد 1391 ساعت 19:03
سلام. ایران هروقت زیر سلطه کشوری بوده ننگهای زیادی رو تحمل کرده تو پنج هزار سال پیش کشورمون مستقل بوده برای همین اینطور پیشرفتای داشتن الان هم مملکت دست مردمه ببینید کشورمون چقد پیشرفته شده . من افتخار میکنم که ایرانیم
گفتاورد
 
 
+1 #122 کبه 14 امرداد 1391 ساعت 22:11
با حال بوذ ای ولللل!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+5 #123 هادی از شهر میاندواب 17 امرداد 1391 ساعت 20:28
واقعا تاریخ یه چیز دیگست .
این نوع تاریخ نشون می ده که ما در گذشته های خیلی دور پیشرفته بودیم.
من در مورد شهر میستایا اطلاعات می خوام. کی چیزی می دونه
گفتاورد
 
 
+5 #124 erfan 18 امرداد 1391 ساعت 13:00
میبخشین.ولی قابل ذکر است که نمی تونیم بگیم اونجا جزوایران بود.یعنی اصلا اون زمان چیزی به نام ایران وجود نداشت...حتی در زمان هخوامنشیان اسم این سرزمین { پارس }بود.این تمدن قبل از ورود اریایی ها به ایران بود.
گفتاورد
 
 
+11 #125 مریم 03 شهریور 1391 ساعت 16:52
سلام خیلی دوست داشتم یه جوری برگردم به اون زمان بفهمم چی شده چه اتفاقاتی افتاده چه بلایی سرشون اومده خیلی با حاله یه ذره هم وحشتناک
گفتاورد
 
 
+80 #126 dastan 06 مهر 1391 ساعت 00:02
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.
گفتاورد
 
 
+10 #127 الناز 13 مهر 1391 ساعت 20:53
جای بسی شگفت هست....چی بودیم و چی شدیم و به کجا رسیدیم!!!
گفتاورد
 
 
+7 #128 1234 16 مهر 1391 ساعت 17:42
این بهترین سایتیه تا الان در مورد این مطالب دیدم! واقعا ممنون!!
گفتاورد
 
 
+11 #129 مهران 17 مهر 1391 ساعت 07:45
اول از همه باعث افتخار و غرور هر ایرانی که از این تمدنه ولی ادم بادیدن این تاریخ و تمدن حس شرمندگی بهش دست میده که از اون تمدن و امپراطوری فقط باید اسمش مونده باشه ووحشی های غربی که کل تاریخشون 500 ساله بشن الگو جوان های ایران زمین!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
گفتاورد
 
 
+8 #130 ماهرخ 17 مهر 1391 ساعت 19:31
ممنونم ازاین تاریخچتون ولی ای کاش بیشتر درمورد این مطلب می نوشتیدبازم ممنونم حد اقل کار من راه افتاد.
گفتاورد
 
 
+73 #131 yaghub.leyse.saffar 23 مهر 1391 ساعت 21:07
dar javabe sarbaze kurosh: jalebeke afradi mesle shoma asare tarikhie sistano male khodetun midunid ama mardomeshuno na.moteasefam vase hamchintarze fekri.pishnehad mikonam tarikhe sistano bekhoni ta yekam etelaat bedast biari dar morede in sarzamine ziba.dar avesta barha be name sarzamine moghadas nam borde shode.afrade namdaram kam nadashte az jomle taj bakhsh(rostam ) va yaghube leyse saffar ke zabane parsiro az oo darim.
گفتاورد
 
 
+7 #132 محمد اکبری 01 آبان 1391 ساعت 03:58
ایران را دریابید که عظمتمان پایمال نشود
گفتاورد
 
 
+7 #133 صالحی 02 آبان 1391 ساعت 02:55
سلام.مرسی عالیییییییییییییی بود
گفتاورد
 
 
+62 #134 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:10
besyar moshtagham manbae harfetun darmorede yaghubo bedunam duste aziz.dar akhar ye soal.agar torko,balucho,torkamano,loro,arabo,zabolio,mazandio,gilanio,kordo az iran hazf konim va az khodemoon nadunim be nazaret az iran chizi mimune? iran yani hameye ina. behtar nist jaye bartar dunestane nejademun be digari be fekre etehade iran bashim?
گفتاورد
 
 
+58 #135 yaghub.leyse.saffar 02 آبان 1391 ساعت 11:46
yagub az nasle shahzadegane sasani bud.yaghub pesare leys oo pesare moaddal,oo pesare hatam,oo pesare keykhosro.oo pesare ghobad.oo pesare khosro parviz,oo pesare hormoz va oo pesare anushiravan boode va dar akhar be tahmures az salatine pishdadi miresad. manba safheye 136 ketabe yaghube leyse saffar neveshteye mohammad ebrahime bastanie parizi.
گفتاورد
 
 
+5 #136 نسیم 09 آبان 1391 ساعت 01:19
مرسی واقعا جالب بوداشکم در اومد :cry:
گفتاورد
 
 
+10 #137 mohammad 11 آبان 1391 ساعت 11:21
بسیارعالی
گفتاورد
 
 
+5 #138 tara 15 آبان 1391 ساعت 15:50
:eek: kheiliiiii shegeft angiz boooood.hanoozam bavar nakardam.animeishen ounam 4000 sale pish?!kheiliiiiiiiiiii...
گفتاورد
 
 
-22 #139 رحمان 17 آبان 1391 ساعت 09:01
کاش تاریخ نداشتیم.
گفتاورد
 
 
+8 #140 حسن حسین خانی 18 آبان 1391 ساعت 19:48
خیلی جالب بود و همچنین شگفت انگیز
و تکان دهنده
:roll:
گفتاورد
 
 
+52 #141 dariush 22 آبان 1391 ساعت 11:16
man ham alaghemandam be onwane yek irani az shahre sukhte didan konam,az kamkari ,wa bitawajohi masuline emruz har chi begim kam goftim,wali khodemun ham khali az eshkal nistim,makhsusan ezharate kasani mesle in kurosh ke sistaniha ,wa zabol shahre rostam abarmande irani ra az iran joda mibine,dar morede osture bayad be gofte bahram moshiri eshare kard ke goftand,Arzesh osture az tarikh bishtare,osture kholase shode yek tarikhe deraz hast,ke jaye kheili tafasir ra baz migozarad ,wa ba ajin shodan dar in ekteshafate bastani,mishwad be raze tarikhi an pei bord ,be omide fardaye behtar wa residane be ghole piruzi baraye har irani.
گفتاورد
 
 
+10 #142 امیر 27 آبان 1391 ساعت 12:50
ما ایرانیان بایستی که فرهنگ و تمدن کهن خومان را دوباره احیائ کنیم و آن را به جهانیان معرفی کنیم
گفتاورد
 
 
+10 #143 عالمه 01 آذر 1391 ساعت 19:40
ما ایرانیا فقط همون گذشته خوب برامون مونده الان که هیچی نداریم جز ابروریزی
گفتاورد
 
 
+3 #144 نعمت از بهارلو 03 آذر 1391 ساعت 09:35
خیلی جالب بود کاش باستان شناسان یک سری هم به بهارلو بزنند.گویور تپه آثارباستانی زیادی دارد.
گفتاورد
 
 
+10 #145 پانیذ 04 آذر 1391 ساعت 11:24
افتخار میکنم که تو همچین کشوری مثل ایران هستم
گفتاورد
 
 
+7 #146 akbar 07 آذر 1391 ساعت 18:41
مرسی از اطلاعات جامع وکامل
گفتاورد
 
 
+10 #147 فرشته 09 آذر 1391 ساعت 08:21
واقعا اگر ميگذاشتند ما الان قدرتمندترين كشور جهان بوديم ..افسوس
گفتاورد
 
 
+12 #148 شكوفه 09 آذر 1391 ساعت 10:16
از عالي هم بالاتر بود. كاش همه دنيا بدانند كه ايرانيان چقدر بافرهنگ بودند. متمدن.
گفتاورد
 
 
+10 #149 سعید 12 آذر 1391 ساعت 06:27
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com
گفتاورد
 
