+1 تراز
158 بازدید
در نویسمان از سوی
با درود. من پیشتر نیز در زمینه فونت اوستایی نوین رایانامه ای فرستادم. ولی پاسخها برایم سودمند نبودند. من با این فونت در برنامه word نمی توانم بنویسم. تخته کلید را که در control panel می بینم، روی دگمه ها هیج واتی نیست. روی فونت هم واتهای انگلیسی دیده می شوند.این فونت بسیار قشنگ است. ولی بدبختانه با آن نمی توانم بنویسم. خواهشمندم راهی بنمایید.
همچنین پیشتر فونت بوستانی را هم گرفته ام که از کارهای یان جیمز است. این فونت از روی دبیره های ایرانی ساخته شده و از چپ به راست است.اگر می خواهیم از بند دبیره تازی رها شویم، این هم گزینه خوبی است.چنانکه استاد پورداوود گفته بود، بهتر است دبیره ای ایرانی را جایگزین کنیم.
اگر بتوانید شماره های Devanagari را نیز به اوستایی نوین بیفزایید، بسیار خوب می شود.اگر بتوانید دو وات یکی برای نشانه ناشناختگی (ی) و یک (أ) هم به واتها بیفزایید خوب است.مانند دفتر أم و برخی جاهای دیگر.

1 پاسخ

+2 تراز
از سوی (471 تراز)
برگزیده شده از سوی

بهترین پاسخ

اگر با همان شکل که پیشتر گفتم انجام دهید به نتیجه خواهید رسید.

باید حتما فونت و صفحه کلید را بنصبید.
احتمالا مشکل از نرم افزار «مایکروسافت ورد» است و پشتیبانی نمیکند با نرم افزار LibreOffice  بیازماید.
............................................
خود من نسخه چپ‌چین  اوستایی را هم ساخته‌ام  اما در کل نویسه‌های اوستایی در حالت چپ‌چین نوشتنش آسان و جذاب نیست .به همین خاطر ارایه نداده ام.
...........................................
شمارگان دیواناگری از چپ‌به‌راست است و هیچ مشکلی را نمیگشاید فقط یادگیری خط را سخت‌تر می‌کنند اگر قرار است عدد را از چپ‌به‌راست بنویسیم همان شمارگان لاتین بهتر است همه  با آن آشنایی دارند.
در فکر ساختن شمارگان راست به چپ برای آن هستم.
البته خیلی چالش برانگیز است اما نتیجه آن عالیست.
...................................‌‌‌‌‌.....
برای نشانه‌ی ناشناختگی «نکره» نیازی به نشانه‌ی جدید نیست کافی است آنرا با خط تیره جدا نماییم مثل مردی = mard-i
.......................................
نیازی به چنین فتحه‌ای «أ» نیست با همان فتحه ساده باید نوشت. اینکه با خط عربی در برخی واژگان مجبوریم اجزا را  جدا بنویسیم به خاطر ناهماهنگی این خط با زبان فارسی است.
اگر هم نیاز به جداسازی است با همان خط تیره بنویسیم (هرچند به هیچ روی این کار  را پیشنهاد نمیدهم  و مخالفم.) 
اینکه من کسره و ضمه پیوندگر را ارایه دادم دلیل‌های زبانشناسی دارد و زبان فارسی نیاز شدید به این دو نشانه برای درست نویسی و دقیق نوشتن دارد.

گفتمان های پیشنهادی

+3 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان 21 ژان 2024 در نویسمان از سوی sotoudeh (22 تراز)
+3 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان ژوئیه 23, 2023 در نویسمان از سوی takug (2,031 تراز)
+3 تراز
1 پاسخ
+2 تراز
22 پاسخ
آغاز گفتمان ژان 26, 2023 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
+2 تراز
3 پاسخ
آغاز گفتمان ژان 2, 2023 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
...