+1 تراز
1,597 بازدید
در نویسمان از سوی

سلام و وقت بخیر
میشه کمکم کنید تا بتونم اسم میلاد رو به زبان اوستایی بنویسم ؟

4 پاسخ

+2 تراز
از سوی (2,031 تراز)

hamtarâz e vâža ye arabig e [میلاد] andar avestâyig: 

zântha 

𐬰𐬅𐬢𐬚𐬀

hamtarâz e vâža ye arabig e [میلاد] andar pârsig: 

zâyešn

𐬰𐬁𐬫𐬈𐬱𐬥

+1 تراز
از سوی (3,641 تراز)
چنانچه نوشته ی آقای احسانی را درست نمی بینید ، جستارهای زیر را بخوانید و پیش نیازها را پیگیری کنید :
+1 تراز
از سوی (4,357 تراز)

میلاد گونه-ای دیگر از مهرداد است.

میلاد = 𐬨𐬍𐬮𐬁𐬛

0
از سوی (2,031 تراز)
ویراست در از سوی

porsešn: abâg barxonbândan az šiva ye sâxtan e vâžagân i mânand e pišnehâd (nâdrost) -> pišnehag (drost), pišraft (nâdrost) -> pišravih, pišravešn (drost), ud digar vâžagân i ke andar sâzan e ânân, godardag bon andarvarzânda šoda ast, âyâ vâžagân i mânand e mehrdâd, baqdâd, xodâdâd, aviyâkaranigvâr drost and? yâ bâyim vâžagân i mânand e mehrdeh, mehrdehag, mehrdehâk, baqdeh, baqdehag, baqdehâk, xodâdeh, xodâdehag, xodâdehâk râ jâygozidan?

0
از سوی (4,357 تراز)

مهرداد به چمه ی آفریده ی میترا است. و شاید مهردادگ درستتر باشد. و نیز بغدادگ و خودادادگ.

+1 تراز
از سوی (471 تراز)

اینگونه نوشته میشود:

میلاد = 𐬨𐬌𐬮𐬁𐬛

0
از سوی (4,357 تراز)
درود
با i کشیده است نه کوتاه
0
از سوی (471 تراز)

درود بر شما

نه دوست گرامی، واژه‌ی میلاد دارای  i   ساده(کوتاه) است.
 در زبان فارسی  واژه‌های دیر :  dīr / سپیید: sepīd / زیر: zīr دارای ī  کشیده هستند.  و   در زبان‌شناسی واکه‌ی  ای کشیده را با (ī)  نشان میدهند.
...............‌...................
نکته: واکه‌های  i (ای ساده) و ī (ای کشیده) با واکه‌های  e (کسره ساده) و  ē (کسره کشیده) متفاوت هستند.
..................................
امیدوارم شما کسره کشیده (ē) را با ای ساده(i) اشتباه نگرفته باشید که به نگرم در مورد واژه بالا اشتباه گرفته اید.
0
از سوی (4,357 تراز)
ویراست در از سوی
i کوتاه اندر میانیک پارسیک بوده است و به پارسیک نو نرسیده است. و اندر پارسیک نو بیشتر به e گهولیده است.
اگرچه i پیش از y کوتاه است مانند i اندر واژه ی زیان ziyân
ē نیز به ī کشیده گهولیده است مانند شیر (درنده)
اکنون نیز میلاد اندر بنیاد یا باید با ē باشد یا ī. نه e نه i
0
از سوی (471 تراز)

این اتفاق بیشتر در مورد گویش فارسی تهران مشهود هست وگرنه در گویشهای جنوب ایران ما هم i کوتاه(kine -rika) داریم و هم ī کشیده (zīr-sepīd) .اینکه در گویش تهران واژگان کینه(kine) و زیر(zīr) را مانند هم با i ساده (کینه kine / زیر zir) آوایش میکنند، دلیل نمیشود به کل زبان فارسی تعمیم دهیم 

مثلاً در گویش من نه تنها i با ī متفاوت است واکه‌های: ضمه ساده(o) و ضمه کشیده (ō) /
 او ساده (u) و او کشیده(ū)  / 
کسره ساده(e) کسره کشیده (ē) /
آ ساده (a) و آ کشیده (ā) را هم داریم.
اما در گویش تهران تفاوتی در این واکه ها نمی‌گذارند.

0
از سوی (471 تراز)

پرسشی دارم برای شما آیا تفاوتی در آوایش (ای) و (او) در واژگان زیر وجود دارد:

زیبا / زیر
دود / دور 

در گویش من به گونه زیر می‌آوایند:
زیبا(ziba) / زیر (zīr)
دود(dud) / دور (dūr)

*** معمولا در گویش من، اگر واکه (ای) ، (او) و (آ) پیش از همخوان ( ر / د)  بیاید، کشیده آوایی میشود.
0
از سوی (4,357 تراز)
نیمزوان یا زوانگونه ی شما چیست؟
اندر خوراسان ما نیز هنوز واکگان میانیک پارسیک کمابیش زیوان (در حال بودن و زیستن) است.  
بژ پارسیک هنجارمند (استاندارد) نو (نه اواز اندر تهران) دیگر واکگان کوتاه i و u را ندارد.
نیاز-ی نیز بدانان ندارد.
0
از سوی (471 تراز)

گویش استان فارس.

.....................
خود من هم بر این باورم که در نوشتار نباید فرقی بین (i / u) ساده و کشیده گذاشت و هردو را یکجور نوشت نوشتن آوایش دقیق یک واژه تنها در لغتنامه و کتابهای زبان‌شناسی باید باشه و نیازی به نوشتن آن در نوشته‌ای عادی نیست.
...........................
اگر در میلاد هم ای را با (𐬌) نوشتم و نه با (𐬍) دلیلش همین گفته بالاتر بود و دیگری هم در اصل، ای در میلاد کوتاه است و نه بلند.
.........................
پیروز باشید.

گفتمان های پیشنهادی

+3 تراز
0 پاسخ
آغاز گفتمان ژوئیه 23, 2023 در نویسمان از سوی takug (2,031 تراز)
+3 تراز
1 پاسخ
+1 تراز
1 پاسخ
آغاز گفتمان مارس 28, 2022 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
+3 تراز
2 پاسخ
آغاز گفتمان 21 ژان 2024 در نویسمان از سوی sotoudeh (22 تراز)
+2 تراز
22 پاسخ
آغاز گفتمان ژان 26, 2023 در نویسمان از سوی persic (471 تراز)
...