 
+20 #150 ایران 12 آذر 1391 ساعت 18:03
:roll: به ایرانی بودنم افتخار میکنم .از شما هم ممنونم
گفتاورد
 
 
+18 #151 مرتضی 12 آذر 1391 ساعت 18:34
من خودم یک سیستانی هستم و از اینکه شما بیشتر از ما به فکر تاریخ ما هستید واقعا سپاسگذارم
گفتاورد
 
 
+9 #152 ارمان 15 آذر 1391 ساعت 13:57
تمدن ما افتخار ماست به امید ادامه دادن راه حکومت و ملت غرور افرین شهر سوخته
گفتاورد
 
 
+42 #153 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:24
با سلام و تشکر از عزیزانی که این مطالب رو جمع آوری کردن
عالی بود
به امید اونروز که با شناخت تمدنمون و گذشتمون ,آینده ای درخور این مرزوبوم رو رقم بزنیم
سیستان برگ زرینی از تمدن ایرانه امیدوارم برای شناخت اون و تمدنش تلاش بیشتری بشه
دکتر ریچاردفرای باستان شناس آمریکایی و استاد دانشگاه هاروارد که درست 61 سال پیش یعنی آذرماه1330 ازسیستان بازدید داشته اونجا رو بهشت باستان شناسان لقب داده
با سپاس
گفتاورد
 
 
+46 #154 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:40
سلام به عزیزان
ممنونم از مطالب جالبتون
در جواب بعضی دوستان باید بگم که طبق تحقیقات اخیر در دانشگاه انگلستان بر روی DNAخیلی از ایرانیها ,نشان داده که اینطور نیست که همه ما از نژاد آریایی باشیم بلکه قبل از ورود آریائیان نقاط مختلف ایران دارای تمدنها و مردمان بومی بوده که آثار اونهادر نقاط مختلف ایران هویداست از جمله شهرسوخته
وتحقیقات نشون میده که پس از آمیختن با آریائیان تنها در 30 تا 40 درصد از ژنوم اونها نژاد آریائی رخنه کرده و این بدین معنا نیست که بومیان ایران که قبل از آریائیان در ایران بودند ایرانی نیستند بلکه اصالت ایرانی بودن اونها بیشتره
مرسی
گفتاورد
 
 
+51 #155 ali 16 آذر 1391 ساعت 22:59
با سپاس از مدیریت سایت که این نوشته های غرورآفرین رو گذاشتن
در سیستان با مرکزیت شهر زابل آثار باستانی دیکه ای هم هست که به همین اندازه جالبه
از جمله آثار کوه خواجه و دریاچه هامون که در اوستا به کرات ازشون بانام مقدس یاد شده چراکه محل نگهداری نطفه زرتشت و ظهورمجددش بهراه سوشیانتها از اونجا ذکر شده,
همچنین آثار دهانه غلامان(دوران هخامنشی),قله سام(هخامنشی-اشکانی) و آسبادها(سیستان رو زادگاه آسبادها در جهان میدونند)
,آتشکده کرکوی و آتشکده کله کنگ, تپه طالب خان(4500سال پیش) ,قلعه رستم,و...
و بزرگانی چون رستم , سورنا(سردار رشید سپاه ایران در عهد اشکانی که بر رومیان پیروز شد),یعقوب لیث که به سلطه اعراب بر ایران پایان داد و زبان پارسی رو حفظ کردو...
امیدکه سیستان بیشتر شناخته بشه
بهروز باشید
گفتاورد
 
 
+11 #156 ali 16 آذر 1391 ساعت 23:06
ضمن سپاس از دوستانیکه این مطالب رو گذاشتن و عزیزان رو بیشتر با شهرسوخته آشنا کردن
ایکاش تصاویر بیشتری از اکتشافاتش نشون میدادین
من تصاویر زیادی از یافته های شهرسوخته بشکل پوتر طراحی کردم و کتابی هم نوشتم
دوستانی که تمایل دارن به من ایمیل کنن تا براشون بفرستم
بازم ممنون از لطف همه
آباد باد ایران
دکتر رئوفی
گفتاورد
 
 
+38 #157 saba 17 آذر 1391 ساعت 08:43
مرسی واقعا عالی بوداز مدیریت عزیز سایت تشکر میکنم که فرهنگ وتمدن ایران باستان رو پاس میداریدواز نماد ایران باستان(فروهر) استفاده کردید
امیدکه همه رفتارنیک-کردارنیک وگفتار نیک رو سرمشقمون کنیم
وجالبه که بدونیم زرتشت نخستین سروده هاش رو از سیستان شروع کرد وسیستان یازدهمین سرزمینیه که اهورامزدا آفرید وکوه خواجه یا کوه خدا یا همون اوشیدا مکان گفتگو و نیایش زرتشت با ایزد بوده
وآیین زرتشت از سیستان شروع و به نواحی دیگر ایران و دنیای باستان گسترش پیدا کرده
ایزد پاک نگاهبانتان
تانکس
گفتاورد
 
 
+42 #158 leila 17 آذر 1391 ساعت 08:59
باسلام وتشکر از شما بخاطر متن فوق العادتون
خدمت اون دوستمون که خودشو سربازکوروش معرفی کرده ومتاسفانه اطلاعات کمی داشته باید بگم که کوروش کبیر به مردم سیستان لقب انصار داده وبهترین سربازان سپاه ایران در زمان هخامنشی و اشکانی وساسانی برای بقای ایران از سیستان بودندکه نمونه بارز اونها سورنا ی که فرمانده امپراطوری ایران در دوره اشکانی وزمان اشک سیزدهم بوده که کراسوس رومی وسپاهش رو شکست داد
ودرکتیبه داریوش درتخت جمشید ونقش رستم و...از سیستانیان یادشده که اونزمان نامش زرنگ بوده
سیستانیان در طول تاریخ پیش از اسلام وپس از اون(یعقوب لیث صفاری) برای دفاع از ایران و زبان پارسی زحمات زیادی کشیدند
گرچه قسمتی ازسیستان درعهدنامه پاریس وتوسط انگلیسیهاازایران جدا وبه افغانستان واگذار شد
مرسی
گفتاورد
 
 
+23 #159 ممدک 21 آذر 1391 ساعت 07:55
ماایرانیها ادمهای باتدن وبافرهنگی هستیم من نظرم اینه که اگه میخوای هر کشوری رو بشناسی باید به گذشتش نگاه کنی ما پنج هزار سال پیش همچین فرهنگ وتمدنی داشتیم وتا الان هم با فرهنگ بودیم من افتخار میکنم که ایرانیم و وقتی که این مطالب رو خوندم حس غرور بهم دست داد منون از مطالب با ارزشتون :roll:
گفتاورد
 
 
+11 #160 saeed safa 22 آذر 1391 ساعت 18:51
خیلی ممنون من واقعآبهاین مطالب نیاز داشتم
گفتاورد
 
 
+25 #161 hooman 23 آذر 1391 ساعت 06:01
merc
jaleb bud
گفتاورد
 
 
+24 #162 مینا 24 آذر 1391 ساعت 11:02
ممنون از متن بسیار جالبتون.یکی از بهترین مطالبی بود در این سایت خوندم. واقعیش مطالب پراکنده در مورد آثار باستانی زیاده اما اینکه این موضوع رو مختصر و مفید در یکجا جمع آوری و ارائه کردید اون هم موضوعی که متاسفانه خیلی بهش ساخته و پرداخته نمی شه و علیرغم اهمیتش بهش کم نوجه شده واقعا جای تشکر داره. از آقای دکتر رئوفی هم به خاطر لینک پوستر های زیباشون و هم فایل جامع و کامل شون تشکر می کنم. امیدوارم همه با هم سعی کنیم تا تاریخ واقعی و مخصوصا ناگفته های ایران باستان رو بشناسیم و به دیگران هم معرفی کنیم.
گفتاورد
 
 
+26 #163 negar 25 آذر 1391 ساعت 04:47
merc
zende baad iran
dorood bar sistan
man iek sistaniam va be irani budan va sistani budanam mibalam
bazam mamnoon az shoma
گفتاورد
 
 
+27 #164 leila 26 آذر 1391 ساعت 04:30
سلام به دوستان عزیز
مطالب در رابطه با شهر سوخته زیاد مطرح شده ولی هیچ جا مطلبی کاملتر و مستندتر از این مطالب ندیدم. مخصوصا از آقای دکتر رئوفی که در این زمینه فعالیت بسیاری داشتند ممنونم. و امیدوارم حالا که شهرسوخته در سازمان جهانی یونسکو ثبت جهانی شده بازدید کننده های زیادی داشته باشه.و جایگاه خودش رو به عنوان یکی از بزرگترین جاذبه های توریستی منطقه سیستان پیدا کنه.به امید آنروز
گفتاورد
 
 
+19 #165 leila 26 آذر 1391 ساعت 04:38
در ضمن می خواستم بگم دوستانی که نمی توانند فایل pdf رو از روی سایت دانلود کنند با راست کلیک کردن و زدن گزینه save target as می توانند فایل رو دانلود کنند.
موفق باشید
گفتاورد
 
 
+26 #166 سیستانا 26 آذر 1391 ساعت 05:27
سپاس از شما بی نظیر بود
چقدر خوبه که هموطنامون بجای اینکه از تمدن مصر و چین مثال بزنن و خیلی مواقع اشتباه هم هست به ایران خودمون توجه کنن البته تقصیری ندارن چون خیلی معرفی نشده و افرادی مثل شما این مشکل رو حل میکنید
بعنوان مثال پانته آ (که به شخصیتش هم احترام میذارم) تو برنامه من وتو پلاس داشت از تاریخچه آرایش کردن صحبت میکرد و اونرو به مصریها و 2000 سال قبل میلاد نسبت داد در حالیکه توی شهرسوخته 3200 سال قبل میلاد لوازم آرایش مثل سرمه دان آینه و شانه پیدا کردن یا اینکه توبرنامه فرازمینیها از فیلمهای خارجی کشورهای دیگه استفاده میشه درصورتی که باز خیلیها تمدن شهرسوخته رو هم فرازمینی میدونستن و...
بهرحال سپاس از شما مهرورزان ایراندوست
گفتاورد
 
 
+9 #167 رستم 26 آذر 1391 ساعت 06:33
مرسی عالی بود تشکر از شما
گفتاورد
 
 
+26 #168 امین 26 آذر 1391 ساعت 06:51
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم
گفتاورد
 
 
+17 #169 محمد 27 آذر 1391 ساعت 09:41
واقعا عالی بود امیدوارم روزی برسد که هنر و تمدن ایرانیان که سردمدار علم و تکنولوژی در زمان باستان بوده اند بیش از پیش به گوش جهانیان برسد و باشد که خودمان نیز خودمان را باور کنیم و از گذشتگان درس بگیریم واستفاده کنیم از علم گذشتگان واقعا حیف است اینکه ما در گذشته کجا بوده ایم و الان کجاییم صد افسوس
گفتاورد
 
 
+33 #170 رستم 27 آذر 1391 ساعت 09:48
گفتاورد امین:
سلام. فرعونهای مصر با به بردگی گرفتن مردم اهرام را ساختن . دیوارچین وقصرهایشان با به بردگی گرفتن مردم ساخته شد .عظمت تخت بابل وشهر بزرگش همینطور بوده در کولوسئوم رم که برای سرگرمی باید برده ها همدیگه رو میکشتن و حمله ایرلندیها وانگلیسها به امریکای شمالی و قتل عام سرخ پوستان و به بردگی گرفتن سیاه پوستان این تمدن دیگر کشورهاس . ایا میدونستید که مردم ایران در ساخت اتشکده ها ساخت تخت جمشید و جاهای دیگر حقوق میگرفتند درود بر تمدن ایران خدا را صد هزار بار شکر که ایرانی هستم . ممنون از مطالب با ارزشتون احساس غرور میکنم

حالا که از طرف آقا امین صحبت از برده ها شد و موضوع اصلی که شهرسوخته سیستان هست و تشکر و تایید صحبتاش ,جالبه که بدونیم اسپارتاکوس که قهرمان نبرد بردگان بود وعلیه برده داری قیام کرد توسط کراسوس کشته شد وبه همراه 6000 نفر دیگه به صلیب کشیده شد ولی کراسوس فرمانده رومی در جنگ حران در دوره اشکانیان از سپاه ایران به فرماندهی سورنا سردار رشید سپاه ایران شکست خورد و سورنا که از خاندان سورن در سیستان بود ضمن شکست رومیان ,انتقام اسپارتاکوس رو هم که برای آزادی برده ها جنگید رو گرفت
با سپاس آباد باد ایران
گفتاورد
 
 
+20 #171 بهار 29 آذر 1391 ساعت 15:16
مرسی عالیه عالی
گفتاورد
 
 
+26 #172 فرخی سیستانی 30 آذر 1391 ساعت 11:25
درود بر این سرزمین و مردمانی که آن را سالهای سال نکو داشته اند چنانکه زرتشت این سرزمین را هفتمین سرزمین مقدس در اوستا یاد کرده است.
گفتاورد
 
 
+19 #173 BENZ 03 دی 1391 ساعت 05:46
گفتاورد BMW:
با تشکر فراوان.میخواستم بپرسم اگر میدونید بگید استخوان تا چند سال سالم میمونه مگه؟ MMB لطفا جواب بده.مرسی

در جواب BMW باید بگم اون منطقه بخاطر رسوب لایه های نمک که حدود 2 تا 3 متر روی استخونها رو گرفته بوده باعث حفظ اونها شده وگرنه زودتر از اینها میپوسید
گفتاورد
 
 
+18 #174 هامون 04 دی 1391 ساعت 06:12
گفتاورد سرباز کوروش:
کی میگه اونا ایرانی بودن سیستان اسمش برمیگرده به اقوام خودشون یعنی ساکاها که قندهار و هرات وهلمند و نیمروز وزابل جزو این اقوامند به تاریخ نگاه کنید پادشاهان هخامنشی پادشاه ساکاها همونجارو به بند کشیدند که رو نقش بیستون هست . اریای هستند ولی ایرانی نبودن . تو سایت ویکیپدیا برین همه چیز رو نوشته

شما همون منبعی که آدرس میدی و نمی خونی رو بخون http://en.wikipedia.org/wiki/Iranian_peoples
مردم ایرانی بین 130-180 میلیون نفر هستند که ربطی به مرزهای فعلی ایران ندارند چون بعضی از اقوام هموطن مثل عرب ها و ترک و ترکمنهای ایران جزو این لیستند و افراد بسیاری هم در خارج از این مرزها ایرانی هستند. واقعا برای شما و سواد اندکتون متاسفم، گرچه از کسانی که بدخواه ایران وایرانی هستند بیشتر از این انتظار نمیره
گفتاورد
 
 
+12 #175 leila 09 دی 1391 ساعت 06:12
سلام دوستان
به قول سعدی:
همت بلند دار که مردان روزگار
از همت بلند به جایی رسیده اند.
و به قول کوروش:
خداوند این کشور را از دشمن (جنگ) از خشکسالی واز دروغ محفوظ دارد

به جای اینکه دنبال مسائلی باشید که بین اقوام ایران تفرقه بندازه همت کنید مردانگری کنید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید و از دروغ پرهیز کنید.سازنده باشید نه مخرب.

اون وقته که ایران تبدیل میشه به ایران.
گفتاورد
 
 
+6 #176 پروانه 12 دی 1391 ساعت 21:05
خیییییییییییییییییییییییییییلی محشره
گفتاورد
 
 
+10 #177 سمی جون 13 دی 1391 ساعت 17:53
با سلام به ایرانیها
ما همه ایرانی هسیم بیخودی بحث نکنین همه قشرهای ما تو ساختن تمدن ایران باستان دخالت داشتن.کرد ولرو بلوچ نداره. اگه استعمارگرا و فضولا ویه سری ادمای وطن فروش غربزده تو امور داخلی ایران دخالت نمیکردن و باعث این همه جنگ و عقب موندگی نمیشدن ما بازم همون ادمای پیشرفته و مدرن ویا حتی خیلی بهتر از ایران باستان بودیم.شماهم عوض اینکه اینجا دعوا راه بندازین عقلا و فکراتونو رو هم بذارین تا یه ابرایران بسازیم.انقدم به این مسئولین سرکوفت نزنین درسته کمکاری میکنن ولی شما چه کاره این.وایسادین دست رو دست گذاشتین که اونا براتون علم و تکنولوزی بیارن.من که خیلی تو فکر افتخاری برای ایران شدنم.بوس
گفتاورد
 
 
+5 #178 شیدا 18 دی 1391 ساعت 16:23
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس
گفتاورد
 
 
+7 #179 مهرمیهن 18 دی 1391 ساعت 16:38
گفتاورد شیدا:
سلام. متشکرم اما لینک دانلود فایل pdf مشکل داره، فایلش کامل لود نمیشه. لطفا رسیدگی کنید. سپاس


بانوی گرامی درود بر شما
پیوند اشاره شده بررسی گردید و ایرادی در آن دیده نشد . خواهشمندیم نخست پیوند را دریافت (دانلود) کرده و سپس آن را از درون رایانه باز نمایید.برای اینکار چنانچه نرم افزار ویژه دریافت ( دانلود منجر ) داشته باشید به گونه ی خودکار پس از فشردن پیوند باز می شود و آغاز به دریافت می کند.وگرنه بر روی پیوند pdf راست کلیک کرده و گزینه ی save target as را بفشارید تا فرایند دریافت آغاز گردد.
پیروز باشید
گفتاورد
 
 
+6 #180 غزل سروری 9ساله ازشیراز 21 دی 1391 ساعت 07:27
خیلی خوب بود.اطلاعاتم کامل شد.ممنونم.
گفتاورد
 
 
+12 #181 حميد 22 دی 1391 ساعت 14:10
لازم بدونيد كه مردم سيستان اولين كساني بودند كه براي خون خواهي امام حسين(ع) قبل از مختار قيام كردند و همه شهيد شدند ......
گفتاورد
 
 
+6 #182 مهدی 23 دی 1391 ساعت 20:18
ممنون بسیار زیبا بود
گفتاورد
 
 
+6 #183 عارف احسان 26 دی 1391 ساعت 09:11
سلام
عالي بود واقعا دستتون درد نکنه
veeeeeeeeeeeeeeeeeery goooooood
گفتاورد
 
 
+6 #184 parveen 29 دی 1391 ساعت 12:58
سلام خیلی عالی بود زنده باد ایران و ایرانی وطنم ای جان و تنم ای مرزو بوم اریایی من تورا ستایش میکنم
گفتاورد
 
 
+5 #185 یک ایرانی 29 دی 1391 ساعت 19:34
سلام. از عکسهای جالبی که تو سایت گذاشتین ممنون ولی این بخشی از تاریخ ماست .
گفتاورد
 
 
+13 #186 محمد 30 دی 1391 ساعت 05:24
سلام من دیروز 29 دی ماه 91 شهر سوخته بودم واقعا تاسف خوردم فقط یک سرباز بدون سلاح مامور حفاظت بود هیچ راهنمایی وجود نداشت چند تا توریست روسی و فرانسوی با ابراز تاسف اونجارو ترک می کردن . واقعا با ایجاد امکانات رفاهی چقدر می توان توریست جذب این منطقه کرد.یا با اطلاع رسانی،شما تا حالا تو تلویزیون اسمی از شهر سوخته شنیدین.....
گفتاورد
 
 
+9 #187 هیچکس 30 دی 1391 ساعت 16:07
سلام. این طور که مسولان کشور پیش میرن خوب معلومه هیچی از تاریخ ما سالم نمیمونه خدا میدونه که چقد اثار باستانی از کشور سرقت شده و به کشورهای دیگه فروخته شده
گفتاورد
 
 
+3 #188 یسنا 05 بهمن 1391 ساعت 17:57
خیلییییییییییییییییییی خوب و عالی
بود
گفتاورد
 
 
+6 #189 sadaf 10 بهمن 1391 ساعت 09:07
واقعا جالب بود مرسی :roll:
گفتاورد
 
 
+6 #190 محمد از مشهد 13 بهمن 1391 ساعت 16:36
سلام.عالی بود لطفا عکسهای بیشتری ازکشفیات شهر سوخته به سایت اظافه کنید
گفتاورد
 
 
+6 #191 دنیا 14 بهمن 1391 ساعت 11:40
:oops: خیلی اموزنده بودند با تشکر فراوان
گفتاورد
 
 
-26 #192 سرباز كوروش 19 بهمن 1391 ساعت 20:38
سلام خيلي وقت بود تو اين سايت نيومده بودم درباره اون دوستمون كه منو بد خواه ايران ميگه خودت اهل هر كجاي ايران هستي تو سرچ گوگل بنويس سيستان به چه معناست واز چه اقوامي هستند
گفتاورد
 
 
+6 #193 طاهره 25 بهمن 1391 ساعت 09:25
خیلی جذاب بود
گفتاورد
 
 
+4 #194 میلاد 27 بهمن 1391 ساعت 05:35
;-) عالی بود واقعا میلاد اززابل
گفتاورد
 
 
+3 #195 مسعود 27 بهمن 1391 ساعت 10:10
سلام بسیار عالی بود من به ایرانی بودن خودم افتخارمیکنم و افسوس می خورم که ما اکنون چقدرازگذشتگانمون ودانسته های انهادوریم وبه قولخودمون اممولیم
گفتاورد
 
 
+3 #196 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 12:17
:-| من یک دانش آموز هستم که در کتاب فارسیمان شهر سوخته ی سیستان داشتیم و من آمدم در باره ی آن تحقیق کنم به نظرتان عکس ها کمی خشنانه نیستند؟ :-?
گفتاورد
 
 
+3 #197 رویا 30 بهمن 1391 ساعت 13:28
ممنون :lol: :-) :D
گفتاورد
 
 
+5 #198 محمد علی رئوفی 03 اسفند 1391 ساعت 08:06
با درود و سپاس از شما مهرآفرینان ایراندوست تارنما
گفتاورد
 
 
+6 #199 حامد 04 اسفند 1391 ساعت 18:06
باسلام به همه دوستان به 2 مورد مربوط به شهر سوخته اشاره میکنم:
1-در اثر قرار یک لایه رسوبی محکم روی این شهر باستانی تقریبا تمام آثار موجود در ان از جمله استخوانها سالم بوده و در نتیجه به این شهر بهشت باستان شناسان می گویند
2-اقوام ساکن در این منطقه در 5 هزار سال پیش ذاتا قوی هیکل بوده اینکه چشم مصنوعی مربوط به فردی افریقایی است صحت ندارد زنده باد ایران
گفتاورد
 
 
+10 #200 تنهابی 11 اسفند 1391 ساعت 17:04
ما ایرانی هستیم با پیشینه به این قدمت من به خودموایرانم میبالم .ولی جای بسی تاسف که بسیاری از هموطنان به نام روشنفکری پیشینه ای با این قدمت را زیرسوال میبرن
گفتاورد
 
 
+4 #201 رضا استاد 13 اسفند 1391 ساعت 17:41
بسیار جالب بود.
سپاس
گفتاورد
 
 
+4 #202 هادی 27 اسفند 1391 ساعت 19:23
باکمال تاسف امروزازسیستان وافتخارات گذشته ی این سرزمین مردخیز چیزی جزاندوه وحسرت برای ساکنانش باقی نمانده است
گفتاورد
 
 
+5 #203 yasaman 05 فروردین 1392 ساعت 08:00
واقعا جایی بهتر از شهر سوخته پیدا نمیشه
گفتاورد
 
 
+6 #204 مسعود 11 فروردین 1392 ساعت 09:14
سلام بی زحمت این را هم بنویسید که شهر سوخته در6000سال پیش فاضلاب کشی بوده جالب ترازآن این است که در ان زمان دارای شهرک صنعتی جدا از شهر دارای قبرستان جدا از شهر واینکه در قبرتان این شهر چند نمونه قبر متفاوت کشف شده مهم تر از این این است که تا کنون شاید فقط 30% شهرسوخته باستان شناسی شده ما به ایرانی بودن خود افتخار میکنیم ما مهد تمدن هستیم و نمیذاریم که که دیگران برای ما تصمیم بگیرند
گفتاورد
 
 
+7 #205 محمد 13 فروردین 1392 ساعت 17:57
سلام بیشتر شهر سیستان متاسفانه با خیانت رضا شاه ودسیسهای علم خاعن و انگلیسهای روباه به دو قسمت تبدیل شد که قسمت بیشتر و سر سبز ان در افغانستان است انگلیسیها ورضا شاه میدانستند که قدرت مردم سیستان زیاد است به همین دلیل این شهر بزرگ را به دو قسمت تبدیل کردند وبر روی رود هیرمند سدی زدند و مسیر اب را تغیر دادند تا میان مردم سیستان اختلافات بیفتد . الان بیشتر مردم سیستان از روی اجبار وخشک سالی کوچ کرده اند
گفتاورد
 
 
+4 #206 رادین 12 امرداد 1392 ساعت 21:53
چنین است رسم سران درشت گهی پشت بر زین گهی زین به پشت
گفتاورد
 
 
+10 #207 facebook page 13 امرداد 1392 ساعت 02:42
سلام دوستان برای کمک به معرفی بیشتر شهر سوخته در ایران در فیسبوک از پیج شهر سوخته حمایت کنید.FACEBOOK.COM/burnedcity
گفتاورد
 
 
+3 #208 علی 17 امرداد 1392 ساعت 19:00
خیلی جالب بود ممنون واقعا که داخل جهان چه جاهایی پیدا میشه!
گفتاورد
 
 
+2 #209 فریبا 20 امرداد 1392 ساعت 06:02
خوندن این مطالب چقدر شیرین و غرور آفرینه
گفتاورد
 
 
+5 #210 #210مرتضی 25 امرداد 1392 ساعت 21:02
#210مرتضی 25مرداد92:ممنون ازلطفتون خیلی جالب حیرت آور
گفتاورد
 
 
+2 #211 nasim 01 شهریور 1392 ساعت 18:03
عالی و شگفت انگیز بود . ممنون از زحمتی که کشیدید .
گفتاورد
 
 
+3 #212 ابوالفضل 02 شهریور 1392 ساعت 07:47
هنر نزد ایرانیان است و بس
گفتاورد
 
 
+2 #213 معصومه 16 شهریور 1392 ساعت 15:50
سلام مطالبتون خیلی عالی بود.منم به عشق دیدن این شهر رفتم مسافرت تا از نزدیک ببینمش .خوشحالم که تو کشور تاریخی ایران زندگی می کنم.
گفتاورد
 
 
+2 #214 مهرشاد 24 شهریور 1392 ساعت 10:42
عالی بودوچه فایدکه معلوم نیست تاریخ ایران زمین توکدوم موزه ویابه اسم کدوم کشورثبت شد بازم ازاطاعات خوبتون ممنون
گفتاورد
 
 
+2 #215 حامیان عدالت 24 شهریور 1392 ساعت 11:39
سلام بسیارزیبابود.بااجازه اتون ازمطلب زیبایتان دروبلاگ خودم استفاده کردم البته با ذکرمنبع یاحق
گفتاورد
 
 
+1 #216 et 31 شهریور 1392 ساعت 19:02
کاش بیشتر خ خ بهتر در مورد تمدن خودمون کاوش میکردیم من واسه شهر سوخته به بعضیا ک میگم اصلن نمیدونن مال کجاست و چیه کاش ما اطلاعاتمون در اختیار همه میگذاشتیم و اونا رو به دیدن تمدن اثار باستانی تشویق میکردیم واطلاعات بقیه رو بالا میبردیم با دانسته هامون من جایی ک زندگی میکنم خیلی دوست دارم چ اونجا مال خ سال پیشه من ماله پاسارگاد کوروشم
گفتاورد
 
 
+2 #217 مریم 09 مهر 1392 ساعت 12:21
خیلی عااااااااااااااالی بود.من خیلی دوست دارم از نزدیک شهر سوخته رو ببینم.
گفتاورد
 
 
+1 #218 سعید 15 مهر 1392 ساعت 13:27
دمشون گرم
گفتاورد
 
 
+2 #219 حسام 20 مهر 1392 ساعت 21:48
خیلی زیبا وجالب بود دمه اجدادمون گرم چه مخهایی بودن ایول
گفتاورد
 
 
+2 #220 فرزاد 21 مهر 1392 ساعت 16:27
گفتاورد سعید:
لذت بسیار بردم، در استان گلستان شهرستان کردکوی روستای سرکلاته خرابشهر همانطور که از اسمش پیداست زیر بنای این روستا شهری به نام تمیشه است که قدمتی بیش از 2500 سال را در بر دارد که تا کنون کاوش کران توانستند قلعه های آن شهر را کشف کنن و مسجد قدیدی و دیوار دفاعی تمیشه را که در خاک بودن برای اطلاع بیشتر حتماً به این سایت سر بزنید www.tamisheh.com

دوست گرامی اون شهر تمیشهکه شما میگید ساخته شده در بعد از حمله اعراب بوده و بر گرفته اسم قدیم شهرستان بهشهر بوده هست؛همانطور که در ویکی پدیا و تاریخ طبری گفته شده تمیشه شهری بوده در نزدیکی ساری
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%87%D8%B4%D9%87%D8%B1
گفتاورد
 
 
+1 #221 افسانه 22 مهر 1392 ساعت 14:57
مرسی خیلی عالی بود ولی باورم نمیشه که قبل این همه سال این همه علمو اگاهیو بیشرفت باشه منمبه ایرانی بودنم افتخارمیکنم :zzz
گفتاورد
 
 
+1 #222 raheleh 23 مهر 1392 ساعت 16:41
kheili jaleb bod
گفتاورد
 
 
+1 #223 رضا 06 آبان 1392 ساعت 16:52
عالييييييييييييييييييي :P
گفتاورد
 
 
+1 #224 محمد 11 آبان 1392 ساعت 05:22
گفتاورد مهرمیهن:
با سپاس از شما دوستان ارجمند - فرتور اشاره شده زدوده شد .

سلام دوست عزیز اون عکس از گورستان شهر سوخته هست که زیز خاک کشف شدهو نمونه اون در موزه شهر زابل هستش پومپی زیر خاکستر بود.
گفتاورد
 
 
+1 #225 مسعود 24 آبان 1392 ساعت 20:29
ایرانی همش برتر بوده و میدوارم در آینده هم باشد.
درود بر ایران
گفتاورد
 
 
+1 #226 عباس خزایی 02 آذر 1392 ساعت 08:06
خیلی باحاله :P
گفتاورد
 
 
+1 #227 مسافر 03 آذر 1392 ساعت 06:14
عالی بود
با اجازه متن رو کپی کردم
البته با ذکر منبع.
با تشکر
گفتاورد
 
 
+1 #228 سام 09 آذر 1392 ساعت 21:01
خیلی جالبه
گفتاورد
 
 
+1 #229 سیما 15 آذر 1392 ساعت 17:08
جالب بود.ممنون استفاده کردم.
گفتاورد
 
 
+2 #230 mehdi #230 20 آذر 1392 ساعت 22:59
az in ali tar nemishod vali rajebe talaha ee ke roboode shod harfi nazadid tasviri am nabood taklife oona chiye???
گفتاورد
 
 
+1 #231 محمود 21 آذر 1392 ساعت 11:04
خیلی خیلی ممنون جالب بود
گفتاورد
 
 
+1 #232 کیارش 23 آذر 1392 ساعت 20:52
خیلی خیلی عالی بود مرسی دارین
گفتاورد
 
 
-3 #233 الهام20 28 آذر 1392 ساعت 06:27
خیلی خوب بودولی مطالبتون کافی نبود
گفتاورد
 
 
+4 #234 tara 30 آذر 1392 ساعت 17:08
خیلی خیلی متشکرم واقعا زیبا و مفید بود.من از نزدیک به این محل رفتم و زیبا ییها و فرهنگ بالای سیستان و سیستانی رو از نزدیک مشاهده کردم.درود درود درود
گفتاورد
 
 
+1 #235 مسعود 04 دی 1392 ساعت 10:05
درود.به یرانی بودم افتخارمیکنم.اماافسوس اینو میخورم چرانباید ادامه دهنده رااجدادمون(کورش کبیر....)باشیم.افسوس
گفتاورد
 
 
+1 #236 پریسا 13 دی 1392 ساعت 10:18
عکسهایه بیشتری رو برای شناخت این شهربه نمایش بزارید.ممنون
گفتاورد
 
 
+2 #237 حسینعلی 21 دی 1392 ساعت 16:47
خیلی عالی بود ممنون
گفتاورد
 
 
+1 #238 مهرشاد 05 بهمن 1392 ساعت 21:22
خیلی خوب بودحالا هی برید بگید ما بدیم ماایرانیا قدیمی ترین تمدن روی زمین هستیم
گفتاورد
 
 
+4 #239 سپیده 08 بهمن 1392 ساعت 20:45
وقتی راجع به گذشتگان میخونیم با افتخار می گیم ایرانی هستیم اینا گذشته ی ما بوده وما با افتخار ازش یاد می کنیم کاشکی میشد ماهم افتخار ایندگان باشیم .کاش میشد میراث کوروش رو د اریوش و...رو حفظ کرد
گفتاورد
 
 
+2 #240 سارا 11 بهمن 1392 ساعت 09:07
ممنون از سایت خوبتون خیلی استفاده های مفید میشه کرد
گفتاورد
 
 
+2 #241 anonymous 19 بهمن 1392 ساعت 12:15
تمدن ایران بسیار بسیار کهن و قدیمی است و من آن را دوست دارم. همانطور که عارف قزوینی گفت: "تمام بهشت را با یک وجب از خاک ایران عوض نمی کنم."
گفتاورد
 
 
+1 #242 محدثه 27 بهمن 1392 ساعت 12:13
با سلام خوب بود اطلاعاتتون رو به روز کنید.
مثلا چرا از بین رفت . ممنون
گفتاورد
 
 
+2 #243 هدیه 29 بهمن 1392 ساعت 16:46
واقعا شگفت انگیز بود
گفتاورد
 
 
+1 #244 pekh 03 اسفند 1392 ساعت 17:41
عــــــــــــــالی بود
من عاشــــــــــق تاریخم
گفتاورد
 
 
+3 #245 درنا 04 اسفند 1392 ساعت 15:25
ایران قدیم بسیار وسیع پیشرفته وقدرتمند بوده
گفتاورد
 
 
+1 #246 آيلين 05 اسفند 1392 ساعت 10:15
جلل خالق
گفتاورد
 
 
+2 #247 مهدیه 05 اسفند 1392 ساعت 20:25
عالی بود به ایرانی وسیستانی بودن خودم افتخارمیکنم.
گفتاورد
 
 
+2 #248 جباری پر از ارومیه 07 اسفند 1392 ساعت 05:12
چرا این شهر این قدر نا شناخته مانده و اشیاء کشف شده از آنجارا در موزه های جهانی به نمایش نمی گزارند که ما هم به آن افتخار کنیم
گفتاورد
 
 
0 #249 سجادامیری 10 اسفند 1392 ساعت 15:29
ایران همیشه ایرانه وهمیشه اولینه -به تاریخ کهن سرزمینمان میبالیم یاشاسین ایران
گفتاورد
 
 
+1 #250 کبری 11 اسفند 1392 ساعت 20:31
خوشم اومد،خیلی جالب بود
گفتاورد
 
 
+5 #251 pranses 12 اسفند 1392 ساعت 14:18
گفتاورد فری:
واقعا عالی بود اگه امریکاهیها بفهمند که ما چه تمدن غنی ای داریم اینقدر ابرار قدرت نمیکنند با تشکر خیلی عالی بود

خیلی هم خوب می دونند. برای این که به ما تلقین ( ببخشید املای این کلمه رو بلد نبودم )کنند بهترند به روی خودشان نمی آورند
گفتاورد
 
 
+1 #252 مهسا 19 اسفند 1392 ساعت 14:12
ممنون از مطالب و تصاویرتون
گفتاورد
 
 
+1 #253 حامدشهریاری 19 فروردین 1393 ساعت 21:06
ایکاش توی خود زابل بیشتر شهر سوخته رو توضیح میدادن چرا که اکثر مردمش درست نمیشناسن که دقیقا چه نکات متمایزی داره شهر سوخته70 درصدمردم حتی یکبار نرفتن از نزدیک ببینن بهرحال ممنون از تمام دلسوزان تاریخ ایران وبه خصوص باستانشناسان زحمتکشی که در شهر سوخته خودشون رو بحق وقف تاریخ شهرسوخته کردن
گفتاورد
 
 
+1 #254 نازنین 20 فروردین 1393 ساعت 07:50
لطفا بیشتر مطلب بگذارید درمورد انسانهایی که آنجا بوده اند.
گفتاورد
 
 
+3 #255 علی 04 اردیبهشت 1393 ساعت 09:15
من تو زابل زندگی میکنم و خوشحالم این اطلاعات رو گذاشتین
گفتاورد
 
 
+3 #256 مهدی نوری 09177688691 07 اردیبهشت 1393 ساعت 04:37
آفرین بر آریایی و تورانی و سکایی.چو ایران نباشد،تن من مباد.
مشکلات اقتصادی جامعه و مردم،از عوامل مهم دوری و جدایی ملت ایران از تاریخ و شناخت گذشته های پر افتخارشان است.کس نخارد پشت من،جز ناخن انگشت من.
ترک و لر و فارس و بلوچ و مازنی و سیستانی و بختیاری و گیلک و کرد و گرجی و ترکمن و ازبک و تاجیک و آذری و ارمنی و عرب و آشوری و تات و کلیمی و بهایی و کولی های ایران،و ...همه و همه فرزندان و اعضای پیکر بزرگ ایران هستند.و هیچ باد تفرقه انگیزی نمی تواند فرزندان سرزمین جاوید را از هم جا کند.
جان نثار و فدای همه ی مردم ایران بزرگ، مهدی نوری.بندر عباس
گفتاورد
 
 
0 #257 مسعود 08 خرداد 1393 ساعت 11:43
به خدااین شهر سوخته افتخارش از کوروش بیشتره.
ازتون متشکرم.
گفتاورد
 
 
0 #258 محمدرضا ولدخانی 12 خرداد 1393 ساعت 15:25
واقعا باید به این تمدن کهن ایران افتخار کرد متشکر از همه زحمت کشان.
گفتاورد
 
 
+1 #259 سمانه 12 خرداد 1393 ساعت 21:32
واقعا خوشم اومد.هم افتخار کردم هم افوس خوردم
گفتاورد
 
 
+1 #260 بهار 19 خرداد 1393 ساعت 19:25
گفتاورد dastan:
سلام من سیستانی هستم و افتخار میکنم از نزاد چنین انسانهایی هستم.ولی متاسفانه90 درصد ایران نمیدونن اصلا یک همچین جایی هم تو ایران هست.شهر ما با این گذشته و قدمت الات یکی از محرومترن مناطق کشور و دارای کمترین امکانات رفاهیه و از نظر جذب توریست صفر و بدون امکاناته و رفته رفته شهر زابل هم داره خالی از سکنه میشه و متاسفانه از 2.5 تا 3 ملیون سیستانی فقط حدود 700000 نفر باقی موندن.واقعا اگه شهر سوخته تو یک کشور دیکه میبود همین مردم پولدار ما واسه دیدنش سرو دست نمیشکوندن.واقعا دم مسئولین گرم که شهر رستم وسهراب و زال و یعقوب لیث و زردتشت (به روایتی) رو به این وضع کشوندن.

من اهل تهرانم.بنا به اتفاق جایی اومدم که نمیدونستم کجاست و البته خیلی هم تلاش کردم که برم اما نرفتم...خاک دامنگیری داره و من واقعا اینجا رو دوست دارم چون یکی از بهترین و شاید هم بهترین اتفاق زندگیم اینجا افتاد...اینج یعنی زابل...مرکز سیستان...همون جایی که تو شاهنامه زیاد ازش اسم برده شده...همون جایی که اولین شهر دنیا بوده...همون جایی که اولین چشم مصنوعی توش ساخته شده واولین جراحی مغز توش انجام شده...اما حالا کجاست؟؟؟؟؟...حالا چه وضعی داره؟؟؟؟اینقدر اطلاع رسانی ضعیفی وجود داره که حتی مردم خودشم راجع به این بنای عظیم تاریخی زیاد نمی دونن....جایی که فقر توش بیداد میکنه...با وجوی گرمای 50 و بالاتر تابستوناش و باد های 120روزه شنش...جایی که مردمش همه از مشکلات تنفسی رنج می برند...جایی که امکانات پزشکی در حد صفرهه ....واقعا مشکل کجاست؟؟؟ما ایرانی هستیم وافعا؟؟؟
گفتاورد
 
 
0 #261 نوری 20 خرداد 1393 ساعت 08:27
خیلی جالب بودمرسی امیدوارم درکتاب های درسی هم دراین زمینه مطالبی قرارداده شود
گفتاورد
 
 
+1 #262 مهدی نظریان 24 خرداد 1393 ساعت 08:02
سلام من یک دانش آموزم باوارد شدن به این سایت علاقه ی زیادی به این شگفتی ها پیدا کردم ودوست دارم درکتاب های درسی هم مطالب اضافه تری بیان کنید
گفتاورد
 
 
+1 #263 علی 12 امرداد 1393 ساعت 23:08
باسلام خیلی عالی بود
و خیلی جای تفکر داشت که واقعا این پیشرفت ها از کجا بوده به نظر من اینها با اجنه در ارتباط بودن و همه ی این علوم رو به نوعی از اونهاهم دریافت میکردن و نظر من بر این هست که اینا از بس جن پرستی میکردن و کشفی که انجام دادن و دیدن اینها برای خدایانشون قربونی انسان میدادند و اگر کمی هم با تیز هوشی حرفهای استاد رائفی پور رو تطبیق بدیم می فهمیم که اینها جن پرست بودنو نمیدونم شاید هم بخاطر این کارا دچار عداب شدن و از بین رفتن این نظر شخصی من بود بای
گفتاورد
 
 
0 #264 میلاد مرادی 13 امرداد 1393 ساعت 08:58
واقعا عالی بود این موقع هاست که آدم به ایرانی بودن می باله
گفتاورد
 
 
0 #265 عباس 21 امرداد 1393 ساعت 06:08
تاریخ ایران از همان زمان های دیرین داری چندگونگی نژادی و فرهنگی بوده .
این سرزمین افتخارات بزرگی در خود دارد اما این افتخارات متعلق به قشر معدودی نیست ما به همه آن در همه زمان ها و همه قومیت هایش هم افتخار می کنیم هم انتقادها داریم.
ناکامی های امروز ما ریشه در کردارها و باورهای گذشتگان دارد همچنان که افتخارات ما میراث آنهاست. البته از استعمار غربیان و هجوم فرهنگی آنها هم نباید گذشت که از گذشته های دور تا همین امروز (از اسکندر گجسته تا همین اوبامای نابکار) سرزمین میدان تاخت و تاز فرهنگی و نظامی آنها بوده و در آينده هم خواد بود.
گفتاورد
 
 
+1 #266 عباس 25 امرداد 1393 ساعت 08:19
بسیار عالی بود ما واقعا به ایرانی بودنمون افتخار میکنیم حق ما هست که برترین کشور دنیا باشیم
گفتاورد
 
 
+2 #267 mehrdad 31 امرداد 1393 ساعت 10:53
ای بابا کی قدر این تمدن بی نظیر رو میدونه
گفتاورد
 
 
+1 #268 احمد 03 شهریور 1393 ساعت 17:03
خیلی خوب بودامیدوارم یک روزدوباره ازکل جهان جلوبزنیم
انشاالله
گفتاورد
 
 
+2 #269 مجتبی 05 مهر 1393 ساعت 13:24
باسلام خدمت تمام دوستان عالی بودن این مطلب به جای خودش همه هم از این مطلب استقبال کردند وخیلی از دوستان انتقاد که ماچه بودیم وچه شدیم اما من از دوستان عزیزسوال میکنم شما برای عظمت این آب وخاک چه کرده ایدچه قدر مطالعه کرده اید چند مقاله علمی نوشته ویا حتی مطالعه کرده ایدچند بار برای دیدن همایش های علمی سفر کرده وبرای انجام کارهای علمی وقت گذاشته اید آیافکر این بوده اید که مادر کجای کار هستیم وآیا مثل دکتر حسابی حاضر یم با بار علمی مثل دکتر حسابی برویموچند سال در بیابان های ایران دنبال کشیدن نقشه راه های ایران باشیمتاشاید 10سال بعد بتوانیم در ایران دبستان ودبیرستان و دانشگاه بسازیم اما باهمه این تفاسیر باز هم دیر نشده است از همین حالا تصمیم بگیریم وکاری بکنیم
گفتاورد
 
 
+1 #270 رضا 18 مهر 1393 ساعت 15:10
عالی بود
گفتاورد
 
 
+2 #271 حلاج 03 آبان 1393 ساعت 06:22
علم نزد ایرانیان است و بس
گفتاورد
 
 
+2 #272 امید سیستانی 10 آذر 1393 ساعت 20:30
زنده باد سیستان، مهد اسطوره های اوستایی، زادگاه خاندان رستم، من خودم از سکاها ( از اقوام مشهور آریایی نژاد) هستم، زنده باد سرزمین آریانا (ایران).
گفتاورد
 
 
+1 #273 وحید 04 دی 1393 ساعت 13:19
سلام.
بنده با دیدین شهر سوخته احساس می کنم دارم تو بهشت زندگی می کنم. به راستی که ما ایرانیان نسبت به گذشته چقدر پیشرفت کرده ایم.
گفتاورد
 
 
+2 #274 زهرا 07 دی 1393 ساعت 23:11
من به سیستانی بودم افتخار میکنم
زابل مهد شیران و دلیران
گفتاورد
 
 
+1 #275 فاطمه شیخ 04 بهمن 1393 ساعت 14:52
گفتاورد Masoud8:
کسی دوست داره بره شهر سوخته؟ :roll:

اره چون تاحالاندیدم
گفتاورد
 
 
0 #276 RezA 23 بهمن 1393 ساعت 21:13
kheyli ali booood dametooooooon garm.eftekhar mikonam k irooooniyam :)
گفتاورد
 
 
0 #277 رزا 03 اسفند 1393 ساعت 14:18
خییییییییییییییییییلی ممنون .هم مطالب و هم تصاویر بیار عالی بود .بازم خیلی ممنونم
گفتاورد
 
 
0 #278 علی 06 اسفند 1393 ساعت 13:04
این شهر و عتیقهاش قدمت ایران رو نشون می دن
گفتاورد
 
 
0 #279 Aida 17 اسفند 1393 ساعت 19:13
وقتی بهش فکر می کنم واقعا دلم می سوزه . ای کاش هنوز سالم بود و می تونستیم این شهر شگفت انگیز رو ببینیم . به هر حال از شما ممنونم.
گفتاورد
 
 
0 #280 شهروز 17 اسفند 1393 ساعت 21:28
با درود
نسخه پی دی اف 51 برگی را به دشواری دانلود کردم ولی هنگام بازکردن میگه فایل آسیب دیده است لطفا یک نسخه سالم انرا جایگزین کنید.

سپاسگزارم
گفتاورد
 
 
0 #281 مهرمیهن 19 اسفند 1393 ساعت 05:44
گفتاورد شهروز:
با درود
نسخه پی دی اف 51 برگی را به دشواری دانلود کردم ولی هنگام بازکردن میگه فایل آسیب دیده است لطفا یک نسخه سالم انرا جایگزین کنید.

سپاسگزارم


درود بر شما هم میهن ارجمند
با سپاس از گوشزد به جای شما.
هم اکنون می توانید این فایل را بدرستی دریافت نمایید.
گفتاورد
 
 
0 #282 مهدی 02 اردیبهشت 1394 ساعت 11:32
واقغا ادم باید به ایرانی بودنش افتخار کنه
گفتاورد
 
 
0 #283 محمد رضا سنجرانی واحد 09 اردیبهشت 1394 ساعت 12:30
شگفت انگیز بود واقعا ممنون
گفتاورد
 
 
0 #284 ریحانه 13 اردیبهشت 1394 ساعت 14:54
خوب بود ولی از شکلاش ترسیدم
گفتاورد
 
 
0 #285 مهسا 17 اردیبهشت 1394 ساعت 17:37
مرسی ،خیلی کمکم کردین
گفتاورد
 
 
0 #286 زهی 30 اردیبهشت 1394 ساعت 03:54
از همه جوونایی که نوشتن به ایرانی بودنشون افتخار می کنم می پرسم شما نسل جوان جه برانامه ای برای پیشرفت ایران دارین تا نسل های بعد هم که تاریخ اجدادشونو می خونن بگن به ایرانی بودنمون افتخار می کنیم بی مسولیتی و بی هدفی دنبال برنامه های روزمزگی میون جوونا موج میزه اینطوری نمیشه ایران اینده رو سربلند کرد، برای ایرانی سربلند باید اراده و هدف داشت.....
گفتاورد
 
 
+1 #287 محمد 08 خرداد 1394 ساعت 04:12
گفتگوی نمادین با بانوی شهر سوخته(چشم مصنوعی)
با برخیز شهربانوی شهر سوخته، گونه هایت را از خاک برگیرو چشم بگشا که رستاخیزت فرا رسیده است دیگر تو محبوس دخمه تنگ و تاریک نیستی. برخیز چرا غنوده بر خاکی ، تو دیگر از اعماق تاریخ بر اوج افلاکی .
آفرین بر تمدن پاکت ، که پیکر نجیبت را نه سوزاندن ،نه به دریا انداختن نه غذایی لاشخورانش کردن ،بلکه به امید زندگی پس از مرگت تمام داروندارت را در دامن خاک نهادن تا باز حیات دگر یابی.تو میراث گران سنگ سرزمین مادریمان هستی، تو خود مام مهینی ،تو خارچشم دشمنان چشم تنگی.حال می دانم ریشه هایمان بر چه فرهنگ و تمدنی استوار است و از چه فرهنگ ریشه داری ارتزاق می کند.
چه بگویم: نمی دانم دستان کدام جراح،هنرمند خالق چشمان حیرت انگیز تو بوده است کدام جراح و دانشمند بر جمجمه همشهری دیگرت در شهر سوخته طبابت کرده که افتخار اولین جراحی مغز نیز ازآن مردمان توست، دستان چه هنرمندانی بر کوزه های شهرتان نقش زده ، بزی و درختی بر آن ترسیم کرد و به آن جان بخشید و حال افتخار اولین انیمیشن دنیا ، به نام مردمان تو در اذهان جهان است؛و بازی شطرنج ، سرگرمی کودکان دیار فرهیخته تان در آن زمان بود و بازامروز گویند:خواستگاه بازی شطرنج ایران و شهر سوخته است نمی دانم چه رازهای در شهر هزار رازتان هست که آیندگان سر از رازهای سر به مهرتان درآورند.
مهربانو شهر سوخته در شگفتم !در مسیر جاده زابل- زاهدان که میرویم بر تابلوی نوشتن "شهر سوخته بهشت باستان شناسان"یعنی بعد از نابودی دیارتان و بعد از سوختن شهرتان آن را بهشت می خوانند؛عجبا زمانی که زندگی جریان داشت آنجا چه بهشتی بوده است! کشفیات شهرسوخته بیشتر به تخیل و قصه شبهات دارد ولی نه دراشتباهم!علم باستان شناسی تخیل نیست پس تو نه داستانی ، نه قصه وتخیل. تو خود گویای خود هستید .حال می دانم سرزمین سیستان بستر چه تاریخ عظیمی بوده است و پهلوانی ها و حکایتهای زال ، سام و رستم دستان و صدها افتخار گذشته... اسطوره نیستند بلکه بخشی از تاریخ پر رمز آن دیارند .
شهربانو،چه و از کجا بگویم ! بعد رفتن شهرت سوخت و نابود شد و در زیر ریگهای تفت دیده سیستان مدفون شد ،بعد رفتنت چه ها که بر سرزمین مقدسمان نگذشت . جبر تاریخ کارش را می کرد و می رفت کاخ ها سر برآوردن فرو ریختند و کوخ ها دوباره جان می گرفت ... و این چرخ همچنان می رود؛...پارتیان ...، ساسانیان،...سامانیان،...،پهلویان، حکمها راندند و رفتندایران زمین آبستن حوادث بزرگی بوده ، از مبارزه با تورانیان«که فرزندان پاکت رستم دستان چه رشادتها که نکردن» یونانیان و رومیان ...گرفته تا حمله تازیان و تاتاران ؛تازیان با خود، دین مبین اسلام به این سرزمین آوردند و مردمان آغوش گرم خود را بسوی اسلام باز کردن و از تازیان دو چندان در بسط و ترویج دین اسلام کوشا بودن ؛ و حمله تاتاران صفاک را که خون بیگناهان را از دم تیغ وحشیشان به ناحق می گذراندن با تیغ فرهنگ اصیل سرزمینمان فرو نشاندیم و آن را در خود هضم کردیم.و همچنین در تاریخ معاصرمان چه خونها که در حفظ حریم این مرزها که نریختیم اما وجبی از مقدس خاکمان را به بیگانه ای ندادیم.
روزگار غریبیست! درود بر طبیبان حاذق شهر سوخته که به فکر دل سوختگان شهرشان بودن و تمام تلاششان را کردن تا زیباییتان را به تو برگردانند، نمی دانم آیا طبیبان شهر سوخته میز داشتن؟آیا طبابت برایشان هدف بود یا وسیله؟آیا دارا و ندار در پیشگاهشان یکی بود؟ آیا تمام انسانیت شان را به پای دنیایشان می ریخت و طبابتشان را به متاعی ناچیز می فروختن ،که یقینا اینگونه نبوده؛ چرا که آنان پس از هزارهای تاریخ هنوز جاودانند. ولی روزگارمان را به نظاره بنشین !
ایران بانو!برخیز چشم درچشم نگاهم کن و با من سخن بگو ،خود می دانم فرزندان شایسته آن تمدن غنی نیستیم ،کارمان شده تقلید و مصرف و چشم براه اختراعات و مصنوعات آن سوی وطن . ناغافل از میراث گرانسنگ و ریشه های فرهنگی خودمان که از آن بهره ای نمی جویم .باید خود برخیزیم چون خودمان زیر خروارها رخوت و تنبلی مدفونیم تو زنده ای و ما مرد ه یم، ما مردگان متحرک باید زنده شویم تا ایران و اصالتمان را بازیابیم .
گفتاورد
 
 
0 #288 آریا 23 خرداد 1394 ساعت 07:31
عاشقتم ایران..جام فدایت
گفتاورد
 
 
0 #289 عباسعلی بخارایی 06 تیر 1394 ساعت 20:48
سلام.بسیارعالی.ازاین که این همه اصلاعات روبه ماسیستانی هارجب شهرسوخته ی کهن بااین همه شگفتی هاوعظمتش دراختیارماگذاشتیدسپاس گذارم.انشااله که این اثاربه طور احسن نگهداری ومورداستفاده قرارگیرند
گفتاورد
 

افزودن دیدگاه

شماره امنیتی
نمایش شماره ای تازه


تبلیغات
داستانزد ایرانی

سنگ مفت گنجشک هم مفت

آزمودن کاری که هزینه ای در بر ندارد

پیشنهاد
تبلیغات
تبلیغات
داده های تارنما
شمار هموندان : 352
شمار جستارها : 3051
پیوندها : 5
شمار بازدید ها : 4880850
باشندگان در تارنما
ما 141 مهمان فرهیخته داریم
تبلیغات


Your SEO optimized title